ZİYA PAŞA’YI ANMAK

ZİYA PAŞA’YI ANMAK

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı.

Ziya Paşa 005 (450 x 600)

1992’de Aykırısanat Dergisi’ni çıkarmaya başlamıştık. Adana’nın kültür sanat değerlerini araştırıp, bulup dergimizde yayınlıyorduk. Bu önemli değerlerden biri de Şair Yazar Diplomat Devlet Adamı, Adana Valisi Ziya Paşa’ydı. Onun adına Aykırısanat özel sayısı yaptık. Her yıl ölüm yıldönümünde anıyorduk. Diliyordum ki, Adana Valiliği bu işe katılsın. Bunun için şair vali yardımcılarından Dağıstan Kılıçaslan’a, Nevzat Ergün Beye söyledim. Olumlu karşıladılar, tayinleri çıkıncaya dek birlikte andık. Sonra anmayı biz sürdürdük. Hatta kimi yıllar Ziya Paşa adına paneller düzenledik.

2008 başında dergi kapanınca anma işini tek başıma da olsa ben sürdürdüm.

Ziya Paşa 001 (600 x 450)

Bu yıl da anma hazırlığına başlamıştım. Gözde Ramazanoğlu’na, Gazeteci Sedat Memili’ye ve daha başka arkadaşlara söyledim. söyledim… Tamam dediler, geliriz dediler. Sedat Memili Valiliğe ben söylerim dedi. 17 Mayıs 2016, saat 10.30’da Ziya Paşa büstü, mezarı başında olacağımızı belirledik.

Tam saatinde geldiğimde birçok kişi oradaydı. Sayın Adana Valisi Mustafa Büyük, Vali yardımcıları, Seyhan Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar, eski Seyhan Belediye Başkanı Yalçın Akyol, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Gözde Ramazanoğlu, Adana Medya gazetesi sahibi Sedat Memili, İl Müftüsü Arif Gökçer, Portakal Çiçeği dergisi yayıncısı Aytekin Gezici ve arkadaşları, İstanbul Sanat Magazin ve İlkhaber Gazetesi‘nden ben Şair Yazar M. Demirel Babacanoğlu, Lokman Hekim Anadolu Lisesi öğretmenleri, öğrencileri ve ilgi gösteren Vatandaşlar katıldılar.

Ziya Paşa 007 (500 x 375)

Etkinliğinin sunuculuğunu Gözde Ramazanoğlu yaptılar. Saygı duruşu duruldu, İstiklal marşı söylendi. Edebiyat öğretmeni Barış Bektaş , Ziya Paşa’nın yaşamöyküsünü anlattı. Ben, ‘Esme Saba Nigarım Uykuda’ şiirini okudum. Öğrenciler ikiliklerden sundular.

Adana Valisi Mustafa Büyük, Ziya Paşa’yı tüm yönleriyle özetledi. Onun, Valilik yaptığı Adana’da vali olmaktan onur duyuyorum dedi.

İl Müftülüğünce Kur’an okundu, dua edildi.

Sanırım bundan sonra Valilik sürdürür anmayı.

Geçen yıla dek, Ziya Paşa Parkı düzenlenmiş değildi. Yazdık çizdik, önerilerde bulunduk, düzenlendi.

Şimdi düzenlenecek biri ki şey daha var:

1. Ziya Paşa’nın büstü kaidesi alnında yazılı olan ölüm tarihi 1825 yanlış. Doğrusu 1829. Düzeltilmesi gerekir.

2. Ziya Paşa’nın mezarı başında dikili silindirik taşta eski yazıyla yazılı olan metin Türkçe harflerle yazılıp mezarın uygun yerine asılmalı.

3. Ziya Paşa Tiyatrosu, Müzesi kurulmalı.

4. Atatürk Parkı’ndaki heykeli, Ziya Paşa Bulvarı’nın uygun bir kavşağına yerleştirilmeli.

5. Ziya Paşa Parkı adı verilen alan Ramazanoğlu Mezarlığı’dır. Burası Ramazanoğlu Parkı olmalı. Ziya Paşa için Adana’nın uygun bir yerinde ayrıca bir Park, bir meydan oluşturulmalı. Ziya Paşa için açılacak tiyatro, müze de burada yer almalı.

Bu işlemler kesinlikle uzmanlarına yaptırılmalı.

****

Ziya Paşa 1878 yılında Adana’ya sürgün vali olarak gelmiştir. Gelir gelmez düşünce suçlularını hapisten çıkarmış. Yetenekli gençleri İstanbul’da okutmuştur. Bunlardan biri de Şair Ziya’dır.

İstanbul’dan tiyatro kumpanyası getirtmiş, tiyatro binası yaptırmış, memurlarının tiyatro izlemesini sağlamış.

Böylece batı tarzı tiyatro Adana’ya girmiş. Bugün Adana’da tiyatro, diğer sanat dallarından daha ileride bulunmaktadır. Bu konuda Ziya Paşa’nın büyük emekleri geçmiştir.

Seyhan Irmağı üstüne devasa çarklar kurdurmuş, Adana topraklarını sulatmıştır.

Aracıları kaldırmış, halkla doğrudan görüşmüş, halkın işlerini kolaylaştırmıştır.

Haksızlıklara karşı durmuş, yergiler yazmıştır.

Read Previous

REKREASYON DERNEĞİ ÜYELERİ ESKİŞEHİR’DE

Read Next

28 MAYIS 2016 CUMARTESİ ; İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: