Aydın Erkmen’den Atatürk İllüstrasyonu

Aydın Erkmen’den Atatürk İllüstrasyonu

Haber: Erol Ünal

İllüstrastör Aydın Erkmen’in Prof. Dr. Nazan Erkmen’in anısına düzenlediği “Atatürk Resimleri İllüstrasyon Sergisi” 10 Kasım Cuma günü 17:00’de Caddebostan Kültür Merkezi – CKM’nin 3. Katında bulunan sergi salonunda açılacak.

Kadıköy Kent Konseyi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Kadıköy Şubesi’nin birlikte organize ettiği ve “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek olan sergi 16 Kasım‘a kadar görülebilir.

AYDIN ERKMEN

Aydın Erkmen 1943’de Aydın’da doğdu. 1968’de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. 1969 – 1972 yılları arasında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde serbest grafik ve illüstrasyon asistanı olarak görev aldı. 1991 – 2002 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde eğitmen olarak görev yaptı. 1969-2000 yılları arasında Maya Reklam, Grafik Maya, Era Tanıtım, Kanguru gibi Türkiye’nin belli başlı reklam ajanslarında sanat direktörü olarak çalıştı. Tasarımını yaptığı ve resimlediği birçok kitap Kültür Bakanlığı tarafından yayınlandı. Milliyet Yayınları, Ada Yayınları, Turing ve Otomotiv Kurumu, Arkeoloji ve Sanat Yayınları, Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü yayınları dahil olmak üzere sayısız kitap resimledi, yüzlerce kitap kapağı yaptı.

1965 – 1990 arası Grafikerler Meslek Kuruluşu Grafik Tasarım Birincilik Ödülleri, 2000’de Osmanlı Devleti 700’ncü Kuruluş Yıldönümü Amblem Yarışması Birinciliği, 2002’de Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi çalışmaları için Genel Kurmay Başkanlığı Büyük Ödülü aldı.

ATATÜRK VE KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİNDEKİ PANAROMALARIN ÖYKÜSÜ

2002’de ziyarete açılan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu Şeref Salonu’nun altındaki 3000 metrekarelik sütunlu alanda bulunan ve dünyada benzeri bulunmayan üç dev panorama gerçekleştirdi. 6x40m. büyüklüğündeki Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları panoraması, 7x30m. büyüklüğündeki Sakarya Meydan Savaşı panoraması ve 7x30m. büyüklüğündeki Büyük Taarruz panoraması… Bu panoramalar ve müzedeki dev tabloların siyah beyaz eskizleri Aydın Erkmen tarafından yapılmış, renklendirilmesi, yağlı boya tablo olarak sanatçının yönlendirdiği Rus ressamları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Panoramaların oluşturulabilmesi için Turgut Özakman’ın yazdığı senaryodan hareketle Kurtuluş Savaşı muharebelerinin geçtiği alanlarda figüranlar kullanılarak 14000 kare fotoğraf çekilmiş ve bu fotoğraflardan yararlanılarak eskizler hazırlanmıştır. Rusya ve Hollanda ‘daki büyük resim stüdyolarında dev panoramalar bir bütün olarak hazırlanıp ve bunları sarmak için bir makina imal edilmiş; böylece panoramalar silindir haline getirilerek uçakla Ankara ‘ya taşınmış, ardından tırlarla havaalanından Anıtkabir’e getirilmiştir.

Aydın Erkmen 2008’da Çanakkale Eceabat iskele meydanında 45×2,5m. büyüklüğündeki (dijital diaroma) Çanakkale Savaşını da resimledi. Posta Genel Müdürlüğü tarafgınran Aydın Erkmen’in yaptığı İstanbul’un Fethinin 550’nci Yıldönümü pulları (4 adet) ve Cumhuriyetimizin 80’nci Yılı Anı Pulu basılmıştır.

*****

Önceki

“Karia Kızından Karia” Gravürleri

Sonraki

Seval Meray’dan Atatürk Resimleri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar