Deniz aşığı ressam Tayfun Önel’in sergisi

Deniz aşığı ressam

Tayfun Önel’in sergisi

Haber: Erol Ünal

Tayfun Önel’in ‘‘Bendeki Mavi’’ Resim Sergisi 2 Mart 2019 Cumartesi Günü Saat:15:00’de Venüs Sanat Galerisi’nde açılacak. Açılış kokteyli 2 Mart 2019 Cumartesi Günü Saat:15:00’de yapılacak olan sergi 10 Mart tarihine kadar her gün 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Sergide sanatçının 40 adet eseri yer alacak. Bodrum, deniz aşığı olan Tayfun Önel doğa ve yaşam konularını kirletilmemiş, içten, sıcak, bazen de vahşi renklerle, büyük bir hayal dünyasında birleştirerek tuvallere işlemektedir.

BENDEKİ MAVİ

Kültür Tarihçi Sadık Türksavaş ”Bendeki Mavi” sergisi hakkında; “Ucunda yanan parlak bir ışıkla engin denizin mavi derinliklerine kendini bırakan Tayfun Önel’in fırçası, içsel ışığı ile aydınlanan ruhların yaşamı geri çağıran bir dokunuşu gibidir adeta… Aşka geçit veren bir bedenin, sevgiye yaslanan bir ruhla olan uyumu, dingin bir bakışın içinden süzülerek akar sanki. Renkler ve biçimler edilgen birer taşıyıcılar değil, kendi ışığını kendi üreten enerjik varlıklardır. Tayfun Önel’in Tanrı Poseidon’u öfkelendirecek bir devingenlikten oldukça uzakta seyreden fırçası, algı kapılarını zorlayan bir fırtınaya asla yol açmaz. O’nun beyaz gelinlik giymiş yelkenlileri, kozmik denizde sessiz bir semah dönermiş gibi süzülürler sanki. Bu yelkenliler Odysseus’un seyir halindeki gemisinin önünü kesen çılgın sirenlerin çığlıklarından da oldukça uzakta bulunurlar. Ancak deniz ihtiyarı sakin Nereus’un elli kızının gizemli ezgileri izleyenin kulağında yankılanır durur adeta. Şöyle söylemektedir Tayfun Önel; Bendeki mavi sudaki sezgidir’’ şeklinde duygularını ve ifadelerini yazmış.

TAYFUN ÖNEL

Tayfun Önel İzmir’de doğdu. Marmara Üniversitesi Kamu mezunu olarak öğrenimini tamamladı. Yaşantısını İzmir ve Bodrum da geçirdi. Serbest ticaret içinde uzun yıllar çalıştı. Resme ilgisi çocukluk yıllarına uzanır. Hiçbir dönem resimden kopmadan bugüne gelmiştir. Tayfun Önel uzun yıllar, iş hayatı ve resim tutkusunu birlikte sürdürdü. Önceki dönemlerinde, Şeref Bigalı, Mustafa Akgün, Ramadan Tuzcuoğlu (Ramo) ile çalışmaları ve dostlukları, onların yol göstermeleri, resimlerinde bulunduğu yere gelmesini ve resim karakterinin oluşmasını sağlamıştır. Resimlerinde mavi ve turkuaz ön plana çıkar. Resimlerinde doğa, deniz, hayat konseptlerini canlı, kirletilmemiş ve bir ölçüde vahşi renklerle tuvallere yansıtan sanatçı, 2012 yılından bu yana Bodrum da yaşamaktadır. Bodrumart üyesi olan Tayfun Önel “Beyaz Dokunuşlar”, “Bodrum Esintileri” gibi kişisel sergiler açmış, karma sergilerde yer almıştır. Eserleri yurt içi ve yurt dışı birçok özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Tayfun Önel atölyesinde renk ve lekecilik anlayışı ile eserlerini üretmeye devam etmektedir.

Venüs Sanat Galerisi

Adres: Göztepe,Mazharbey Cad. Mustafa Kaya Sokak No:2 Kadıköy/İstanbul

*****

About Erol Ünal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.