Bodrum’lu Ahmet Hıdır Kuşadası’nda Sergi Açıyor

Bodrum’lu Ahmet Hıdır

Kuşadası’nda Sergi Açıyor

Haber : Erol Ünal

BODRUMLU SANATÇININ ;  KUŞADASINDAKİ SERGİSİ

Bodrumlu resim ve seramik sanatçısı Ahmet Hıdır kişisel sergisini 29 Mayıs 2018 Salı günü saat : 19.00’da Kuşadası Kuakmer Sanat galerisi’nde açıyor. Sanatçı senelerdir İstanbul ve Ankara’da açtığı sergilerden sonra bu sene Bodrum’a komşu olan Aydın ve Kuşadası’nda sergiler açmayı planlamış. Aydın’dan 28 Mayısta kapanacak sergisini Kuşadası’na taşıyacak olan sanatçı bu kentlerde açtığı ilk sergileri olduğu için başlangıçtan bugüne ürettiği resim ve seramiklerin en sevdiklerini ve bu yıl ürettiği son islerini de ekleyerek çok özel bir seçki oluşturmuş.

 

SERAMİK ATÖLYESİNDE ÇOCUKLARA DERS

Kendi seramik atölyesinde sonbahar kış sezonunda dersler verip öğrenci yetiştiren bir sanat eğitimcisi. Atölye Seramik’te düzenli kurslar vermeye 21 yıl önce başlamış o günden bu güne yüzlerce öğrenciye ustalık etmiş. 1998 yılından beri düzenli olarak Atölye Seramik’te süregelen seramik kurslarını her sene sonbahar kış sezonunda açıyor.
Sonbahar kış sezonu boyunca verdiği derslerde seramikte temel üretim yöntemleri, çamurla form ve biçim dersleri, çeşitli seramik doğaçlamaları, insan ve hayvan figürleri, pano ve mask yapımını öğretiyor. Kurslara katılan seramik sevdalıları; belki de yeni sanatçı adaylarını yetiştiriyor. Seramik dersleri büyüklere ve küçüklere veriliyor. Yetişkinlerle yapılan derslerdeki ilk amaç; binlerce yıldır süregelen seramik sanatını tanıtmak, bu sanatın uygulayıcısı ve üreticisi olmak. Dersler çamurun doğal yumuşaklığında günlük sıkıntılardan uzaklaşmak için ve seramiğin büyülü ve etkileyici, çekim alanına adım atmak isteyenler için güzel bir fırsat. Gündüz ve gece ayrı ayrı çalışma grubları seçiliyor. Çocuklar için yapılan derslerde geleneksel sanatların en eskilerinden olan seramik sanatıyla çocuklarınızı tanıştırıp onların çocuk dünyasındaki masum ve içten yaratıcılığı ortaya çıkarmak ana amaç oluyor. Çocuklarla haftasonu yapılan dersler yıl boyu sürüyor. Derslerde çocuklarla çamurlara şekil verirken yapılan sade, abartısız ve şirin eserlerden bizlerde etkileniyoruz. Çocukların yaşlarına göre olanca ustalıklarıyla yaptıkları eserler sanatın yaşının olmadığını bir kez daha bizlere hatırlatıyor….


SANATA BAKIŞ AÇISI

Ahmet Hıdır Resim ve Seramik dallarında birçok karma sergiye katılmış, 11 kez de kişisel sergi açmış olan sanatçı… Sanatçının sanata bakışı çok sade… Ahmet Hıdır; “Sanat bir dil, bir ifade biçimi. Ben tuvalimde ya da seramiğimde kendimce kısa ya da uzun cümleler kuruyorum, meselemi ortaya koymaya çalışıyorum. Seyirciye ya da sanatsevere bunu geçirebiliyorsam ne mutlu bana..” diyor. Ümit Yaşar Gözüm onun hakkında; “Ahmet Hıdır Bodrumda yaşayan İzmir doğumlu bir sanatçımız. Kimse nereli olduğuna bakmadan Bodrumlu Sanatçı olarak tanımlıyor. Bodrum sanat camiasının tanınmış simalarından” diyor ve bir evvelki sergisi hakkında “Sanatçının, insanın toplum içerisindeki eylemlerini merkeze oturttuğu sergi, farklı boyutuyla toplumsal olaylara göndermeler ve irdelemeler içermekte. İletişim çağının temel hastalığı iletişimsizlik. Bireyin kitle içerisinde, günlük yaşamındaki gel-gitler belirgin olarak yansımış tuvale. Coşkunun ve hüznün naif bir yaklaşımla çizildiği sergi konsepti yaşamın belirleyici çelişkilerinden, bireyin kararlarını oluştururken yaşadığı açmazlara kadar bir çok konu, akrilik ve karışık teknikle yansıtmış tuvale. Resimleri kadar küçük ve orta boy seramik çalışmaları da sanatçının diğer dünyası. Belkide bazen fırçayla şekillendirmenin tatmin etmediği detayları, yoğurarak biçimlemek ve var etmenin hazzını yaşamanın inceliğini zorluyor sanatçı” diyor.

SANATA GÖNÜL VERMİŞ BİR SANATÇI

Ahmet Hıdır Gıda Mühendisliğini bitirmiş ama sanata gönül vermiş alaylı bir sanatçı… Kendisini usta hocaların yanında eğitmiş, onların atölyelerinde pişmiş, seramik’te Ayfer Karamani’nin, resimde Ali Koçak’ın öğrencisi olmuş onların sanatına katkısını hiç bir zaman unutmayan bunu her fırsatta dile getiren biri. Bu güzel eğitimlerden
sonra kendi tavrını kendi yolunu bulmuş bir sanat üreticisi. Kalbini, beynini resme, seramiğe adamış bir sanat gönüllüsü…

Ahmet Hıdır 1961’de İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Seramik çalışmalarına Selma Belek atölyesinde başladı.  Daha sonra bir süre Ayfer Karamani ile seramikte figür ve form çalıştı.  Resim çalışmalarına ise Ümit Nalbantoğlu ile başladı. Ali Koçak atölyesinde desen, figür ve renk çalıştı. Resimlerinde insan ilişkilerini, iletişimi ve iletişimsizliği, bireyin bazen coşkusunu, bazen hüznünü naif bir dille resmeden sanatçı eserlerinde akrilik ve karışık teknik kullanıyor. Seramikleri ve resimleri ile çeşitli sergilere katılan sanatçı çalışmalarını halen kendi atölyesinde sürdürüyor.

2011’de Yengeç Sanat Platformu Seramik sergisi, İstanbul Nişantaşında V Sanat Galerisinde, 2012’de İstanbul Beyoğlunda Bindallı Sanat Galerisinde, 2013’de Ankara Talih Kuşu Sanat Galerisinde, 2014’de Dibeklihan Sanat Galerisinde, 2015’de Ankarada Emin Antik Galerisinde, 2007-2011-2012-2014-2016’da Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisinde, 2018’de Aydında Re/Max Sanat Galerisinde Kişisel Sergilerini açtı. 2004’de Turuncu Sanat Galerisi Yaz Sonu Karma sergisi (Seramik), 2006’da Jazz Now Sanat Galerisi Koleksiyon sergisi (Seramik), Bodrum
Belediyesi Sanat Galerisi 9 renk Karma Sergi (Resim), Osmanlı Tersanesi Suça iştirak  Güncel Sanat Buluşması, 2007’de
Halikarnassos Sanat Galerisi Karma Sergi (Seramik), 2008’de Trança Sanat Galerisi Karma Resim Sergisi, Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi Atölye Seramik Karma Sergisi, 2009’da Hadigari Buluşma Karma Sergi (Bodrum), Dibeklihan Sanat Galerisi Bodrum Art Karma Sergi, 2010’da Dibeklihan Sanat Galerisi Bodrum Art Karma Sergi, Haluk Elbe Sanat Galerisi Bodrum Art Karma Sergi, Koçak Sanat Galerisi Karma Resim Sergisi, 2011’de Picasso Dora Maar Yorumları Karma Sergi (İstanbul), Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi Resim Sergisi, V Sanat Galerisi Resim ve Seramik sergisi (İstanbul), 2012’de Dibeklihan Sanat Galerisi BodrumArt Sergi, Haluk Elbe Sanat Galerisi BodrumArt Karma Sergilerine katıldı.

*****

 

Önceki

28 Mayıs Pazartesi Günün Sergileri

Sonraki

29 Mayıs 2018 Salı İstanbul&Ramazan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar