Ender Güzey’den önemli bir seminer

Ender Güzey’den önemli bir seminer

Haber: Erol Ünal

  • Ender Güzey “Sanat mıdır Değil midir ve Sergi Nasıl Yapılır?” Semineri Bodrum Arthill’de Yapıldı.

Ender Güzey özellikle Bodrum’da enflasyon durumuna ulaşmış, bilinçsiz ve amatörce yapılan bu kötü resim sergilerine dikkat çekmek için 1 Temmuz Pazar 17:30’da “Sanat mıdır değil midir ve sergi nasıl yapılır” konulu bir seminer verdi.

Ender Güzey seminerde özellikle sanatçının sorumluklarından bahsetti ve görsellerle kötü sanat eserleriyle iyi sanat eserleriyle karşılaştırdı. Özellikle nu konudaki kriterleri de açıkladı. Sergi alanı sergileme kriterlerini açıklayarak, küratörün alt yapısı, birikiminin neler olması gerektiğinin açıklamasını yaptı. Picasso, Klimt, Van gogh gibi ressamların özelliklerine değindi. Bu arada Türkiye de çok tanınmayan Francis Bacon üzerine de konuşuldu.

Bir başka konu soyut veya somut resim nasıl okunur konusuydu. Seminere katılanlara 2 saat boyunca görsel örnekler gösteren Ender Güzey’e bu konularda sorular sordular.

Ender Güzey Müzesi “ARThill” sanatçının 45 yıllık birikimini paylaşmak üzere Bodrum Alazeytin’den geçen Karya yolu yamacında kuruldu.

ARThill

Antik çağda “Ana tanrıçaya giden yol” / “Tanrıçalar geçidi” anlamına gelen ve Lelegler’in ilk yerleşkelerinden Syangela ‘nın karşı tepesinde yer alan Ender Güzey Müzesi ARThill eğitim programları ile; her yaştan, ulustan, kesimden ziyaretçiye sanatı sevdirmeyi, yaratıcılığa teşvik etmeyi hedeflemektedir.

*****

Önceki

3 Temmuz Salı Günün Sergileri

Sonraki

Öykü – BİR SİZDEN BİR BİZDEN

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar