Ünal Kuş “Dünden Bugüne” Resim Sergisi

Ünal Kuş “Dünden Bugüne” Resim Sergisi

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Ressam Ünal Kuş 03 Aralık .2018 günü Dünden Bugüne konulu resimlerini AÇS’de sergiledi. Çok sayıda sanatsever, çağrılı resimleri izlediler.

Ressam Ünal Kuş

Ünal Kuş 1959’da Ordu-Fatsa’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Resim Bölümü Yüksek Lisansın bitirdi. Adana Güzel Sanatlar Lisesi kurucularındandır. Yurt içinde dışında birçok karma sergiye, sempozyuma katıldı, kişisel sergiler açtı. Toplam 14 ödül aldı. Amerika, Rusya, Fillandiya, Hırvatistan, Hong Kong, Fransa gibi ülke koleksiyonlarında resimleri yer almaktadır. Ressam, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Resim Bölümü Öğretim Üyesidir.

Bu sergide, ressamın ağırlık olarak portre çalışmalarını görüyoruz. Renkler ateş renginden kül rengine doğru serpilmelerle sürüyor… Kimi yerde soğuyor, kimi yerde baharlaşıyor, kimi yerde hüzünleşiyor, kimi yerde sıcaklaşıyor… Sıcak soğuk renklerin bir karması, bir bireşimi diyebiliriz…

Portre mi desem, portreler mi? İkisini birden söylemek ulaştıracak amaca ama, ulaştırmaya da bilir de! Bakınız bu tabloya, öne doğru çıkmış canlı bir portre! Hemen yanında ölü portreleri… İnsanın ölü resmine natürmort denmiyor! Dense kıyamet mi kopar?

Çizgiler, renkler resim sanatının doruğunda denebilir!

Bakınız başka bir portresi… Şimdi anlattığım, söylediğim, tanımladığım portrelerden geri kalmaz… Çözülecek sorunlar üzerlerine yığılmış gibi, biraz dönük, biraz öfkeli bakıyorlar!

Burada da bir başka portre, kadınla bütünleştirilmiş (mi)? Yoksa sorular mı açıyor? Rengi, duruşu, betimi yönlendiriyor buraya… Bay öfkeli, kadın mutsuz… Ne demeli?

Ünal Kuş nü’ler de eklemiş sergisine; yüzü oldukça soğuk renkle betimlenmiş birinin… Göğüsten ayağa ısıtılmış renkler… Diğer iki nü’de şiş göbekler, büyütülmüş göğüsler, bozulmuş (deforma) beden, açık soğuk renkle gösterilmiş yüzler… Anlak yapımızı zorluyor…

Diğer figürler de öyle. Siyah bir baş, balıklı kadınlar, dinlenmeye çekilmiş nü’ler, tekerlekli sandalyede engelli kadınlar, yolculuk, parmaklılıklar ardında insanlar, birlikte bir kadın bir bay…

Sergi 12 Aralık’a kadar izlenebilir.

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

10 Aralık 2018 Pazartesi Günün Sergileri

Read Next

Genç Yazar Ezgi Kaya, ilk kitabını yayınladı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: