ŞAİRLERDEN BANA GELEN ŞİİR KİTAPLARI

ŞAİRLERDEN BANA GELEN

ŞİİR KİTAPLARI

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Sevgili şairler, yazarlar bana gönderdiğiniz kitaplar için sonsuz teşekkür ederim. Kitaplarınız benim için büyük bir değer. Bir kitap nasıl yapılır, nasıl yayınlanır bilirim! Alıcısı çok olsun dilerim… Bana her türden kitaplar geliyor. Keşke hepsini okuyabilsem, okuyup yazabilsem… Yetişemiyorum doğrusu dostlar, bağışlayın beni. Şimdi kısa kısa gönderdiğiniz şiir kitaplarından söz edeceğim.

Sabahattin YalkınKARA UMUT, 76 s., Şiiri Özlüyorum Kitaplığı y., 2018; Yalkın Güneyin “Akdeniz Delisi” şairlerinden dostum, Akdeniz kadar berrak derin anlamlı, sıcak, içtenli. İzlenmeli, okunmalı derim. “Kaldı mı gonca bakışlı İstanbul/ Sol omuzu sakolu yalpa külhani/ Kahvede az süneberli yosma falı/ Nerde bestesi sarhoş Boğaziçi/…”(s.18)

Oğuz TümbaşDİNGİN SÖZLER AVLUSU, 71 s., Şiirden y., 2017; iki bölümden oluşuyor. Tümbaş, Çele’den, Meltem’den dostum, hakkını verir yazıların şiirlerin… “düşlerim değerli/ kurduğum dünya varsıl/ ikilem değil yarattığım/ büyük imgelem/ şiir çiçekleri açacak bahçemde/ güncemde zaman çeşitlemeleri//…”(s. 40)

Tülay KoçakGÜNEBAKAN ŞİİRLERİ, 32 s., Kendi y., 2018; yalın, yapmacıksız çocuk şiirleri bunlar… “Günebakan çiçeklerinde/ Sevginin yüzünü gördüm/ Annemdi, babamdı/ Kutsal bir yüzdü…”(s. 5)/

Bir de ÇAĞDAŞ ŞAİRLER SEÇKİSİ kitabı var şairin; 99 şairden 99 şiir, 112 s., Kendi y., 2018; İlk şiir Ahmet Haşim’den, şöyle başlıyor: “Bağdat ile İstanbul arasında/ Şiirin gizli salıncağı kuruldu/ İki dilin gülümseyen yüzünde/ Alaca aydınlık usul usul duruldu/…”(s. 12)

Rehber AydınGÜZ UYARISI, 111 s., Karahan y., 2013; Doğaya tutkun bir şair, Aykırısanat’ın sürdürümcüsüydü. “Şimdi duyuyorum/ Uzaklarda/ Toros Dağlarında/ gök gürlüyor/ Biliyorum/ Uzaklara yağmur yağıyor/ İlk damlaları düşüyor Mor çiçekli kekiklere// Bir keçi ağzında can verse de/ İçimizi dolduran son serinlik/Yeniden içimizde yaşayan//…”(s. 46)

İbrahim ÖzcanlıAŞIK MIYIM ŞAİR MİYİM OZAN MI, 312 s., Adana Bşbl. Kültür y., 2016; Aşık Postacı olarak anılmaktadır. Konuşur gibi söyler şiirleri. İlk şiiri “Çanakkale Geçilmez- Atam Çanakkale geçilmez demiş/ Şunun için Çanakkale geçilmez/ Türkler bu toprağı yurt benimsemiş/ Bunun için Çanakkale geçilmez/…/ Tırnakla iğneyle siper kazıldı/ Bir avuç orduyla destan yazıldı Bu harita kanımızla çizildi/ Kanın için Çanakkale geçilmez

Ali GüçlüdalMİRASYEDİLER 1-2, toplam 156 s., Kendi y., 2014-15; konuşur gibi yalın, içten şiirler bunlar. “Saçların rüzgarda savrulur/ Örer saçını toplarsın/ Koşturursun sevdiğini/ Ağlatırsın için için/…”(s. 19) // “Sokaklar hepimizin/ Oturur bilye oynarız/ Yürüyüş yaparız, koşarız/ Konuşur sohbet ederiz/…”(s. 40)

Gül GüneyKİRAZ ÇİÇEĞİ, 104 s., Kültür Ajans y., 2018; aşk, sevgi, içtenlik üzerine yalın şiirler yazmış… Şöyle diyor; “Gül , Gül’e sordu/ Şiir ne diye/ Şiir benim dedi gül/ Rengimde/ Çiçeğimde/ Tek bir işim var/ Açarım bahaları/ Sevda yağar üzerime/…”(s. 15)

Asaf HişmiKUSURSUZ BİR DÜNYA, 64 s., Kendi y., 2002; hatırı sayılır, ölçülü biçili, anlamlı, ders verici şiirleri var. “Nergise selam verdim boynu büküldü/ Ağlayıp sızlıyor yol kenarında/ Yanaştım halini sormak istedim/ Sarılık belirmiş göz bebeğinde/…”(s. 34)

 

Mustafa ŞahinÇANAKKALE ÇANAKKALE, 128 s., Sahil Kitap y., 2018; Memleket, millet sorunlarıyla ilgili, yalın anlatımlı şiirler… “Alçaktan yüksekten gürleyip durma/ Kendini bilerek adam ol adam/ İnsana destek ol, beyninden vurma/ Gerçeği görerek adam ol adam//…”(s. 8)

Ali GülmezMAVİ UMUTLAR, 80 s., Masal Kitabevi y., 2016; yalın anlatımlı, içtenlikli şiirler… “Halden hallere düştük el yaman/ Gurbet elde vakit yok dar zaman/ Yol uzun Karadığın başı duman/ Adıyaman olsun da yad el olmasın/…”(s. 14)

Cafer Gürhan ŞEYTAN PAZARI, 112 s., Kültürajans y, 2016; ozanlık geleneğini sürdürüyor, Anadolu insanının dertlerini, sorunlarını anlatıyor… “Ne telaşın var ki durup bir dinle/ Nereye gidersin körü körüne/ İçin dışın dolmuş öfkeyle kinle/ Ne inat edersin körü körüne/…”(s. 27)

*****

Read Previous

11 Şubat 2019 Pazartesi Günün Sergileri

Read Next

İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali başlıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: