Betül Demir Karakaya’nın “Göç Kırıkları” Sergisi

Betül Demir Karakaya’nın

“Göç Kırıkları” Sergisi

Haber: Erol Ünal

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Üyesi Betül Demir Karakaya‘nın “Göç Kırıkları” Seramik Sergisi 18 Şubat 2019 Pazartesi günü saat 18:00’de Bodrum Ticaret Odası Sanat Galerisi’nde açılacak. Sergi 1 Mart‘a kadar görülebilir.

Betül Demir Karakaya 2012’de Galeri Soyut’ta açtığı “Büyülü Tınılar” ilk kişisel sergisini; “Derin kökeni, estetiği ve kültürel anlamıyla çan, çok tanıdık bir ikon olarak karşımıza çıkar. Çan, kökeni tarih öncesi zamanlara dayanan, her çağda ve her uygarlıkta rastlanılan sembolleşmiş bir nesnedir. Çanlara yüklenen derin anlam, estetik ile birleşip bir de algısal anlamda ses devreye girince görsel bir ifadeye dönüşmesi kaçınılmaz olur. Gerek akustik gerekse estetik değeri ön planda olsun çanlar; dokunaklı ve görkemli etkiler bırakır. Seramik malzeme, kimi seramik sanatçıları tarafından geleneksel yapısı içinde değerlendirir. Kimi seramik sanatçıları ise malzeme ve uygulama teknikleri bakımından zengin anlatı öğelerine sahip olan bu sanatın sınırlarını zorlar.” olarak ifade ediyor. Çan olgusunu biçimsel ve kavramsal olarak irdeleyen sanatçı ilk kişisel sergisi ile; tarih öncesinden yükselen büyülü tınıları günümüz estetik algısıyla yeniden yorumluyor.

Sanatçı 2015’de Galeri Soyut’ta açtığı “Sesime Ses Ver” adlı ikinci kişisel sergisini; “Seramik çanlar sanatçının egolarından vazgeçişinin işaretini taşır.. İzleyiciyi kurduğu oyuna davet eder.. bu oyun sayesinde izleyici ile iletişime geçer.. insanlığın ortak mirası ruh; farklı seslerin tınısında harekete geçer.. etkileşimin dinamizmi birin sessiz-kör çığlığından uzak bir diyaloğa dönüşür.. bu sanatçının dışavurumu – ifadesidir.. dokunarak, vurarak, hissederek ve duyarak kurduğu ilişki izleyicinin sesi olur.. diyalog başlar..” olarak ifade ediyor. Sıra sende.. Sesime Ses Ver..” diyerek izleyici ile birlikte çoğalmayı hedefliyor.

Sanatçı 2017’de Bodrum Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sergi Salonunda “içinde Hayat var! içinde Ben varım…” kişisel sergisini; “Bir uzay fotoğrafıydı belki de hayatın içinde ne kadar da var olmadığımızı gösteren… Dışında tutan bizi… Biz kim insanoğlu… Ne kadar ironik aslında.. Tüm o uzay fotoğrafında görünenler de insan yapısı değil mi? Farkında mıyız acaba kendimize duvarlar ördüğümüzün, Aralarına sıkıştığımız duvarların, gün gelip üzerimize yıkılacağının; Oradan oraya savrulan hayatlarımızın içinde ki varlığımızın ve biliyor muyuz ki mutluluğun peşinde koştururken kaçırdığımız heyecanları? Hey dikkat et içinde HAYAT var! İçinde BEN varım…”  olarak ifade ediyor.

Büyülü Tınılar” ve “Sesime Ses Ver” ile başlayan yolculuk “İçinde HAYAT var, İçinde BEN Varım” sergisi ile devam etmiş.

Sanatçının 18 Şubat 2019’de Bodrum Ticaret Odası Sanat Galerisinde açılacak “Göç Kırıkları” sergisini; “Göç; bedenimizin, yüreğimizin, aklımızın göçü… Anılarımızla, biriktirdiklerimizle, yaralarımızla, sarmaya çalıştıklarımızla… Bizi insan yapan duygularımızla… Kırılma aslında bu yeni varoluş serüveninin başlangıcı… Kırılmanın izlerini gizlemeyen tam tersine parlatan sanatçının yeni hikâyesi” diye ifade ediyor.

BETÜL DEMİR KARAKAYA Kimdir?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak çalışan, 1978 İzmir doğumlu Betül Demir Karakaya 1998-2000 yılları arasında Moskova Stragonova Devlet Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik Bölümü’nde okudu. 2002’de  Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden mezun oldu. 2010’da Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik Anasanat Dalı’nda Yüksek Lisansını tamamladı ve 2014’da Sanatta Yeterlik derecesini aldı.

Eserleri; İtalya, Japonya, İspanya, Fransa, Macaristan, Rusya, Romanya, Bulgaristan gibi ülkelerde sergilendi. MIC Faenza International Ceramic Museum’de, yurtiçi ve yurtdışında özel ve kamu koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası birçok etkinlikte yer aldı, birçok karma sergiye katıldı, uluslararası bienal ve sempozyumlarda eserleri sergilendi. AlarmArt üyesidir.

*****

Read Previous

18 Şubat 2019 Pazartesi Günün Sergileri

Read Next

TSM Koro Festivali 11 Nisan’da Antalya’da

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: