BODRUM’UN “KENT MÜZESİ” AÇILDI

BODRUM’UN

“KENT MÜZESİ” AÇILDI

Haber : Erol Ünal

Bodrum’un eski Kaymakamlık binasını restore edilerek oluşturulan ve Bodrum Yarımadası’nın 3 bin 500 yıllık tarihini, Lelegler’den günümüze uzanan yolculuğunu ve kültür mirasını gelecek nesillere aktarmak amacıyla oluşturulan Kent Müzesi Bodrum Sözlü Tarih Çalışma Grubu’nun öncülüğünde gerçekleştirilen “Anılarla Bodrum” Fotoğraf Sergisi ile açıldı. Bodrum Belediyesi’nin Cumhuriyet’in 96’ncı yıldönümüne özel bir etkinlik olarak düzenlenen sergide “Anılarla Bodrum” fotoğrafları yer alıyor. Dört ayrı odada dört farklı fotoğraf arşivinin yer aldığı fotoğraf sergisinde Kent Müzesi projesi de tanıtıldı.

Muğla Belediyesi olarak çok fazla sayıda restorasyon yaptıklarını anlatan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün: “O binaların içine giren, onun kokusunu içine çeken insanlar geçmişi daha iyi takdir edip, geçmişle ilgili değerlere sahip çıkmak ve geleceğe taşımak için güdüleniyorlar. Müze anlayışı, gençlerimize bu topraklarda yaşanan şeyin ne olduğunu, nelere sahip çıkmamız gerektiğini anlatıyor. ” diye konuştu.

Bütün Muğla’nın değerlerini sergileyecekleri Muğla Kent Müzesi’nin inşaatına devam ettiklerini söyleyen Osman Gürün, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Orada bütün ilçelerimizdeki değerleri, imitasyon veya orijinal olarak sergileyeceğiz. Muğla nedir, nereden geliyor, hangi medeniyetlerin üzerinde oturuyoruz? Onları öğretmeye ve gelecek nesillere taşımaya çalışıyoruz. Ben artık biliyorum ki burada yaşayan bütün medeniyetler benim. Ben onları yıllarca Yunan medeniyeti diye ötelemişim. Oysa Hipokrat benim hemşehrim. Bunlar bizim değerlerimiz. Anadolu medeniyeti ve ben de Anadolu’nun Ege’ye uzanan en uç noktasındayım. Bu toprakların yarattığı her türlü medeniyete sahip çıkmalı ve onları çocuklarımıza anlatmalıyım.”

Bir toplumun ana öğesinin kültür olduğunu belirten Osman Gürün: “Tabii ki kentin altyapı, üstyapı ihtiyaçları da var. Onları da yapacağız. Ve Bodrum’umuzu kültür ağırlıklı bir geleceğe ve turizme götürmemiz gerekiyor. Deniz kum güneşle turizmin geleceğe taşınması mümkün değil. Kocaman kocaman oteller yaparak biz geleceğe taşınmayız. Biraz nefes alalım, biz ne yaptık diye düşünelim. Daha sonra nasıl geleceğe taşınacağız hep beraber karar verelim. “ diye konuştu.

Sergi açılışında konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras: “ Bu müzede, 3 bin 500 yıllık Bodrum tarihini Leleg’lerden başlatarak günümüze kadar getireceğiz. Bugün müzemizin ilk etkinliğine ev sahipliği yapıyoruz. İki ayrı binadan ve bahçe kısmından oluşan eski Kaymakamlık Lojmanı’nı, Bodrum’un tarihini anlatan bir çok enstrümanla dolduracağız ve bir kent belleği oluşturacağız. Bodrum tarihi hakkında araştırma yapmak isteyen herkese, akademisyenlere, üniversitelerimize açık bir dijital müze hayata geçireceğiz. Kent Müzesi, Süngercilik Müzesi ve Mübadele Müzesi’ni Bodrum’a kazandıracağız.” dedi

Yarımadanın tüm değerlerini turizme ve kültürel yaşama kazandırmak istediklerini belirten Başkan Ahmet Aras tahsis süreci devam eden Aya Nikola Kilisesi’ni de restore ederek açacaklarını söyledi.

*****

Read Previous

28 Ekim 2019 Pazartesi Günün Konferansı

Read Next

Hande Çetik ve Robert McDonald konseri bugün

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: