Bodrum Eylül’de Caz’a Doyacak

Bodrum Eylül’de Caz’a Doyacak

Haber: Erol Ünal

  • “Bodrum Caz Festivali” 1 Eylülde başlayacak.

Geçen sene başlayan ve büyük ses getiren “Bodrum Caz Festivali bu sene 1-9 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak. Bodrum’da caz rüzgarları estirmeye hazırlananan festivali için Basın Lansmanında Küratör Özlem Oktar Varoğlu ; Festival temasının “Pop ve Caz” olarak belirlendiğini ve gerçekleşecek festivalin bu yıl çok daha kapsamlı yapılacağını söyledi.

Festival bu sene özel mekanların yanı sıra Antik Tiyatro ve Osmanlı Tershanesi gibi Bodrum’a değer katan tarihi mekanlarda gerçekleşecek. Bodrum Caz Festivali 9 gün sürecek. Sergiler, söyleşi ve konserler ve her gece Off Gümüşlük’te yer alacak gece ve caz konserlerini içeren programıyla Bodrum’un en güzel mevsiminde müzikseverleri caz ile buluşturacak.

Küratör Özlem Oktar Varoğlu; “Caz kültürünün olgunlaştığı bu dönemde popüler kültürden destek almanın, çoğalan cazcı sayımızı geçindirecek caz mekanları altyapısını oluşturmaya destek vereceğine inanıyorum” sözleri ile bu temanın altında yatan fikri açıklıyor. Festivalin programı itibariyle birinci yılından beri Avrupa Caz Festivaller Birliğinin onayını almış uluslararası bir festival statüsünde olduğunu belirten Caz Derneği Başkanı ve Festival Küratörü Özlem Oktar Varoğlu; “İkinci yılımızdayız ama amaç bunu güzel bir şekilde büyütüp Bodrum’u yakışan kalitesini daha da arttıracak şekilde müzikle buluşturmak. Caz ile pop aslında iki kardeş ama birbirleriyle sürtüşmeleri olmuş şimdiye kadar. Pop biraz ablalık yapmış biraz büyümüş daha zenginleşmiş. Cazcılar ise biraz daha kuytuda kalmış daha sessiz çocuklar. Biz bu festivalde cazcıları pop çaldırmaya, popçuları da caz çaldırmaya ve biliyorsunuz Amerika’nın zamanında pop olan şarkılarını şimdi caz formunda dinletmeye çalışacağız ve söyleşilerle de bunu caz ve popun arasındaki dengeyi bulup bu iki tarzı yakın arkadaş yapmaya çalışacağız. Caz kültürünün olgunlaştığı bu dönemde popüler kültürden destek almanın, çoğalan cazcı sayımızı geçindirecek caz mekanları altyapısını oluşturmaya destek vereceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Bodrum Caz Festivali 9 gün sürecek. Sergiler, söyleşiler, konserler ve her gece OFF Gümüşlük’te yer alacak gece ve caz konserlerini içeren programıyla Bodrum’un en güzel mevsiminde müzikseverleri caz ile buluşturacak.

CAZ FESTİVALİNİN PROGRAMI

Festival, 1 Eylül’de Türk Deniz Kuvvetleri Yıldızlar Hafif Müzik ve Caz Orkestrası Solist: Sibel Köse konseri ile Bodrum Belediye Meydanı’nda açılış yapıyor. Sibel Köse Orkestra ile pop ve caz dünyasından sevilen şarkıları seslendirecek. Gece ve Caz bölümünde Off Gümüşlük’te 1 Eylül’de Pop ve Caz’ın kesiştiği yerde şarkı söyleyen Şenay Lambaoğlu sahne alacak.

2 Eylül’de Off Gümüşlük’te programda bir söyleşi var. Pop ve Caz Üzerine sohbette Cüneyt Özdemir konukları ile bu yılın teması olan Pop ve Caz’ın birleştiği ve ayrıldığı noktalar üzerine söyleşilecek. Yine 2 Eylül’de İlhan Erşahin, İstanbul Sessions projesiyle hayranları ile buluşacak.

3 Eylül’de Nükhet Duru’dan bir sürpriz konser gerçekleşecek. Caz dinleyerek büyüdüğünü ifade eden Nükhet Duru Sings Jazz konseri ile Off Gümüşlük’te bizleri zamanda bir yolculuğa çıkartacak.

4 Eylül’de ‘Yeni Nesil Kütüphane’ sloganı ile açılan ZAI, dünyanın sayılı seslerinden Yıldız İbrahimova & Kaan Bıyıkoğlu konserine ev sahipliği yapıyor. Yine aynı gece Antik Tiyatro’da gerçekleşecek olan Kenan Doğulu İhtimaller Projesi konseri ile festivalin Pop&Caz temasının altı çiziliyor. Usta popçu Kenan Doğulu, her zaman caza yakın duran, caz müzisyenleri ile birlikte çalışan bir müzisyen. Kenan Doğulu’yu bir de bu projede dinleyelim. Bir “ihtimal” caz ile devam eder diyoruz.

5 Eylül’de İsrail Büyükelçiliği’nin destekleri ile ülkemize gelen Shalosh Trio, Yalıçiftlik’te açılan Stella Jazz Club’da sahne alıyor. 5 Eylül’de Off Gümüşlük’te ise uzun zamandır Amerika’da yaşayan övünç kaynağımız Fahir Atakoğlu, popüler eserleri caz, cazları ise biraz pop tadında çalacak. Son olarak Ülkü filminin müziklerini yapan Fahir Atakoğlu, uzun zamandır Bodrum’a ilk kez geliyor.

6 Eylül’de yine Bodrum İskele Meydanı’nda ülkemizde ilk kez Caz Yüksek Lisans Eğitimi veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin Genç Caz Konseri halka açık olarak gerçekleştirilecek. Gece ve Caz bölümünde Ayşe Sicimoğlu Quartet, New Music adını verdikleri çalışmaları ile Off Gümüşlük sahnesinde olacak.

7 Eylül akşamı Kempinski Hotel Barbaros Bay ev sahipliğinde Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars konseri gerçekleşiyor. Bu muhteşem sahilde doyasıya dans edebileceğimiz bir gece bizleri bekliyor.

7 Eylül’de yine yurt dışından konuklarımız var. Lüksemburg Büyükelçiliği desteği ile katılan Greg Lamy Trio, çağdaş caza ışık tutan yenilikçi yaklaşımıyla sahne alacak.

8 Eylül’de Festival, yine Bodrum İskele Meydanı’nda gerçekleşecek olan Muğla Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası (Solist: Jülide Özçelik) konseri ile devam edecek. Off Gümüşlük’te ise yüksek enerjisi ile izleyiciyi kucaklayan İstanbul Funk Unit sahne alacak.


9 Eylül’de Off Gümüşlük konserleri Fazıl Say’ın Güz Şarkıları Güvenç Dağüstün & Ece Dağıstan konseri ile sona erecek.

Festival üç sergiye evsahipliği yapıyor. 

BODFAD sanatçılarının geçen yıl 1. Bodrum Caz Festivali’nde çektikleri fotoğraflardan oluşan “Bodrum Caz Festivali 2017” Fotoğraf Sergisi Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde 5 Eylül tarihinden itibaren gezilebilecek.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Grafik Tasarım bölümü öğrencileri arasında yapılan “Bodrum Caz Festivali Tasarım Yarışması” Sergisi’nde öğrencilerin eserleri 1-9 Eylül tarihleri arasında Oasis Sümbül Sokak’ta görülebilir.

Caz Derneği Onursal Üyesi Reşat Demirkol ve Atilla Atala’nın fırçasından caz ustalarının portrelerinin sergilendiği “Cazın İmgeleri” Sergisi Yalıkavak’ta Mine Sanat Galerisi’nde 29 Ağustos tarihinden festival sonuna kadar gezilebilecek.

*****

Read Previous

“Sevgide güneş gibi ol” 5.Sergisi

Read Next

Homeros Ödülü Haluk Şahin’e verildi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: