Tarsus’ta Adana Ressamlar Derneği Resim Sergisi

Tarsus’ta

Adana Ressamlar Derneği Resim Sergisi

M. Demirel Babacanoğlu

Adana Ressamlar Derneği üyeleri resimlerini Başkan Hüseyin Yılmaz öncülüğünde 20.01.2020 günü Tarsus-Mehmet Bal Galerisi’nde sergilediler. Açılışı gerçekleştiren Başkan, Tarsus’un antik sanatlarından bugüne gelişi üzerine bilgiler verdi. Sergiyi, başta Tarsuslu Ressam Hikmet Öz olmak üzere çok sayıda sanatsever izledi.

Sergide, Alex Raynham, Esin Küçükkatıl Güver, Esra Baydar, Kenan Tamburoğlu, Hacer Mutluay, Hüseyin Yılmaz, Meral Soylu, Melahat Sabancı, Muzaffer Özge Eren, Özcan Aydemir, Salime Kaman, Serap Milli, Seval Eroğlu, Mahmut Selekoğlu, Sevinç Kökenler, Seher Özcan, Seval Meray, Süheyla Tümöz, Şerife Ballı, Tevfik Gökdeir, Erdal Yalçın, Mehmet Emre’nin resimleri yer aldı.

Tablolarda yer yer soğuk renklerin görülmesine karşın sıcak renklerin egemenliği yer aldı. Tablolara baka baka geziyorum. Hacer Mutluay, Seher Özcan’ın natürmortları önünde duruyorum, sıcak renklerle canlandırılmış çiçekler ve meyveler, klasik diyebileceğimiz bir resim tarzını andırmaktadır… Sonra Süheyla Tümöz’ün deniz derinliği kıvrımlarını, renklerini erilerini betimlemesini görüyorum. Özcan Aydemir’in iki güvercini kendine öz renkleriyle tüneklerinde boy gösteriyor… Hüseyin Yılmaz’ın bir doğa olayının alabora oluşu(tsunami)’munu yumurta sarımsı renkle anlatımı dikkati çekiyor. Seval Eroğlu, bağıran çığlık atan bir kadının portresiyle duyuruyor kendini. Esra Bayalar hüzünlü ama kararlı bakışlı bir kadını betimlemiş yeşilimsi renkle. Sevinç Kökenler bir İstanbul kadının donuk bakışlı portresini vermiş.

Ressam Seval Meray, Kevfik Gökdemir, Meylahat Sabancı Atatürk tablolarıyla ayrıcalık taşıyorlar. Seval Meray’ın cephede, yüzmede, başkanlıkta betimlenen Atatürk resimleri, kendine özgü renkleriyle görülüyor. Melahat Hanımın da Atatürk’ü asker üniformasıyla, kalpağı, kararlı bakışıyla betimlemiş.Tevfik Gökdemir Atatürk’ü hayal eden bir dünya içinde, barış güverciniyle göstermesini ilginç buldum…

Esin Küçükkatıl, siyahi bir kadının portresini betimlemiş. Soğuk sıcak renklerin albenili alaşımı görülüyor. Kadının bakışı, niçin dünyanın sorunları giderilmiyor der gibi. Şerife Ballı kahvenin tonlarıyla iki güzel çocuğu anlatmış, ama yarına bakış çok umutlu değil… Meral soylu, çok renkli bir dünya kesiti vermiş, bu kesitte değişik yaşamları görebiliyorsunuz… Meral Soylu’nun kitap okuyan kadın portresini ilginç buldum, hem okuyor, hem düşünüyor… sorunlara umar arıyor…

Kenan Tamburoğlu’nun alışılmadık üç kadın nü tablosu… Hamamda görülüyor kadınlar. Renkler çok özgün, anatomik betimleme… Selime Kaman’ın yangından çıkan bir ormanlaşma görünümü, umarım öyle olur. Musaffer Özge’nin masalsı bir yaşamda görülen bir kadını… Erdal Yalçın’ın düğüm olmuş bir insan betimi… Mehmet Emre de ilginç betimli bir tablosuyla yer almış…Serap Milli’yie de güzel bir tablosuyla görüyorum.

*****

Önceki

22 Ocak Çarşamba, Günün Sergileri

Sonraki

23 Ocak 2020 Perşembe Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar