“Ekim Geçidi” Resim Sergisi

“Ekim Geçidi” Resim Sergisi

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

15-25 Ekim günleri “Ekim Geçidi” adıyla altmışa yakın sanatçının Adana-Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde heykel ve resimleri yer aldı.

Katılımcılar, Aybike Şenkal, Ayfer Demircioğlu, Ayşegül Arcan, Berk Kaya, Betül Aytepe Serinsu, Bülent Salderay, Dilek Oğuzoğlu, Gülsün Erbil, Güzin Atıl Akdemir, Hale Yılmaz başta olmak üzere 58 sanatçı resim ve heykellerini Sanatseverlerin beğenisine sundular.

Sergi sanatsever ve ilgililer tarafından ilgiyle izlendi.

Çok renkliliği içeren resimlerde sıcak renkler egemendi. İşte şurada telis iplerinden dokuma bir portre çağın hüznünü yansıtıyor. Hemen yanında bir bayan portresi, açık turuncu renkle betimlenmiş, dışa dönük bir bakış sergiliyor…

Bu da bir kompozisyon, iç içe girmiş daireler ve renkler gizemli bir dünyaya götürüyor sizi. Motifli antik pencereler önünde aynı çağdan bir bayan portresi, uzaklara bakıyor, geleceği görmeye çalışıyor.

Bu sergi İstanbul’suz olur mu? Olmaz. Kentin  tümünü içeren camili,yüksek binalı bir genel görünü sizi büyülüyor. Mavi, gri, yeşil, sarı, kahve solmuş renklerle yapılmış bir kent/dağ betimi dikkati çekiyor. Onun yanında ortasından çay geçen bir bahçe sizi çağırıyor…

Haaa şurada da donuk renklerle yapılmış , soğuk renklerle betimlenmiş bir bayan portresi. Yanında ise horozlu, yıldızlı sıcak renkli bir bayan, duruşu, bakışı umut verici. Mat gri renklerle oluşturulmuş, baş çerçeve içinde bir bay portresi, düşüncülere dalmış gidiyor….

Heykellere bakıyoruz: Üçgen bir tablo içinde gri bir baş, öne bakıyor, düşünüyor…Bir kaide üstünde başsız bir oryantal çekiyor ilgiyi. Yine bir kaide üstünde kanatlarını açmış uçmaya hazırlanan bir kuş, kim bilir nerelere gidecek? Hemen yanında bir masa üstünde kaidelere konmuş topaçlar oyuncaklara benziyor.

*****

Önceki

Boğaç Yüzgül’ün Şiiri Ödül Kazandı

Sonraki

4 Kasım 2020 Çarşamba Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar