MERSİN’DE DÜNYA ŞİİR GÜNÜ

MERSİN’DE DÜNYA ŞİİR GÜNÜ

Haber ve Fotograflar : M. Demirel Babacanoğlu

Bana neredesin diyorlar, nerede olacağım? Güzel bir yerdeyim. Mersin’de arkadaşlarla görüştüm, deniz kokusu aldım.  MEŞYAD’ın(1) çağrılısı olarak 2017 Dünya Şiir Gününe katıldım.

Dünya Şiir Günü Mersin Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Burası denizin kıyısında görkemli bir yer. Çevreden insanlar gelip geçiyor, güzellik veriyor. Hele de  dernek başkanı Deniz Süheyla Ergüler’le görüşmek ayrı bir kıvanç.

Derneğin Büyükşehir Belediyesi ile sıcak bağlar kurması önemli bir işlev özelliği taşıyor. Büyükşehir Belediyesi  bu gibi kültür sanat işlerine  desteğini esirgemiyor. Bu destekle ve üyelerin çalışmalarıyla dernek büyük başarılar elde ediyor.

Dernek Başkanı Deniz Süheyla Ergüler denetiminde sahne, kostüm, görseller, tiyatrosal olarak düzenlenmiş. Sahnenin taban yüzeyi ışıkla yürek biçiminde resimlendirilmiş.

Müzikçiler, ışıkçılar, saydamcılar… yerlerini almışlar. Gösterimi Sonay Arıdıcı sunuyor. Salon dolu. Coşkuyla izliyorlar gösterimi.

Büyükşehir Belediyesi’nden müzikçiler Yunus Özkan, sazda İçel Sanat Kulübü THM(2) Korosu Şefi Osman Nihat Hatiboğlu, kemanda  Abidin Arslan,  kanunda Süleyman Tunç, gitarda Ufuk Bölek … çalıp söylüyor.

 

Ülkenin ünlü şairlerinden ( Atillâ İlhan, Bedri Rahmi Eyuboğlu, Aşık Veysel, Karacaoğlan, Nazım Hikmet, Ümit Yaşar Oğuzcan, Arif Nihat Asya, Burhanettin Kocamaz…) seçilmiş şiirleri Atifet Gezek, Sabahattin Akgül, Sait Mercan, Ülkü Demircanlı, Deniz Süheyla Ergüler, Zehra Selçuk, Yunus Özkan, Mustafa Doğan, Kemal Karslı, Nurhan Yıldız seslendirdiler.

Belediyeyi temsilen Başkan Sekreteri Hazım Gökmen oradaydı. Başta, dernek başkanı Süheyla Hanım olmak üzere görevlileri tebrik etti. Plaketlerini, teşekkür belgelerini  sundu. Mersinli sanatseverler güzel bir gün yaşadılar.

………………….

(1).MEŞYA-Mersin Şair Yazarlar Derneği.

(2).THM- Türk Halk Müziği.

*****

Önceki

4 Nisan Salı GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

5 Nisan Çarşamba Dest-i İzdivaç

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar