Müge Süel Resim Sergisi Korart’ta sürüyor

Müge Süel Resim Sergisi

Korart’ta sürüyor

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Ressam Müge Süel, 25 Aralık 2019 günü, Adana-Korart Sanat Galeri’de (Ziyapaşa Blv. 58/1, Tayfun Apt. Zemin kat) resimlerini sergiledi.

Sergi, 15 Ocak 2020’ye dek açık kalacak… Sergiyi birçok sanatçı, sanatsever, çağrılı izledi, beğenilerini belirttiler.

Müge Süel, 1969 İstanbul doğumlu. ÇÜ Eğ. Fak. Resim-İş ve Sanat Eğitimi Bölümü, Grafik Ana Sanat Dalı’nı bitirdi. 26 yıl öğretmenlik yaptı. 2017’yılında emekli oldu. Adana’da yaşıyor. Karışık teknik üzere oluşturuyor resimlerini. Figüratif ve portre çalışmalarına yer veriyor. Soyut dışavurum sanat akımını izliyor. Birçok karma sergiye katıdı, kişisel sergiler açtı.

“Çalışmalarında, konu olarak insanı tamamlayan, yaşamın tüm bütüncül yapısını dışavurumcu tavırla, yüzeydeki doku arayışıyla dünü, bugünü ve yarının arasındaki yaşamsal yapıyı doğadan koparılmış, kent insanın hüznünü, saklanış ve kayboluşlarını adeta arıyor. Genellikle tuval ve kağıt üzerinde yağlıboya, akrilik, sulu boya ve karışık teknik ile birlikte resmin yapısında fırça, apatula, birçok farklı ve zaman zaman geri dönüşümlü ekolojik materyaller kullanıyor. Sanatsal tüm çalışmalarını Adana’daki atölyesinde sürdür”düğü belirtiliyor davetiyenin bir yerinde.

Sanatçı bu sergisinde genellikle kadın portreleri çalışmalarına yer vermiş. Sıcak renkleri kullanmış. Yer yer soğuk renkler olsa da onları sıcaklaştırmış. Odak noktası olarak bakış ve duruş önem kazanmış, hüzün, üzüntü belirmiş yüzlerde.

Demek ki bizim kadınlarımız hep hüzünlü demekten kendimi alamıyorum…

Tuvallerde yer alan portrelerde çizim, renk vuruşları, fırça çekişler, orantılama, betimleme, kompozisyon oldukça başarılı. Sıcak renklerde akışım kimi yerde hızlı, kimi yerde yavaş, kimi yerde soğutulmuş olarak verilmiş…

Kimi yüzler oval, bakışlar sert, donuk, kimi yüzler yuvarlak, saçlar dağınık, bakışlar ileri; kimi yüzlerde gözler yumuk, burun kalkık, duruş sorunlu; kimi yüzler sert kızgın; kimi duruşlar aldırmazlık betimini taşımaktadır… Portrelerde saflık, temizlik, masumluk ilgiyi çekiyor… Klasik tavırlar da görülmüyor değil… 30.12.2019, Adana

*****

Read Previous

2020, CRR’de İki Yeni Yıl Konseriyle Karşılandı

Read Next

Sağlık,Mutluluk, Huzurla Hoşgelsin 2020

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: