Mercan Tümer Öğrencileri Sergisi

Mercan Tümer Öğrencileri Sergisi

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor ve Basın Yayın Dairesi Başkanlığı Eğitim Merkezleri Görsel Sanatlar Öğretmeni Mercan Tümer öğrencileri 75. Yıl Sanat Galerisi’nde yağlı boya resimlerini sergilediler.

Sergi sanat toplulukları tarafından ilgiyle izlendi.

Tablolar genel olarak sıcak soğuk renkler bileşimiyle renklendirilmiş. Çizimler, düzlem boyamaları, fırça çekimleri, lekelemeler oldukça dengeli bir biçimde işlenmiş.

Altmışa yakın tablolardan bazıları şöyle:

İşte karışımızda özgün iki portre duruyor. Baş, saç, boyun, yanak, göz, kaş, elmacık kemikleri oldukça güzel betimlenmiş. Gözler dişler açığa çıkarılmış. Dengeli bir kompozisyon oluşturulmuş.

Konik biçimdeki çadır betimlemeleri de çok ilginç. Gri rengin güzelliğini yansıtıyor… İçine girip dinlenceye çekilme duygusu veriyor insana…

Dans eden iki kadın desensi çizgilerle, sıcak renklerle sunulmuş. Bir başka siyahi genç kadın da yine sıcak renklerin çekiciliğine büründürülmüş. Bir başka kadın da çiçekler içerisinde betimlenmiş. Bu da başka hüzünlü bir kadın… Kolları dövmeli, gözleri ileri bakışlı resmedilmiş.

Bağdaş kurar gibi oturmuş bir odanın içinde bir adam soğuk renklerle betimlenmiş. Kızılderili beyi de hemen yanda duruyor. Başı kartal tüyleriyle, yüzü yerli renklerle çizilmiş, dünden bugüne sesleniyor gibi…

 

Ardında bir çocuk, kaz sürüsü ığrana ığrana yürüyor. Nar taneleri kabuğundan aşağı dökülüyor, kiraz dalı sarkıyor, erik duruyor yeşil, şişe tamamlıyor betimi.

*****

Önceki

Ana Dergi Kasım Etkinliği Yapıldı

Sonraki

Ekim Geçidi Karma Resim Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar