Canan Küçükeren Kitaplarını İmzalıyor

Canan Küçükeren Bodrum’da

Kitaplarını İmzalayacak

Haber : Erol Ünal

Araştırmacı Arkeolog Canan KüçükerenGurbetçi Karialılar Mısır.İran.İsrail” kitabının Türkçe ve İngilizce baskısını 14 Aralık Cumartesi günü 16:00-19.30 saatleri arasında Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi (Trafo)’da imzalayacak.

“Gurbetçi Karialılar Mısır.İran.İsrail”, M.Ö. 10.Yüzyıl dan itibaren Mısır’da İran’da ve İsrail’de paralı asker ve taş ustası olarak çalışan Karialıların o ülkelerdeki ören yerlerinde izlerinin titizlikle sürüldüğü ve kalıntılarının yoğun bir görsellikle belgelendiği bir araştırmanın sonucunda ortaya çıktı. Mısır ve İran hükümetlerinin de destek verdiği bu proje, bugüne kadar hiçbir Anadolu uygarlığının izlerinin yabancı coğrafyalarda aranmaması nedeniyle alanında bir ilk olarak değerlendiriliyor. Kitapta yer alan belgeler, Karia uygarlığının kültürel kimliğine katkıda bulunduğundan ciddi bir kaynak olarak görülüyor.

Karia Uygarlığı’nın dünyanın ilk kadın amiralleri I ve ll. Artemisia’yı yetiştiren, Antik Dünyanın 7 Harikasından biri, Karia Satrabı Mausolos‘un anıtsal mezar binası Mausoleum‘u (Mozole) Bodrum’da barındırmasına rağmen yeterince araştırılıp öne çıkamayan bir Anadolu kültürü olduğunu belirten Canan Küçükeren: “bölgenin kültürel kimliğine katkıda bulunmayı amaçladığını belirterek, bu özgün uygarlığa daha çok sahip çıkılarak korunması, daha fazla talan edilmeden genç kuşaklara aktarılması gerektiğinin” altını çiziyor. Canan Küçükeren; “Karialıların Mısır, İran ve İsrail’de izlerini sürüp, yoğun bir görsellikle bıraktıklarını beklediğim bu çalışmam, bugüne kadar hiçbir Anadolu uygarlığının izleri yabancı ülkelerde araştırılmadığından konusunda bir ilktir ve Karia Uygarlığının kültürel kimliğine katkıda bulunacağı için de bana büyük bir gurur ve mutluluk vermektedir.” diyor.

*****

Read Previous

14 Aralık 2019 Cumartesi Günün Sergileri

Read Next

15 Aralık 2019 Pazar “Aşkın Müziği” CRR’de

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: