5.Bodrum Karaova Bağ Bozumu Şenliği Başlıyor

5’inci BODRUM KARAOVA BAĞ BOZUMU

ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

 Haber: Erol Ünal

Bu yıl beşincisi “Karaova Geleceğimizdir” temasıyla gerçekleştirilecek olan Bodrum’un en yerel, en renkli ve zengin şenliği olan ve Karaova-Der tarafından düzenlenen 5’nci Karaova Bağbozumu Şenliği 6 Eylül Cuma 19.00’da Kumbahçe Meydanı’nda başlayacak. Belediye meydanına dev keşkek kazanı kurulacak. Gün boyu pişirilecek olan Karaova’nın geleneksel lezzeti keşkek akşam kortej katılımcılarına ve meydanda toplanan binlerce kişiye ikram edilecek. Karaova Bağbozumu Şenliği üç gün gündüz ve gece etkinlikleriyle Bodrum’a ayrı bir coşku yaşatacak. Unutulmaya yüz tutan lezzetlerin ve yöresel yemeklerin tadılacağı şenlikte, yemek yarışmaları, konserler düzenlenirken, Karaova bağlarında ise şenlik ateşleri yakılacak.

Karaova Derneği Başkanı Ali Öztürk; Bodrum’un renkli kültürünün bir sembolü haline gelen Bağbozumu Şenliği’nin üç gün boyunca yarımadayı coşturacağını belirterek; Şenliğimizin resmi açılışı 7 Eylül Cumartesi  10.30’da Mumcular’da olacak. Hafta sonunu Karaova’nın yemyeşil doğasında, yöresel lezzetleri tadarak geçirmek isteyen herkesi bekliyoruz. Bu şenlikler kapsamında okullar yaptık, kütüphaneler kurduk. Yerli tohumları keşfedip, eko turizm için hemşerilerimizi yönlendirdik. Karaovamızın zeytini, üzümü, zeytinyağı ve şarabıyla buradayız. İnciri, domatesi ve biberiyle bahçelerdeyiz. Bamyamızla, gambilyamızla mutfaklardayız. Bodrum’un beslenmesi için tarımla, nefes alması için ormanlarımızla buradayız. Eko turizmle evlerimizi, bahçelerimizi konuklarımıza açalım istiyoruz. Bu yüzdendir Karaova’nın gelecek planlarını bu anlayışla yapıyoruz. Denizin, güneşin yanına bir toprağı, bağı ve bahçeyi eklemek istiyoruz. Misafirlerimiz deniz kıyısında salatalarına kattıkları yağın zeytinini de gelip kendileri toplasınlar istiyoruz. dedi.

KARAOVA MUTFAĞI CANLANIYOR

Şenliğin resmi açılışı 7 Eylül Cumartesi günü saat 10:30’da Mumcular Mustafa Kalem Parkı’nda yapılacak. Karaova köylerinden gelen üreticilerin yerel ürünleri Mustafa Kalem Parkı içinde kurulan standlarda satışa sunulacak. Karaova’da bulunan üzüm bağları ve şarap mahzenleri iki gün boyunca ziyaretçilere açılarak bu şahane doğada tadımlar ve konserler düzenlenecek. Karaova’nın unutulmaya yüz tutan lezzetleri ise yöresel  yemek yarışması sayesinde yeniden şenliğin konuklarıyla buluşturulacak. Yemek yarışmasında kavurmadan ot yemeklerine kadar bir çok eşsiz Karaova lezzeti maharetli ellerde yeniden hayat bulacak. 

AÇILIŞ KONSERİ

Bağbozumu şenliğinin açılış günündeki ilk konser Mumcular Atatürk Meydanı’nda Karaova Halk Korosu tarafından verilecek. Meydanı dolduranlar koronun ardından aynı zamanda Kars Ardahan Belediye Başkanı olan Faruk Demir’in türkülerine eşlik edecek. Konserlerde sahne alacak olan Faruk Demir bu konserden elde edeceği geliri Ardahanlı öğrencilere burs olarak aktaracak.

SENEM DİYİCİ’NİN MÜZİĞİ İLE BAĞDA ŞENLİK ATEŞİ   

Şenlik ateşi Dörttepe köyündeki Mor Salkım bağlarında yakılacak. Bu bağda buluşacak olan Karaovalı üzüm yetiştiricileri ve şarap üreticilerinin müthiş tatlarına sanatçı Senem Diyici’nin eşsiz yorumu eklenecek. Bu yıl ilk kez düzenlenen bu bağ konseri gelecek yıllarda Karaova’daki diğer bağlarda sürdürülecek. Karaova’da şenlik ateşi ve müziğin sesi hiç eksik olmayacak.

KAPANIŞ KONSERİ  


5.Bodrum Karaova Bağ Bozumu Şenliği’nin kapanış konserinde ise Mumcular’dan yükselecek ege türkülerinin melodileri, yine egenin dört bir yandan duyulacak. Kendisi de Fethiyeli olan Soner Olgun doğduğu topraklarda sazını eline alacak. Çok özel bir sahne performansı olan Soner Olgun’un söyleyeceği “Kerimoğlu” ile Atatürk Meydanı’nda olmak şimdiden heyecan verici bir bekleyiş olacak.

*****

Read Previous

6 Eylül 2019 C U M A Günün Sergileri

Read Next

7 Eylül 2019 Cumartesi Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: