Yeni Yıl Eski Yıl

Yeni Yıl Eski Yıl

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Bugün saçma şeyler yazacağım. Şöyle mesela… Yeni yıl, eski yıl… Eskisi gider yenisi gelir. Yenisi eskimez mi? Eskir!… Eski yenilenir mi? Yenilenmez.

Ne oldu eski yılda? Tangır tungur geldi geçti. Yeni yıl da öyle olacak… Bir şey beklediğimiz yok yeni yıldan! Öyle kutlu olsun, mutlu olsun demek de fayda etmiyor. Her şey pahalandı kazık marka oldu… Geçmiş olsun. Geçecek bir şey yok. Her şey yerinde.

Desek ki bir armuttan bir alıçtan yazsak. O da yok! Kış mevsimi şimdi. Ne armut var, ne alıç? Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete! Nereye yahu, kıyamet ayağımızda…

Amman Adanalı, canım Adanalı, Eskişehir’in gülleri biter… Ağrı Dağı’ndan uçtum. Naçar Karacaoğlan naçar, aşkın kitabını açar… Aşıklar güzellere bakar. Gökte yıldızlar çakar. Işıklar saçar!

Çocukluğumda, gençliğimde yeni yıl bilmezdik. Ne anam bilirdi, ne babam, ne de komşular! Çok sonra öğrendik eski yeni yılı. Sözgelimi ben öğretmen okulunda öğrendim. Bir şey olacak sandık. Hiçbir şey olmadı. Oldu da ben mi görmedim. A dersem çık, B dersem çıkma…

Oku oku! Yoktur sonu. Çivi bile çakamıyorsun tahtaya. Ezberliyorsun, ezberliyorsun. İyi iyi, iyi yahu iyi. Sokak köpekleri ısırmış bir zavallıyı. Gündüz uyurlar, gece gezerler… Buradan bir atlı geçti. Kızılırmak çağlıyor. Akşam olur karanlığa kalırsın… Şehrin ışıkları söndü. Sabah mı oldu?

Eski yıl, yeni yıl, bizim hergeleci döndü. Şamata çok. Danalar oynuyor. Oğlaklar koşuyor. Çayır çimen ot dolu. Dağlar orman. Geyikler harman çorman. Böcüler geliyor aman. Avcılar yaman… Aslanlar binmiş zürafanın boynuna… Timsahlar çıkıyor sudan!

Bizim oralarda murt çok olur. Murtçular geliyor. Bir kilo murt. İki kilo düşman, beş kilo olsa… ne yazar? İner Toroslardan aşağı denize kaçar. Deniz bulanır! Denizde balıklar. Çipura, levrek, palamut… avlanır.

Kutuplara bak kutuplara. Buzlu yaylalar. Geçer ekvatordan… Kızarmış yüzler. Meridyen, boylam… kara çocuklar. Ak çocuklar ne güzel oynar… Aylan bebek nerede? Yatar kıyıda. Keyfi yerinde silah tacirlerinin… Mülteciler dökülüyor denize…

Yeni yıl gelmiş neyime, eski yıl gitmiş!

Oynayalım mı, gülelim mi?

Hani masa, hani su?

Hoptirinam hoptirinam!

Neşemizi bulalım…

Kutlu olsun eski yıl yeni yıl…

*****

Önceki

Ören “Yeni Yılınız Kutlu Olsun”

Sonraki

2023 Sanat Dolu Bir Yıl olsun

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar