Bodrum’da Yaşayan Mübadillerin Sergisi Açıldı

BODRUM’DA YAŞAYAN MÜBADİLLERİN

SERGİSİ AÇILDI

Haber: Erol Ünal

Ressam Dilek Uslu’nun 4 Yıdır emek verdiği “Girit Mübadilleri” konulu çalışmalarını iceren “Suret Yolculuğu” sergisi Sanat Okulu Sokak’ta bulunan Atölye Dut Ağacı’nda görücüye çıktı. Sergi 31 Ağustos tarihine kadar her gün sabah 10:00-12:00, akşam 18:00-22:00 saatleri arası ziyaret edebilecek.

Mübadele ile Girit’ten Bodrum’a göç ettirilen bir ailenin anne tarafından dördüncü kuşak üyesi olan Dilek Uslu’nun kolaj tekniği ile meydana getirdiği çalışmaları kalıcı bir arşiv sergisi olarak sergide yer alıyor. Dilek Uslu eserlerinde geçmişine sahip çıkmakla kalmıyor aynı zamanda hem Türk hem Rum mübadillerine sevgi borcunu ödemeyi de bir sorumluluk olarak görüyor. Dilek Uslu bu sergide halen 4 ve 5.kuşaklarının yaşadığı, mübadele ile Bodrum’a gelen ailelerden 43’ ünün aile arşivlerinden toplayarak meydana getirdiği eserleri ile geçmiş ile geleceğin arasındaki bağı gözler önüne seriyor. Dilek Uslu bu çalışma için pek çok Giritli aile ile görüşmüş. 5000 civarında fotoğraf toplamış ve 43 ailenin soy ağacını çıkartmış. Dilek Uslu: “Kolaj tekniği ile meydana getirdiği eserlerinde, hem Türk hem Rum mübadillerine sevgi borcunu ödemeyi de bir sorumluluk olarak gördüğünü söylüyor.

Bodrum’da doğmuş, Bodrum’u çok seven ve Bodrum için sosyal duyarlılık bilinciyle 43 kalıcı eser ortaya çıkartan Dilek Uslu; şehrin tarihini geleceğe taşımak isteyerek, bu sergiyi Bodrum, Girit ve mübadil nüfusu olan her bölgede geniş kitlelerle paylaşmakla serginin sürdürülebilir olmasını sağlamak ve farkındalık yaratmanın önemine inandığını vurguluyor.

Sergi sırasında, 29 Ağustos Perşembe akşamı sergi bahçesinde Cana Üngün, Mehmet Uyargil ve Timuçin Binder kolektif çalışması olan “Bodrum’un Suskun Çanları” belgeseli gösterilecek.

DİLEK USLU

Dilek Uslu1960 Bodrum’da doğumlu, anne tarafından Girit kökenli bir ailenin dördüncü kuşak üyesidir. 2007’de Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisinde, 2013’de İstanbul Artev Sanat Galerisinde ve Galeri Atölye Dut Ağacı’nda kişisel sergi açmıştır. Birçok karma sergiye katılmıştır. 14. ve 15. Tekel Resim Yarışmasında eserleri sergilenmeye layık görülmüştür. Halen Bodrum’da kendisine ait ”Atölye Dut Ağacı”nda çalışmalarını sürdürmektedir. U.P.S.D üyesidir

*****

Read Previous

25 Ağustos 2019 Pazar Günün Sergileri

Read Next

Özgürlük, Barış ve Sevgi Sergisi Bodrum’da Açıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: