Yasin Dikilitaş’tan Anlamlı Taşlar Sergisi

Yasin Dikilitaş’tan Anlamlı Taşlar Sergisi

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Yasin Dikilitaş 1976 Tarsus doğumlu, Mersin’de yaşıyor. Tuğba Küçükbahar’dan da akrilik boya üzerine dersler aldı. Taşları heykelciklere dönüştürüyor.

İlk sergisi Mersin-İçel Sanat Kulübü’nde; ikinci ise AÇS (Adana Çimento Sanayi Sanat Galerisi)’nde 12 Kasım 2018 Pazartesi günü açıldı.

Özellikle mermer özelliği taşıyan taşları yontuyor, törpülüyor, zımparalıyor, camekanlı tuvallere yerleştiriyor… Kimi kelebek, kimi böcek, kimi kuş, kimi insan… figürleri oluyor.

Yasin Dikilitaş‘ın sergisi 21 Kasım‘a dek açık kalacak.

İzleyelim:

Bakınız işte yapıtlardan biri dal üzerine konmuş sıcak renklerle yansıtılmış kuş şaşırtıyor sizi. Sonra Halter kaldıran bir sporcu; ayaktan başa, haltere kadar taş… Öyle canlı ki yeniden, yeniden bakıyorsunuz…

 

Yelkenliler yüzüyor denizde, taş mı gerçek mi olduğunu pek ayıramıyorsunuz. Leylekler de öyle. Deniz kenarında bir ada manzarası taşların gizemiyle oluşturulmuş. Ağaç dalları çiçekli meyveye durmuş, canlı gibi geliyor size.

Şu çiçekleri, şu ağaçları, şu canlılıkları tutabilene aşk olsun. İşte birbirine sarılmış iki çiçek yeşil fon üzerinde taşlı taçlarıyla duruyor. Diğer çiçekli dallar da öyle, kuşlar konmuş ötüyor üzerinde.

Oldukça doğal bir kelebek, siyah kanatları, uzayan kuyruğuyla salınıyor. Hemen yanında ak kanatlı kelebekler uçuşuyor gri-kahve fon üzerinde…

Bu da bir kedi önünde top, kaldırmış kuyruğu oynamak üzere ne kadar sevinçli…

İki taştan yontma birbirine yapışmış insan heykelciği… tarihten bir kazıdan çıkarılmış gibi…

Bunlar da zemin üzerine küçük çakıl taşlarıyla oluşturulmuş yer çiçekleri…

Sanki canlı bir doğa izliyorsunuz…

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.