ANITKABİR’DEKİ DEV PANORAMALAR

ANITKABİR’DEKİ

DEV PANORAMALAR

Haber: Erol Ünal

Aydın Erkmen’in Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde yaptığı 3 dev panorama 660m2 büyüklüğüyle hayranlık uyandırıyor. Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu Şeref Salonu’nun altındaki 3,000 metrekarelik sütunlu alanda bulunan ve dünyada benzeri bulunmayan üç dev panorama; Ressam Aydın Erkmen’ın eskizleri Moskova Güzel Sanatlar Akademisi Stüdyosu‘nda Aydın Erkmen’in yönlendirdiği 12 Rus Azeri ve Rus ressamlar tarafından yağlı boya tablo olarak gerçekçi bir şekilde 9 ayda büyük duvar resimlerine dönüştürülmüştü.

ANITKABİR ATATÜRK VE KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİNDEKİ 660m2 PANORAMALAR

Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde, Çanakkale Savaşları, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’un anlatıldığı yağlı boya tablolar yer alır. Kurtuluş Savaşı’nın üç önemli cephesi olan Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları (1915) 6x40m. büyüklüğündeki panoraması, Sakarya Meydan Savaşı (1921) 7x30m. büyüklüğündeki panoraması ve Büyük Taarruz (1922) 7x30m. büyüklüğündeki panoraması’nın eskizleri Aydın Erkmen tarafından yapılmış, renklendirilmesi sanatçının yönlendirdiği Rus ressamları tarafından gerçekleştirilmişti. Resimler tamamlandıktan sonra yerlerinden sökülüp ve rulolar halinde uçakla Anıtkabir’e getirildiler. Müzede resimler duvarlara gerildi ve son rötuşlar yapıldı.

Panoramaların oluşturulabilmesi için Turgut Özakman’ın yazdığı senaryodan hareketle Kurtuluş Savaşı muharebelerinin geçtiği alanlarda figüranlar kullanılarak 14.000 kare fotoğraf çekildi ve bu fotoğraflardan yararlanılarak eskizler hazırlandı. Rusya‘daki büyük resim stüdyosunda dev panoramalar bir bütün olarak hazırlanıp ve bunları sarmak için bir makina imal edildi; böylece panoramalar silindir haline getirilerek uçakla Ankara‘ya taşındı, ardından tırlarla havaalanından Anıtkabir’e getirildi.

Resimler o kadar ustalıkla yapılmış ki 20 metrelik duvar resimlerinin her noktasından size bakan, yürüdükçe sizi takip eden gözleri şaşkınlıkla izliyorsunuz.

www.aydinerkmen.blogspot.com

AYDIN ERKMEN kimdir?

Aydın Erkmen 1943’de Aydın’da doğdu. 1968’de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. 1969-1972 yılları arasında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde serbest grafik ve illüstrasyon asistanı olarak görev aldı. 1991-2002 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde eğitmen olarak görev yaptı. Bu okullarda uzun yıllar öğrenci yetiştirdi. 1969-2000 yılları arasında Maya Reklam, Grafik Maya, Era Tanıtım, Kanguru gibi Türkiye’nin belli başlı reklam ajanslarında sanat direktörü olarak çalıştı. Uzun yıllar Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün bastığı eserlerin kitap tasarımlarını ve illüstrasyonlarını yaptı. Türk Savaş tarihini resimledi. Milliyet Yayınları, Ada Yayınları, Turing ve Otomotiv Kurumu, Arkeoloji ve Sanat Yayınları, Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü yayınları dahil olmak üzere sayısız kitap resimledi, yüzlerce kitap kapağı yaptı.

Aydın Erkmen 1965-1990 arasında Grafikerler Meslek Kuruluşu Grafik Tasarım Birincilik Ödülleri, 2002’de Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi çalışmaları için Genel Kurmay Başkanlığı Büyük Ödülü aldı. 2000’de Osmanlı Devleti 700’ncü Kuruluş Yıldönümü Amblem Yarışması Birincisi oldu. 2006’da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “Cephelerden Kurtuluşa” İllüstrasyon Sergisi, 2007’de Yeniköy Avusturya Kültür Ofisi’nde “Ömer Hayyam” Şiir Resimleme Sergisi, 2011’de Tatbiki Sanat Galerisi’nde “Cephelerden Kurtuluşa” İllüstrasyon Sergisi, 2012’de Dibeklihan, Bodrum’da İllüstrasyon Sergisi, ArkeoPera’da “Antik Kentler Antik Hikayeler” İllüstrasyon Sergisi, 2013’de Galeri FE, Çiftehavuzlar’da “Atatürke Saygı” Sergisi, 2016’da Doğuş Üniversitesi, Acıbadem’de “Cumhuriyetin 93. yılını Kutlama” Sergisi, 2017’de Caddebostan Kültür Merkezi-CKM’de “Atatürk Resimleri” İllüstrasyon Sergisi açtı.

*****

Read Previous

1 Eylül 2019 P A Z A R Günün Sergileri

Read Next

1 Eylül 2019 PAZAR Bodrum’un Suskun Çanları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: