Cenk Güray Akis Milas Bandosu Konseri

Cenk Güray

Akis Milas Bandosu

Konseri

Haber  ve Fotograflar : Erol Ünal

Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası Feat. Cenk Güray Akis Milas Bandosu Konseri 9 Eylül 2019 Pazartesi günü saat: 21:00’de Bodrum Denizciler Meydanı’nda…

Bodrum Caz Festivali’nin son gününde “Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası” Bodrum Denizciler Meydanı’nda sahnede olacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası” Muğla’nın 13 ilçesinde konserler vererek bir çok müzik türünü dinleyiciler ile buluşturuyor. Kendilerine sahnede Cenk Güray Milas Bandosu eşlik ediyor. Cenk Güray, Anadolu Müziğinin temel çalgısı olan bağlamanın temsilcileri arasındadır. Bir çok sanatçı ile geleneksel müzik icrası ve kuramı alanlarında çalışmıştır. Ayrıca, Durul Gence ve Murat Arkan ile caz teorisi ve tarihi konusunda çalışmış, Erkan Oğur’dan da bir çok müzikal ve felsefi değer alma şansı bulmuştur.

Bodrum‘u da içine alan Milas bölgesi neredeyse 5000 yıllık geleneğe dayalı olan tarihi ile Ege uygarlığının en önemli kültür odaklarından birini teşkil etmektedir. Milas bölgesi aynı zamanda hem Antik Yunan, Roma ve Bizans dönemlerindeki önemi hem de İslam uygarlığı sonrasında içinde taşıdığı kültürel çeşitlilik aracılığıyla her dönem Anadolu’nun en önemli müzik üretim ve aktarım merkezlerinden birini oluşturmuştur. Milas özellikle Anadolu’nun en kadim sazlarından biri olup, tını ve repertuarında hem Antik dönemlerin hem de Orta Asya kökenli Türkmen geleneklerinin izlerini taşıyan “Kaba Zurna’nın” da en önemli merkezlerinden biridir. Aynı zamanda Milas, Muğla’nın kentli müzik geleneğine ait “klasik üslubun” ve bu üsluba ait “çalgıların” da en önemli temsil alanlarından biri olagelmiştir.

“Milas Bandosu” isimli bu özel projede “caz ve geleneksel müzik alanının usta icracıları” Muğla- Milas-Bodrum müziğinin “usta” müzisyenleri ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası’nın üyeleri ile bir araya gelerek bu kadim geleneğin izlerini, bu bölgenin “çalgı ve repertuar” unsurları üzerinden süreceklerdir. Anadolu’nun kadim ezgileri, çalgıları ve “ustaları” bu yolculuktaki en büyük kılavuzları olacaktır. Bu bağlamda ağırlıklı olarak “davul ve zurna” icracılarının yaşadığı adeta bir “müzik köyü” olan Dibekdere Köyü‘nün büyük zurna ustası Dursun Külahlı, Muğla müziğinin büyük keman ustası ve bestecisi, efsanevi “Kanavuzlar Kardeşlerin” büyük ağabeyi İsmet Kanavuzlar ve Muğla müzik geleneğinin usta ses icracısı Mehmet Topçuoğlu bu projede Milas Bandosu’nun konuğu olacak. Senfonik düzenlemelerin ve yöresel tınıların bir arada duyulabileceği konserin bütünü Milas’ın ve Ege’nin danslarından oluşan “Ege Suiti’nin” de ilk seslendirilişine şahit olacak….

CENK GÜRAY Kimdir?

1973 yılında Ankara’da doğdu. Anadolu’nun geleneksel müzik kültürüne hem bu müziğin temel çalgısı olan bağlamayı icra ederek hem de müzikoloji/müzik teorisi alanındaki akademik çalışmalarıyla hizmet etmeye çalışmaktadır. Güray araştırmacı olarak pek çok ulusal ve uluslararası bilimsel toplantıya katılmış, bildiriler, makaleler ve kitaplar yayımlamıştır. İcracı olarak,

Türkiye’de ve pek çok ülkede konserlerde, TV-Radyo programlarında, caz ve geleneksel müzik festivalleri ile kayıtlarda yer almış; atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları yönetmiş, yurt içi ve dışında albümler üretmiştir. Evli ve bir kız çocuğu sahibi olan Cenk Güray halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Müzik Bilimleri Bölümleri Müzik Teorileri Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Cenk Güray aynı zamanda 2017 yılında kurulmasına öncülük ettiği ve Anadolu Müzik Kültürünün icra ve teori alanlarındaki zenginliklerini ülkemiz ve dünya insanlarının “ortak belleğindeki” öneminin altını sanatsal ve akademik faaliyetlerle çizmeye çalışan Anadolu Müzik Kültürleri Derneği’nin de başkanlığını yürütmektedir.

*****

Read Previous

Adanalı Ressam Necati Derya 2020’ye hazırlanıyor

Read Next

9 Eylül 2019 Pazartesi Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: