ÖĞRETMENLER GÜNÜ

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Öğretmenler günü deyince anılarım geldi aklıma.1965 yılında Düziçi İlköğretmen Okulu’nun bitirmiş, öğretmen olmuştum. Bolu-Düzce-Namık Kemal İlkokulu’na depo tayinim yapılmıştı. Bir Ağustos’ta maaşımı 380 tl. olarak almıştım. Eylül’de döndüğümde Kıbrıscık-Himmetler Köyü’ne atanmıştım. Okul müdürlüğü bana verilmişti. Sınıf arkadaşım Muti Elmas ve vekil öğretmen Yılmaz Tombak’la göreve başladık.

Çocuklar okul önünde toplandılar. Çocuklara okulun çevre duvarlarını işaret ederek, gelişigüzel yapılmış, üzerinden atlamayın, geçmeyin, oynamayın, kaza olur, bir tarafınız yaralanabilir, üzülürüm. Orada bizi izleyen velilerden biri; “Hoca, senin dediğini anlamaz bunlar, çakıl diyeceksin” dedi.

Çocuklara döndüm, benim dediğimi anlamayan varsa parmak kaldırsın dedim, birkaç kez yineledim. Parmak kaldıran olmadı. Bayrak törenini yaptık, çocukları içeri aldım. Veli’ye yaklaştım, gördün ya hepsi anlamış; bir daha benim işime karışma dedim…

Okuldayken Osmaniye’nin Cevdetiye Köyü’nde uygulama (staj) görmüştük. Uygulama öğretmeni sayılıyorduk. Kıbrısçık İlçesi Kıbrısçık İlkokulu’nda, müfettişler denetiminde uygulama dersine girmiştik. Pencerede bir ev taslağı gördüm. Pencereye yakın oturan bir çocuğunmuş.

Eve girdin mi dedim; “Dün girdim öğretmenim dedi. Çocukta, zaman, algı kavramı gelişmişti.

Silifke’nin bir köyünde öğretmendim. Bir çocuk el kaldırdı. “Öğretmenim kalemim çalınmışdediyeni almıştım”. “Yavrum bir yerde düşürmüş olmayasın, bir bakalım çocuklardedim. Çocuklar, sıraların altına, oraya buraya baktılar, kalem yoktu. Peki ayağa kalkın, çantalarınıza bakacağım dedim. Bu arada çocuğun biri çantasından kalemi sırasının altına düşürdü… kalem tekti gitti. Ben de bakmaya başladım. Kalemi yuvarlandığı yerden aldım, Bak işte buraya düşürmüşsün, al dedim

Birkaç gün sonra, kalemi alan çocuğu odama çağırdım. Böyle bir şey olursa bana söyle, ben sana kalem veririm, bir daha böyle yapma çocuğum dedim… Bundan sonra böyle bir şey olmadı. Bir düzine kalem aldım, bir kutu içinde masamın üstüne koydum, kaleme biten buradan alabilir dedim. Bu uygulama etkili oldu. Bir daha kalem sorunu çıkmadı.

Öğretmenler günü kutlu olsun, mutlu olsun.

*****

Read Previous

23 Kasım 2022 Çarşamba Küratör Mehmet Lutfi Şen’le Söyleşi

Read Next

Kadına ve Çocuğa Şiddete Hayır!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: