Ahmet Çağlar Sualtı Fotoğraf Sergisi Bodrum’da

Ahmet Çağlar

Sualtı Fotoğraf Sergisi Bodrum’da

Haber: Erol Ünal

Fotoğraflar: Çetin Çam

Ahmet ÇağlarSuyun rengi” Su Altı Fotoğraf Sergisi, Bodrum I. Artemisia Sergi Salonu’nda açıldı.

Sergiyi 11 Haziran’a kadar I. Artemisia Sergi Salonu’nda görebilirsiniz.

Ege ve Akdeniz’den Kızıldeniz’e, Seyşel Adaları’ndan Malezya’ya, su altının canlı, hareketli, sürprizlerle dolu, bir o kadar da gizemli dünyasının farklı bir şekilde anlatıldığı sergi, gerçeklikten çok uzaklaşmadan, gerçeküstü, masalsı anlatıma küçük dokundurmalar yaparak hikaye değil ama masal anlatmakta.

Sualtı fotoğraflarından çok sualtı sanat çalışmaları olarak değerlendirilebilecek sergilerin ilki için Bugün aramızda olmayan değerli sanatçı, mavinin ressamı, Prof. Ali İsmail Türemen’in, bu serginin de esasını oluşturan DERİN MASALLAR için yazdığı yazı;

“Ahmet Çağlar, çalışmalarıyla yepyeni bir serüveni başlatıyor ve görsel olarak da yeniden kurgulayıp tanımlıyor. Kendi pusulası ve objektifi ile oluşturduğu bu özgün incelikli işlerinde, iç içe geçen doğal ile kurmacanın gizemine tutunup iz sürüyor. Bu çalışmaların özgün örgüsünün büyüsü derinlerde yatıyor. Çalışmalarında balıkların şarkısı yankılanıyor, suyun sesi renkleniyor, cilveleşiyor gün ışığıyla derinlerin mavilikleri. Rasgele Ahmet Çağlar”

AHMET ÇAĞLAR kimdir?

Kendi kaleminden Özgeçmişi;

1957 de Eğirdir’de doğdum. Evli ve 1 çocuk babasıyım.

1979 yılında ODTÜ İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Koç, Sabancı, Profilo ve Enka Holdinge bağlı şirketlerle, Eti Bisküvi ve Pars Mc Cann Erickson reklam şirketlerinde ağırlıklı olarak pazarlama olmak üzere yönetici olarak görev aldım. Fotoğrafa 80’li yıllarda, tüplü dalışa 1995 yılında başladım. Yaklaşık 23 yıldır su altı fotoğrafı çekmekle birlikte, fotoğraf sanatıyla son 19 yıldır sistemli bar şekilde ilgilenmekteyim. Bu süreçte, 8 kişisel serginin yanı sıra çok sayıda karma fotoğraf sergisine katıldım, Uluslararası, Ulusal vet yerel fotoğraf yarışmalarında derece ve sergilemeler aldım. Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesinde Öğretim Görevlisiyim.

İlk sergim “Derin Masallar” sualtı fotoğraflarıyla yapılan dijital sanat çalışmalarından oluşmuş ve biraz gerçeküstü masalsı bir atmosfer yaratmayı amaçlamıştı.

Türkiye, Endonezya, Malezya, Seyşel adaları, Kızıldeniz (Mısır), Hırvatistan, Kuzey Papua, (Raja Ampat), Bali ve Akabe (Ürdün) de çekilmiş fotoğraflardan oluşmuştu.

Daha sonra makro ve yine sualtı soyut fotoğrafların ilavesi ile gelişti ve 8 kişisel serginin sonunda bugünkü halini aldı.

Fotoğraflar;

  • Galeri Art-İst Çukurcuma.
  • Caddebostan Kültür Merkez.
  • Fototrek CANON Galeri
  • Özyeğin Üniversitesi
  • Moda Deniz Kulübü
  • Maltepe Üniversitesi
  • Pasha Art Sanat Galerisi, Bodrum
  • Karabatak Galeri Antheaven Aspat / Bodrum

Salonlarında sergilendi.

****

Önceki

8 Haziran 2024 Cumartesi Günün Sergisi

Sonraki

BodrumArt “Akış-Flow” Karma Sergisi açıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar