Cezmi Çoban’dan Bodrum’un 5000 Yıllık Tarihi

Cezmi Çoban’dan

Bodrum’un 5000 Yıllık Tarihi

Haber: Erol Ünal

Bodrumlu yazar Cezmi Çoban‘ın 19. kitabı yayınlandı.

Uzman tarihçi-araştırmacı yazar Cezmi Çoban’ın, 19. kitap çalışması olan “Bodrum Kitabı” yayınlandı.

Bodrium Otel&Spa’nın sponsorluğu ve Bodrum Belediyesi, Bodrum Mimarlık Kitaplığı, Bodrum Akademia Vakfı, Bodrum Bahçeşehir Koleji, Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği (Besiad), Bodrum Paşalılar Petrol, Bodrum Güntop Gıda, Cemdağ Aydınlatma, Mustafa Cem, Suha Özkan, Hülya Kocadon, Erkan Özşeker, Oğuz Develi’nin destekleriyle yayınlanan kitap Karia Uygarlığı’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar geçen bilinen 5000 yıllık Bodrum tarihini bir bütün olarak ele alarak Arkeoloji’den Tarih’e, Coğrafya’dan Mimari’ye, Deniz Kültürü’nden Turizme, Folklor’den Edebiyata kadar Bodrum’un farklı özellikleri ve kadim değerlerine ışık tutan 87 araştırma/inceleme yazısını bünyesinde barındırmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yılı anısına yayınlanan kitap için “Bir Kentin 5000 Yılı” da denilebilir.

Her bir metin, alanında uzman kişilerce kaleme alınmış ve incelenilen konuyu derinlemesine ele almaktadır. Kitabın bundan sonra yapılacak Bodrum Kent Belleği Araştırmaları için rehber bir eser niteliği taşıyacağı, Bodrum’u anlayabilmemiz ve anlatabilmemiz adına önemli bir başvuru kaynağı olacağı görülmektedir.

Cezmi ÇobanBodrum Kitabı” hakkında görüşlerini şöyle belirtmektedir;

“Cumhuriyetimizin 100. Yılına armağan ettiğim, Bodrum Kitabı adlı çalışmayı yaklaşık 3 yılda tamamladım. Alanında uzman akademisyen, yerel tarihçi ve araştırmacılarla iletişime geçerek, kendilerinden Bodrum’un pek bilinmeyen değer ve özellikleri hakkında araştırma yazılarını ve akademik makalelerini rica ettim.

Daha önce Muğla Bibliyografyası, Bodrum Bibliyografyası, Milas Bibliyografyası adlı kitaplarım ile, Bodrum’un da içinde olduğu Karia, Menteşe ve Muğla İl Coğrafyası hakkında yazılmış tüm literatürü tarama ve gözden geçirme imkanım olmuştu.

Bu doğrultuda, 5.000 yıllık kadim bir kent olan Bodrum’un kendine has değer ve özelliklerinin kamuoyunca bilinmesi ve Bodrum’un her yönüyle kamuoyuna tanıtılması amacıyla Bodrum Kitabı adlı eserin hazırlıklarına giriştim. Bu süreçte en büyük desteği Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ali Abbas Çınar’dan aldım.

Kendisinin 2004 yılında yayınladığı “Muğla Kitabı” adlı çalışması,    Bodrum Kitabını yayına hazırladığım sırada en büyük yol göstericim olmuştur. “Bodrum Kitabı’nın hazırlık aşamasında Sayın Ali Abbas Çınar hocamızın vefat haberiyle sarsıldım. Muğla İl Kitaplığı’nda mümtaz bir yeri olan hocamızı 24.02.2023 tarihinde kaybettik. Ömrü vefa etseydi “Bodrum’da İnanış Merkezleri (Erenler/Yatırlar)” adlı araştırma yazısı ile Bodrum Kitabı içinde yerini alacak idi. Ailesine, sevenlerine ve akademi dünyasına bir kez daha başsağlığı diliyorum.

Bilinen 5.000 yıllık tarihi boyunca sahip olduğu doğal güzellikleri, stratejik konumu, bereketli toprakları, hoşgörülü toplumu, yaşamaya uygun iklimi gibi özellikleriyle; birçok kültüre, uygarlığa ev sahipliği yapmış ve her devirde ilgi odağı olmayı sürdüren Bodrum’u öğrenmek ve daha yakından tanımak isteyenler için Bodrum Kitabı, bugün olduğu gibi yarın da kaynak bir eser olmayı sürdürecektir.

Destek olan tüm kurum, kuruluş ve kişilere teşekkürüm bakidir. Sonraki hedefim Bodrum Ansiklopedisi. Umarım, 2024- 2029 yılları arasında bu projemi tamamlayabilirim.”

Cezmi Çoban

Yazar Cezmi Çoban Hakkında

1985 yılında dünyaya geldi.

İlk ve ortaöğretimini Muğla ve Bodrum’da sürdürdü. Bodrum Anadolu Lisesi’nin ilk mezunlarındandır.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü dereceyle bitirdi. Ulusal ve uluslararası sempozyumlarda Bodrum ve çevresinin sözlü kültürü ile yerel tarihini ele alan bildiriler sunarak; gazete, dergi, bülten ve blog sayfalarında Bodrum’a ait yüzün üzerinde araştırma-inceleme yazısı yayınlandı. B

odrum Belediyesi Kültür AŞ. Bodrum Kent Müzesi ve Arşivi’nde çalışan yazar, araştırmalarını Bodrum ilçe merkezi ile çevre köy ve mahallelerinde sürdürmektedir.

Bodrum Kitabı yazarın 19. kitap çalışmasıdır.

Yayınlanan Kitapları

 • Belleklerde Yaşayan Bodrum, 1. Baskı, İstanbul 2012; 3. Baskı, İstanbul 2018.
 • Muğla Bibliyografyası, Bodrum 2013.
 • Bodrum İlçesi Ağız Sözlüğü, İstanbul 2014.
 • Bodrum Denizcilik Tarihi Araştırmaları, İstanbul 2015.
 • Altın Makas Gümüş Bıçak -1915 Doğumlu Emekli Zabıt Kâtibi Ali Özel’in Eski Bodrum Hatıraları, İstanbul 2015.
 • Bodrum Halk Masalları, Ankara 2016.
 • Bodrum Belediye Başkanları, Bodrum 2016.
 • Bodrum Bibliyografyası, Bodrum 2017.
 • Milas Bibliyografyası, Bodrum 2019.
 • Bodrumlu Amiral Turgut Reis, Bodrum 2019.
 • Bodrum Efsaneleri, Bodrum 2019.
 • Cevat Şakir Bodrum’un Mavi Merhabası -Zeynep Atılgan ile birlikte-, Bodrum, 2019;4. Baskı, Bodrum, 2022.
 • 100 Şiirde Bodrum, İzmir, 2020.
 • Bodrum Manileri, İzmir, 2020.
 • Bir Ömür Bodrum – Bodrumlu Özer Barut’un(1968-2011) ‘Eski Bodrum Yazıları’ , İzmir, 2020.
 • Zeki Müren Bodrum’un Sanat Güneşi -Zeynep Atılgan ile birlikte-, Bodrum, 2021.
 • Halikarnas Balıkçısı Bibliyografyası, Eskişehir, 2023.
 • Bodrum’un Şehitleri ve Gazileri, Bodrum, 2023.

Hakkında Çıkan Yazılar

 • Ali Abbas Çınar, “Muğla’da Genç Bir Araştırmacı: Cezmi Çoban”, Muğla Devrim Gazetesi, Yıl: 54, 11.12.2013, s.5.
 • Şevket Kaan Gündoğdu, “Genç Bir Bodrum Araştırmacısı: Cezmi Çoban”, Erciyes Dergisi, Yıl: 39, Sayı: 463, Temmuz 2016, s. 25-28.

Belgesel Film Ve Metin Yazarlığı

 •  “Ege’nin Son Aşığı: Mustafa Bacaksız”, (16.23). TRT Belgesel Ödülleri 2011 Katılımcısı. Yönetmen: Hasan Cingiz.

Aldığı Ödüller

 • Bodrum Rotary Kulübü, 2014 Yılı Meslek Hizmet Ödülü.
 • Oyfest (Ortakent-Yahşi Bahar Festivali), Yerel Tarihe Katkı Ödülü, 2017

***

Önceki

14 Kasım 2023 Salı Günün Sergisi

Sonraki

15 Kasım 2023 Çarşamba Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar