Contemporary İstanbul açılıyor

Contemporary İstanbul 13 Kez Açılıyor

Haber: Erol Ünal

20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında 13. kez gerçekleşecek olan Contemporary Istanbul; bölge galerilerinin yanı sıra Avrupa, Amerika ve Asya’nın en önemli galerilerini, sanatçılarını ve koleksiyonerlerini de bir araya getirerek İstanbulu sanat izleyicisinin odak noktası yapacak.

Şehrin çağdaş sanat etkinliklerinden biri olan Contemporary İstanbul, İstanbula bir nebze olsun nefes aldırmaya hazırlanıyor. Bu yıl 13’üncü yaşına giren fuar 20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında dünyanın farklı coğrafyalarındaki galerilerden çarpıcı eserleri sanatseverlerle buluşturuyor. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen galerilerinin, sanatçılarının, kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, koleksiyonerleri ve sanatseverleri İstanbul’da bir araya getiren  Contemporary Istanbul Lütfi Kırdar Rumeli Salonu ve İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenleniyor. Contemporary Istanbul’un Lütfi Kırdar Rumeli Salonu ve İstanbul Kongre Merkezi dışında Çağdaş Istanbul Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından Sofa Hotel Istanbul‘da düzenlenen CIF Dialogues “Duyarlılıklar” Autograph Collection adlı etkinliği de olacak. Orta Doğu, Balkanlar, Kafkasya ve Doğu Akdeniz ülkeleri ile beraber Avrupa ve Amerika’ya uzanan Contemporary Istanbul, tüm dünyaya hitap eden bir çağdaş sanat fuarı konumunda yer alıyor.

22 ÜLKEDEN 83 GALERİ, 400 YABANCI-650 YERLİ SANATÇI

İstanbul’u ve Türk sanatını dünya piyasasıyla buluşturan Contemporary Istanbul’da bu yıl, 22 ülkeden 83 galeri, 400’ü yabancı 650 sanatçı ile yer alacak. Fuarda çoğu Türkiye’den sanatseverle ilk kez buluşacak yaklaşık 2 bin eser sergilenecek. Sanatseverler bölge galerilerinin yanı sıra Avrupa, Amerika ve Asya’nın en önemli galerilerini, sanatçılarını ve koleksiyoncularını bir arada görecekler.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, “Zorlu bir süreçten geçtiğimiz böyle bir dönemde, fuara katılan galerilerin yarısından fazlasının yurtdışı merkezli galeriler olması uluslararası sanat piyasasının İstanbul’a ve Türkiye sanat piyasasına olan güvenini gösteriyor. İstanbul’un dünyada aldığı pozisyon ve sanat dünyasındaki yerini, galeri yöneticileri çok iyi görüyorlar ve burada kendilerine ait bir yerin mutlaka olması gerektiğini düşünüyorlar. İstanbul’da olmak, Contemporary Istanbul’a katılmak yurtdışındaki galeriler için her yıl daha fazla önem kazanıyor. Diğer taraftan, bizim de çeşitli yumuşak geçişlerle yurtdışından gelen galerilerin, İstanbul’dan memnun ayrılmalarının yollarını bulmamız ve öneriler geliştirmemiz gerekiyor. Bu nedenle yurtdışından gelen galerilerle, bu dönemde makul ve esnek fiyatlarla hareket etmeleri gerektiğini paylaştık. Aynı zamanda geçen 2 yılda gerçekleşen Contemporary Istanbul ile karşılaştırıldığında, bizi çok memnun ve motive eden sayıda yabancı koleksiyoncu ve sanatseverin fuara katılım talebi var. Dünya sanat pazarının Türkiye’yi, İstanbul’u ve Contemporary Istanbul’u yakın ilgi ile izlediklerini görmek bizi çok mutlu ediyor.”

PRIX PICTET BU YIL İSTANBUL’DA
Contemporary Istanbul, 2013 yılından beri düzenlediği “Plugin” bölümü ile sanatseverleri yeni medya sanatı ile buluşturan dünyanın ilk ve tek çağdaş sanat fuarı… Fuar alanında düzenlenecek Plug-in ile yeni kuşağın sanatla buluşması kolleksiyoncuların yeni alanlara açılması sağlanacak. Plug-in’de bu yıl sergilenecek eserler “Extra/Ordinary-Olağan/Dışı” teması altında ziyaretçileriyle buluşacak. 2008′ da Pictet Group tarafından kurulan Prix Pictet fotoğrafçılık ve sürdürülebilirlik alanında dünyanın önde gelen ödüllerinden biri oldu. Bugüne kadar her birinin sürdürülebilirliğin belli bir yönüne dikkat çektiği yedi ödül döngüsü gerçekleşti. Istanbul’daki serginin 18 Eylül ile 17 Ekim 2018 arasında Global Karaköy’de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

KATILIMCI LİSTESİ AÇIKLANDI

Contemporary Istanbul’un 2018 yılında düzenlenecek olan katılımcı listesi açıklandı. B seneki katılımcılar; 44A Sanat Galerisi (İstanbul), 55 Bellechasse (Paris, Miami), AB Gallery (Seul), Almine Rech Gallery (Paris, Brüksel, Londra, New York), Andakulova Gallery (Dubai), Anemoi Art Gallery (Londra), Anna Laudel Contemporary (İstanbul), Antonio Colombo Arte Contemporanea (Milan), Archeus / Post-Modern (Londra), Art On İstanbul (İstanbul), Gallery (Vallauris), Atelier Rose & Gray (Manchester, Bozlu Art Project, İstanbul), C.A.M. Galeri (İstanbul), C24 Gallery (New York), CA Contemporary (Viyana), Dirimart (İstanbul,), Eduardo Secci Contemporary (Floransa), Efremidis Gallery (Berlin), Ethan Cohen (New York), Faur Zsofi Gallery (Budapeşte), Galeri 77 (İstanbul), Galeri Baraz (İstanbul), Galeri Binyıl (İstanbul), Galeri/Miz (İstanbul), Galeri Nev (İstanbul), Galeri Siyah Beyaz (Ankara), Galeria Plan B, Cluj (Berlin), Galerie Alberta Pane (Paris,Venice; Galerie Allen, Paris), Galerie Anne de Villepoix (Paris), Galerie Antoine Levi (Paris), Galerie Art Concept (Paris), Galerie Dix9 (Paris), Galerie Jerome Poggi (Paris), Galeria Joan Gaspar (Barselona), Galerie Jocelyn Wolff (Paris), Galerie Laurent Godin (Paris),

Galerie Loevenbruck (Paris), Galerie Michael Schultz (Berlin), Galerie Odile Ouizeman (Paris), Galerist (İstanbul), Galleria Continua (San Gimignano, Pekin, Les Moulins, Havana),  Gallery Tableau (Seul), Gama Gallery (İstanbul), Gibbons & Nicholas (Dublin), Initio Fine Arts, Budapeşte, Londra), Isabel Croxatto Galeria (Santiago), Karavil Contemporary (Londra),Kranjčar Galerija (Zagreb), Krank Art Gallery (İstanbul), Lamb Arts (Londra), Liquid Art System (Kapri, İstanbul), Mark Hachem (New York, Paris, Beirut), Marlborough Gallery (New York, Londra, Madrid, Barselona), Martch Art Project (İstanbul), MFC-Michele Didier (Paris), Mixer (İstanbul), Mohsen Gallery (Tahran), NK Gallery (Antwerp), Nosbaum Reding (Lüksemburg), Olcay Art (İstanbul), Öktem&Aykut (İstanbul), Galeria (Lizbon), Pg Art Gallery (İstanbul), Pi Artworks (İstanbul, Londra), Pilot Galeri (İstanbul), Piramid Sanat (İstanbul), Project ArtBeat (Tiflis), RED art İstanbul (İstanbul), RH+ Art Project (İstanbul),Sanatorium, İstanbul), Sector 1 Gallery (Bükreş), Sevil Dolmacı Art Gallery, İstanbul), SMAC, Cape Town, Johannesburg, Stellenbosch), The Hole, New York), Upstream Gallery, Amsterdam), Galeria Victor Lope Arte Contemporáneo, Barselona), Villa del Arte Galleries (Barselona), X-Ist (İstanbul), X-Pinky /Berlin), Zilberman Gallery (İstanbul, Berlin), Zorzini F Gallery (Bükreş)

 

YARATICI ÇOCUK ATÖLYESİ

Bu yıl ilk kez Contemporary Istanbul’da Çocukların  ifade ve yaratıcılık becerilerini geliştirmek amacıyla The Land of Legends Yaratıcı Çocuk Atölyesi’ni düzenliyor.

*****

Önceki

20 Eylül Perşembe Günün Sergileri

Sonraki

Ahmet Oran Contemporary’de

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar