PIIART’IN KARMA RESİM SERGİSİ

PIIART’IN KARMA RESİM SERGİSİ

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde 15.03.2017 günü “PIIArt” lı ressamlar (Derya Çalık, Demet Topçu, Ayşe İn, Hatice Kalo, Meftune Çekem, Nilgün Aytutuldu, Ayla Algan, Yasemin Varkara, Eda Koçer, Aylin Meray, Mukaddes Azizoğlu, Alya Algan, Murat Koca, Serap Özergin, ZehraBölükbaşı, Funda Duraksızlar, Hayriye Algan, Arzu Özsayın, Veda Koçer) resimlerini sergilediler. Sergi epeyce ilgi topladı.

Tablolara baktığımızda çok renkliliğin ve kadın betimlemelerinin egemen olduğunu görüyoruz. Bu konuda daha değişik, daha yeni betimlemeler beklediğimi belirtmeliyim.

Bizim kadınlarımız çok hüzünlü betimlenmiş. Konuyu Derya Çalık’la konuşuyoruz. Oyuna yeni çıkan bir kadın betimlemiş, kadın iki taraftan iki eliyle eteklerini tutmuş, endişeli adımlarla yürüyor, hatta duruyor yürümüyor. Sonra  portrelerine bakıyoruz, sıcak renklerle betimlenmiş. Duruşu, bakışı, yüzleri endişeli. Ama iyice bakıldığında gözlerinin ardında umutlu sevinç pırıltıları görülebiliyor. Resim olarak güzel.

Renkler, çizimler yerli yerinde. İçtepinin dışa vurumu çok güzel. Bunları söylerken hüzünlü betimleme  olmaz demek istemiyorum. Hüznü verebilmek de bir sanat tabi.

 

İşte bir ayçiçeği, özgün renkleriyle karşımızda, Van Gogh sarısı diyebileceğimiz sarı kullanılmış. Burada bir  ev (apt) tablosu görüyoruz. Sarı, siyah renklerle çizimlerle betimlenmiş.

Bir kuş deseni, onu tamamlayan düzensel yüzey renkleri dikkat çekiyor. Bir de yol üzerinde kurulmuş bahçeli, çiçekli evler…

Kırsal alandan bir kadın, dağın dibinde harmandan elde ettiği samanlı daneleri savuruyor, çocukları da ona bakıyorlar. Renkler figürler uyum içinde. İşte bir kadın da keman çalarken kırmızı siyah renklerin tonlarıyla gösterilmiş. Hemen yanında bir tablo kadın iki elini yüzüne doğru götürmüş, gözleri kapalı, hüzün çökmüş yüzüne… kim bilir hangi sorunlarını düşünüyor? Diğer bir kadın da oturuyor dünyadan bezmiş gibi… Başka bir kadın portresi siyah rengin tonlarıyla daha beter hüzünlü verilmiş. Bir başka kadın da elini alnına koymuş düşünüyor, yaşamdan umutlu değil gibi… Ağaca konmuş bir kuş, soğuk renklerle çizilmiş, betimlenmiş.

Sonuç olarak serginin açılması izleyiciler için olumlu olmuştur.

*****

Önceki

Madalyalı Paşalar ATİKA Sanat’ta

Sonraki

İDSO Konseri Fulya Sanat Merkezi’nde

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar