Bedri Baykam “Görsel Maceralar” ile Bodrum’da

Bedri Baykam

“Görsel Maceralar” Sergisiyle Bodrum’da

Haber: Erol Ünal

  • “Bedri Baykam’ın son 20 yılda yaptığı, birbirini tamamlayan farklı serilerini bir araya getiren sergi”
  • Ünlü Ressam Bedri Baykam, “Görsel Maceralar” sergisiyle Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Turgutreis Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Ağustos ayında ünlü ressam Bedri Baykam’ın eserlerine ev sahipliği yapıyor. Baykam’ın “Görsel Maceralar” adlı sergisi, 22 Ağustos-14 Eylül 2019 tarihleri arasında Turgutreis’te sergilenecek. Sergi 14 Eylül 2019 tarihine kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek. Serginin açılış kokteyli 22 Ağustos Perşembe günü saat: 18.00‘da sanatçı Bedri Baykam ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşecek.

BEDRİ BAYKAM Kimdir?

1957 Ankara doğumlu olan Bedri Baykam ilk resimlerini iki yaşında yapmaya başladı. 6 yaşından bugüne kadar yaptığı resimleri; Bern, Geneva, New York, Washington, Paris, Londra, Roma, Münih, Stockholm, San Francisco ve Berlin başta olmak üzere tüm dünyada sergilendi.

1975-80 arasında Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde ekonomi, L’Actorat’da aktörlük tahsili yaptı. 1980-1983 yılların arasında California College of Arts and Crafts’de resim ve sinema eğitimi gördü. 80’li yıllarda başlayan uluslararası Yeni Dışavurumculuk Akımı’nın öncülerinden olan  Baykam, 1987 yılına kadar Amerika’da kaldı. O tarihte  İstanbul’a geri dönen Baykam bugüne kadar yarısı uluslararası olmak üzere 141 kişisel sergi açtı, sayısız grup sergisine katıldı. Birçok kısa metrajlı film ve video çeken  Bedri Baykam’ın kariyerinde aktörlük de vardır. Ünlü sanatçı, 80’lerde New York’un çehresini değiştiren graffiti sanatçılarından biri oldu. 80’lerden itibaren standart hale getirdiği büyük boy işleri, politika ve erotizmi çağdaş sanat ortamımıza taşıyan sanatçı, son beş yıldır, yıllardır üzerinde çalıştığı, dijital ve boyasal saydam katmanlar serilerinin uzantısı olarak, tüm dünyada büyük ilgi gören 4D “Dört Boyutlu” işler üretmeye başladı.

UNESCO’ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin de kurucularından ve halen bu örgütün Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı olan Bedri Baykam aynı zamanda 2015 yılında düzenlenen UNESCO resmi partneri International Association of Art (IAA) 18. Dünya Sanat Birlikleri Genel Kurulu’nda Dünya Başkanı seçildi. Hürriyet Gösteri, Tempo, Siyah-Beyaz, Akşam, Aydınlık, Genç Sanat ve OdaTv gibi birçok yayında yazarlık yapan ve Bedri Baykam 28 kitabın ve iki uzun metrajlı senaryonun yazarı… Hakkında yayınlanmış 51 katalog ve 8 kitap bulunan sanatçı Taksim’de bulunan Piramid Sanat’ın (2006) kurucusu olup, çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

*****

Read Previous

Okuyay Platformu Kadıköy Çizgi ve Sahaf Günleri’nde

Read Next

15’nci Bodrum Müzik Festivali Başlıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: