Tuğba Koşar’dan Tekstil Moda Tasarım Sergisi

Tuğba Koşar’dan Tekstil Moda Tasarım Sergisi

Haber ve Fotograflar : M. Demirel Babacanoğlu

Adana Çimento Sanayi Sanat Galerisi (AÇS)’nde, ÇÜGSF Öğretim Üyesi Tuğba Arabalı Koşar, 29.06.2017 günü tekstil moda tasarım sergisi açtı. Sergiyi sanatseverler çağrılılar izlediler.

Sanatçı 1980 İzmir doğumlu İzmir-Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü bitirgeli. Lisans, yüksek lisans, doktora yapmıştır.

Tekstil moda tasarımda yenilikler getirmiştir. Onun için her nesne içten dışa doğru belirgin anlamlar taşır. Önemli olan bu anlamları dışa yansıtabilmektir. Tuğba da bu işlevi başarmıştır.

İzleyelim yapıtlarını:

İki el birleşirken görülüyor. Ellerin birleşimi anlamlı imgeler gönderir beyine, siz onun çevirisini yapar, yansıtırsınız izleyenlere.

Başlar(portreler) sıralanmış bir masada, her biri ayrı anlamda, gülen, düşünen, iletişim olan yapıtlar bunlar. İzleyenlerle de iletişim kurabiliyor.

Burada bir beyinden çıkmış gibi ince kılcal damarlara benzeyen yansıtıcılar… İpeksi görünümleriyle barışı imgeliyorlar…

Hemen yanında da benzer bir karışım var; ipler, kılcal tüyler ve bir kuş yuvası görünümünü andırıyor…

Gözler, devinimli bir yarım başa bağlı, ama dikkatli… Bir çocuk daha doğrusu bebek yeni doğmuş; ama doğuş iletisini muştuluyor. Ama içinde sevinç, acılar da yok değil.

İnsan yüreği (kalbi) ne kadar karmaşık değil mi, tümü bedenin organlarına yaşamsal sıvıyı gönderiyor… böyle bir organı ayrıntılarıyla betimlemiş sanatçı. Biz de onun yürekçe ne demek istediğini algılamaya çalışıyoruz…

*****

Önceki

5 Temmuz Çarşamba GÜNÜN ETKİNLİĞİ

Sonraki

5 Temmuz Çarşamba GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar