Ender Güzey’in son eserleri GaleriM’de sergilenecek

Ender Güzey’in son eserleri

GaleriM’de sergilenecek

Haber: Erol Ünal

Afiş fotoğrafı ve tasarımı: Kanjo Take

“Bütünsel Sanat” akımının temsilcisi olan Ender Güzey resim ve heykel çalışmaları ile 12 Ekim – 8 Kasım tarihleri arasında GaleriM Sanat Galeri’sinde Ankaralı sanatseverler ile buluşuyor. Sergi hergün 10:00-22:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Uygarlığın ateşten doğduğu gerçeğinden yola çıkarak uygarlıkların ve kavramların yarattığı kesişmeleri sanatına yansıtan Ender Güzey; deneysel sanat anlayışına açık uygulamalarını tuvallerden çıkarak maddenin anlam gücüne yüklüyor.

ARThill MÜZESİ

Ender Güzey çalışmalarını Bodrum Alazeytin Köyü’nde 2016 yılında açtığı ARThill’de sürdürüyor. Mitolojide tanrıçalar geçidi olarak anılan tarihi Leleg yolu üzerinde Güzey’in “Bütünsel Sanat” felsefesini yansıtan ve bir sanat objesini andıran ARThill 2016 senesinde kapılarını sanatseverlere açtı. Ender Güzey’in farklı dönemlere ait eserlerinin sergilendiği ve uluslararası sanat etkinliklerinin gerçekleştirildiği ARThill, Bodrum yarımadasının büyüleyici doğasının içinde yer alan antik kent Syangela’nın karşı yamacında Ender Güzey tarafından bir “Sanatçı Müzesi” olarak inşa edildi.

 

Ender GÜZEY kimdir?

Ender Güzey 1951’de İstanbulda doğdu. 1969 -1973 yılları arasında Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Mac Zimmermann atölyesinde resim ve heykel öğrenimi gördü. 1975’de Master Öğrenci olarak “Üstün Sanatsal Başarı” ile Yüksek Lisansını tamamladı. Münih Güzel Sanatlar Akademisinde Prof. Mac Zimmermann’ın asistanı olarak görevlendirildi. 1978’de Mönchengladbach VHS’de Güzel Sanatlar ve Yaratıcılık Bölüm Başkanlığı ve Doçentlik görevine getirildi. 1982’de Münih Ammersee’deki atölyesinde özgün çalışmalar yaptı ve Kunst-Galerie Herrsching Sanat Galerisini kurdu ve yönetti ve Çağdaş Sanatın Uuslararası isimleri ile sergiler gerçekleştirdi 1990’da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Performans dersleri verdi. 1996’da İstanbul Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin Büyükada‘da Kuruluşuna destek oldu ve aynı fakültede ders verdi. 2006’da USA Montana Üniversitesinde performans, obje dersleri verdi ve Ateş’ten Doğan isimli bir sene süren ABD sergi turnesi gerçekleştirdi. 2007’de “Ender Güzey Bütünsel Sanat Müzesi” ismi altında kişisel Müzesini Bodrum’da 200 yıllık tarihi bir binada kurdu. 2009’da Bodrum Merkez ve Kadıkalesinde “Güzey Art Lounge” ismi altında Ender Güzey’in eserlerinin sergilendiği iki sergi salonu gösterime açıldı. 2009-2010 yılları arasında Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev aldı. Çalışmalarını Münih, İstanbul ve Bodrumdaki atölyelerinde sürdürmektedir.

GaleriM Armada – Ankara

GaleriM Armada, 2013 yılı Şubat ayın da seramik sanatçısı Meral Öztürk tarafından kurulmuştur. GaleriM Sanat Galerisi, Sanat-Hayat birlikteliğini önemsemektedir. İzleyici-alıcıyla paylaşımın sağlıklı ve sağlam bir şekilde oluşabilmesi için; Sanat Galerisi oluşumlarının hayatın tam içerisinde, günlük yaşam akışı içerisinde kolaylıkla ve herhangi bir engel olmadan paylaşılabilinecek konumlarda olması gerekir. Bu yüzdendir ki, bu düşünce pratikleştirilerek, GaleriM Sanat Galerisi, Armada AVM içerisinde konumlandırılmıştır. GaleriM’nin en önemli hedefi; doyurucu ve estetik yaşantılar oluşturmak, Sanatseverleri, Sanatçı ve Sanat Nesneleri ile buluşturmaktır.

GaleriM’nin kuruluş amacı içinde, bulunduğu Sanat ortamını ulusal ve uluslararası alanda geliştirmek; Türkiye’nin önde gelen Sanatçılarının çalışmalarına yer vermenin yanında, özgün eserler üreten gençlere de destek sağlamaktır.GaleriM Sanat Galerileri Sanat-Hayat Birlikte sloganı ile yoluna devam etmektedir.

*****

Read Previous

11 EKİM 2019 C U M A Günün Sergileri

Read Next

Haldun Taner’in tablosu TGC Basın Müzesi’ne asıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: