Ayşe Seda Meral’in tepki Sergisi “Kadın Aklımla”

Ayşe Seda Meral’in tepki Sergisi

“Kadın Aklımla”

Haber: Erol Ünal

Fotoğraflar: Gizem Meral

Soyut çalışan Ayşe Seda Meral‘in düşünce ve izlenimlerini, renk ve leke anlayışıyla aktardığı eserlerinin yer aldığı sergi Ankara’da  Akdeniz Sanat Galerisi’nde açıldı. “Kadın Aklımla” Sergisi 23 Mart’a kadar pazar günleri hariç hergün 10:30-19:00 saatleri arasında görülebilecek.

Ayşe Seda Meral’in açtığı “Kadın Aklımla” isimli sergisinde pentürlerin yanında, yaşamının her alanında şiddete, cinsel istismara, baskıya maruz kalmış kadın hikayelerini anlatan kadın figürlerine yer vermekte, atık halde bulunan vitrin mankenlerini tors, büst ve figür olarak alıp onları konuyu içeren şekilde boyayarak kompoze edip sunmaktadır. Bunu yaparken sanat yoluyla bu olaylara tepkisini koyarak ve farkındalık yaratarak kadınların mutlu ve huzurlu yaşamaları için katkıda bulunmaktadır.

Sanatçı Ayşe Seda Meral “Bu sergimde kadın konusunu ele aldım. Bunun yanı sıra farklı anlatımlarım da var. Yağlı boya ile tuval ve çeşitli atık malzemeleri kullandım. Biçimleri leke, çizgi, renkle, soyut bir anlayışla, lirik bir anlatımla, zaman zaman masalsı bir üslupla plastik değerlerle resimledim.  Bizi çok seven babalarımız, abilerimiz, sevdiğimiz adamlar böylesine sevgiden sonra neden hiddet, şiddet uygularlar anlamakta zorluk çekiyoruz. En acısı, çok sevdiğimiz babalarımız, abilerimiz, sevgililerimiz ve kocalarımız, çok sevdikleri kızlarına, kardeşlerine ve kadınlarına hoyrat davranmakta… Kadının varoluş mücadelesi, duyguları, karmaşası, zıtlıkları, haykırışları ve ne yazık ki uğradığı şiddet, yaşadığı travmaları plastik değerlerle anlatmak istedim. ‘Kızını dövmeyen dizini döver’  ile başlayıp ‘elinin hamuruyla’, ‘erkek işine karışma’, ‘sen eksik etek’, ‘karının karnından sıpayı sırtından sopayı eksik etme’ diye süregelen anlayış ile çevresine örülen duvarları kimi zaman yıkmaya çalışan kimi zaman kabullenen kadınları ‘kadın aklımla’ anlattım” şeklinde ifade ediyor.

AYŞE SEDA MERAL Kimdir?

Ayşe Seda Meral 1949 yılında İstanbul’da doğdu. Sanat eğitimini 1974 yılında şimdi Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olan dünyadaki Bauhaus Ekolü’nün ülkemizdeki temsilcisi olan Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulunda tamamladı. Bauhaus Ekolü ile kurulan kurumun amacı, çağın gereksinim duyduğu yaratıcı, araştırmacı, yenilikçi ve uygulamacı bireyler yetiştirmekti. Tekstil Sanatları bölümünden mezun olan Ayşe Seda Meral uzun zaman mumlu batik, mumlu kazıma batikler yaptı. Zaman içinde yağlı boya resim çok ilgisini çekti ve çalışmalarına yağlıboya tekniği ile devam etti.

1979 yılında Kültür Bakanlığında çalışmaya başladı. Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü ardından Kültür Bakanlığı Plastik Sanatlar Daire Başkanlığı yaptı. Hacettepe Üniversitesinde plastik sanatlar dersleri verdi. Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde çocuklara ve gençlere resim dersleri verdi ve ayrıca çocuk resim yarışmaları düzenledi, jüri üyeliğini yaptı. Ankara CER Modern’nin yer aldığı Tren İstasyon tamir atölyelerinin bir sanat merkezine dönüştürülmesi, İktisat Bankası Erol Aksoy kolleksiyonu’nun Kültür Bakanlığına devri, Kayseri yetiştirme yurtlarındaki çocuklara eğitim vererek bu resimlerin Almanyada sergilenmesi gibi çeşitli projeler yürüttü.

Dört kişisel serginin yanı sıra Belçika Amverst’de Cumhuriyet Sergisine katıldı. Yunanistan Atina’da Türk ve Yunan Sanatçılarla beraber karma sergiyi hazırladı ve katıldı. Moldova Kishinev’de karma sergi düzenledi ve katıldı. Ayrıca yurt içinde pek çok sergilere, 3. Uluslararası Bodrum Bienali, Kıbrıs, Lefke 1.Uluslararası Sanat Çalıştayına katıldı. Ankara, İstanbul, İzmir ve Bodrum’da Ekim Geçidi sergilerinde yer aldı. Halen İstanbul’da kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

AKDENİZ SANAT GALERİSİ’ni Tanıyalım : 

Ankara’daki sanat galerinden olan Galeri Akdeniz Kasım 1983 tarihinde Akdeniz Grafik adıyla kurulmuştur. Sanatçı ve koleksiyonerlere konsinye resim sunan Galeri Akdeniz, Ankara ve İstanbul gibi yerlerde yeni açılacak olan galerilere sergi hazırlanmasında sanatçılara ve galeri sahiplerine yardımcı olmuştur. 2001 yılından itibaren karma sergilere ev sahipliği yapmaya Galeri Akdeniz, etkinlikler ile ön plana çıkmıştır. Yıldızevler Mah. Tagore Cad. 720 Sokak No:5 Şahinler Sitesi B Blok Çankaya, Ankara’da bulunan Galeri Akdeniz’in yönetimi Zeliha Akdeniz ve eşi İsmet Akdeniz tarafından yapılmaktadır.

*****

Read Previous

K.Muzaffer Gençer’in Sergisi 15 Mart’ta Sona Erecek

Read Next

12 MART 2019 S A L I “Bankta 2 Kişi”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: