MERAL SOYLU RESİM SERGİSİ

MERAL SOYLU RESİM SERGİSİ

Haber ve Fotograflar : M. Demirel Babacanoğlu

Ressam Meral Soylu Adana Çimento Sanayi Sanat Galerisi’nde 17.03.2017 günü resimlerini sergiledi.

Sergiyi sanatseverler izlediler.

Soylu, Niğde doğumlu, Niğde Ticaret Lisesi’ni bitirdi. Selçuk Güner, Veysel Kubat, Murat Özbakıcı adlı ressamlar atölyesinden mezun oldu. Sıcak renkleri seviyor, geleneksel yapılara ilgi gösteriyor. Sürekli resim düşünüyor, resim çalışıyor; oya kanaviçe işler gibi resimlerini betimliyor.

Bir meydanda, bir alanda, bir yerde toplanmış insanları değişik görüntülerle simetrik bir biçimde tuvale yerleştiriyor. Sanki bu insanlar bir şey bekliyorlar, bir umudun, biri işin peşinde gibi.

 

Bir çay kenarında yer almış bir yerleşim birimini betimlemiş. Evler yeşillikler, yeşil ağaçlar içinde görüntüsel bir biçimde  yer alıyor. Çay akıyor, insanlar, bitkiler yararlanıyor.

Özel Bey, Emekli Albay, Tevfik bey üçü bir araya gelmişler, kırmızı rengin tonlarıyla betimlenen tabloyu konuşuyorlar. Tabloda askerler var. Süngü takmışlar yakın savaş konumundalar.

Geleneksel figürlere önemle yer veriyor.

Bir evde, üç yaşlı bay kerevete oturmuşlar, konuşuyorlar, biri de gazete okuyor, meraklı görünüşleriyle tasvir edilmişler.

Bir çadırın önü, çıkrık kurulmuş, komşular gelmişler, söyleşiyorlar, hem de yaşlı kadın iplik eğiriyor. Bir de tarlada/bahçede çalışan/emekçi kadınları işlemiş. Kazılmış toprak, yanındaki yeşillikler, ağaçlar canlı bir biçimde resmedilmiş.

Ressamı bir topluluk tablosu önünde görüyorsunuz. Canlı bir işlevi yerine getiriyor. Bu tablo diğerlerine pek benzemiyor. Topluluk ikiye ayrılmış, ortalarından yol geçiyor gibi…

*****

Önceki

28 Mart Salı GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

“Türkiye’de Kadın” Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar