Eyüp Can Yeter’in “Konuşan Duvarlar”ı Caressa Art’da

Eyüp Can Yeter’in “Konuşan Duvarlar”ı

Caressa Art’da

Haber: Erol Ünal

Fotograflar: Çetin Çam

Eyüp Can Yeter ilk solo sergisi “Konuşan Duvarlar”ı yaza damgasını vuran Caresse.art‘da açtı.

Eyüp Can YeterKonuşan Duvarlar” Sergisinin açılışına Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Tiyatro sanatçısı Tarık Papuççuoğlu, Tarım programı yapan Cem Seymen, Mihriban Er ve özel davetliler katıldı.

Sergi hakkında Eyüp Can Yeter; “Bu sergi aynı zamanda benim için bambaşka da bir anlam ifade ediyor Bodrum Mandalin Hareketi için özel olarak tasarladığım bir eser açık arttırma ile Bodrum mandalin fideleri karşılığında satılacak. Ve Bodrum’da mandalin fideleri yeşerecek.

Ve eser @caresse.art da yıllarca bağış toplamaya devam edecek. Bağış yapanlar eserin içindeki yapraklara isimleri yazılacak.

Herkes bugün elini taşın altına koymalı ki; dünyayı tüm güzellikleriyle geleceğimiz nesillere aktaralım. Bodrum Mandalini kokusu ve aroması ile diğer mandalina çeşitlerinden çok ayrışıyor. Bodrumun tek coğrafi işaretli ürünü olması bunu Bodrum için çok daha önemli kılıyor.

Hızla artan Bodrum nüfusunda dönem dönem olan düzensiz yapılaşmalar ağaçların tek tek kesilmesine sebep oluyor ve toplanan mandalinler de değerini bulamıyor bu yüzden bodrumun yerli iş adamlarının ve halkının oluşturmuş olduğu @bodrummandalinhareketi yavaş yavaş yok olan mandalini olması gereken yere doğru taşımak için sosyal sorumluluk bilinciyle yükseltmeye çalışıyor.”

Küratörlüğünü Elçin Sümer’in yaptığı Artistic Integrity’nin ilk solo sergisi olan Konuşan Duvarlar’da aynı zamanda Bodrum Mandalin Hareketi’ne destek olmak amacıyla “Köklerinden Doğuyor” isimli eserde yer alıyor

Eyüp Can Yeter Kimdir?

Eyüp Can Yeter 1995’da Trabzon’da doğdu. Sanatçı, sanata ve resme olan ilgisini özel yetenek sınavına hazırlık kursuyla gerçekleştirdi. Avrasya Üniversitesi İç Mimarlık Bölümünü kazandı. 2. sınıfta kendi atölyesini açarak karakalem, perspektif, teknik çizim ve 3d modelleme konularında özel ders verdi.

Lisans eğitimi sırasında ve sonrasında birçok mimari, heykel ve girişimcilik projesinde çalıştı. Yarışmalara ve organizasyonlara katıldı, dereceler kazandı.

2020 yılında heykel çalışmalarına yoğunlaşarak “Konuşan Duvarlar” adını verdiği “Ölümün İlk Anı, Göçmen Anne, Aynadaki Çocuk, Akış, Atatürk’ün Bakış Açısı” başlıklı eserlerini yarattı.

2023 yılından itibaren eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunmaya başladı ve İstanbul, Ankara ve Bodrum’da sergiler açtı.

*****

Önceki

ÇDSO, 35. Sanat Yılına 6 Ekim’de Başlıyor

Sonraki

Müfit Karzek’in Sergisi Bodrum Yağhane’de Açılıyor

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar