Kuvayı Milliye’de Yeşiloba

Kuvayı Milliye’de Yeşiloba

M.Demirel Babacanoğlu Yazdı

Bir arkadaşımla karşılaştık. Çok okuyan, özenli biriydi. Nerede bir yanlış, eksik görse düzeltilmesini, tamamlanmasını ister. Atatürk Parkı’nda Turan Emeksiz büstünü görmüş. Altındaki tarihin 28 Nisan 1960 olarak düzeltilmesini diliyor…

Turan Emeksiz; İstanbul Üniversitesi’nde öğrencisiydi. 28 Nisan 1960 günü Beyazıt Meydanı protestosunda öldürülmüştü. 27 Mayıslı yıllardı; kimi yerlere adı verilmişti. Taşköprü yakınında Seyhan Nehri Kıyısındaki parka(*) adı verilmiş, büstü dikilmişti. Sonra’dan Atatürk Parkı’na taşınmış büst…

Birlikte Adana-Yeşiloba Şehitliği Müzesi’ne gittik. Orada, atıl bırakılmış kesme taş bir bina vardı, gezdik.

Fransızların Çukurova’yı işgalinde ‘Kaç Kaç’ olayı yaşanmıştı; yontu olarak temsil edilmiş. Zulme uğrayan Adanalılar buldukları at, eşek, kağnı benzeri araçlarla kaçışları canlandırılmış.

Kütüphanede, “Çukurova Kurtuluş Savaşı”nı anlatan değişik, sayfada, boyutta kitaplar vardı. Araştırma inceleme yapanlar için uygun diyebilirim.

Müzenin duvarında, Atatürk’ün Fransızlara verdiği notanın bir bölümünü içeren kitabenin olmadığını gördük. Kitabenin yerine konması dileğimizdir.

Kitabe’deki yazı şöyleydi:

“… 11 Haziran’da 1316’da (1920) sabahleyin Hacıbayram kapısındaki İslam Mahallatına hücum eden Ermeni muhacirleri bütün İslamları cebren evlerinden sürüp çıkararak bütün eşyalarını gasbetmişlerdir. Neye uğradığını bilemeyen İslamlar Kahyaoğlu Çiftliği ve Küçükdikili ardikiyle muhacerete mecbur olmuşlardır.

11 Haziran öğleden sonra saat üçte bu biçare ahali yolda Kahyaoğlu Çiftliğine muvasalatlarında otuz müsellah Ermeniden mürekkep bir çetenin taarruzuna uğrayarak bütün erkekler bir eve, kadınlar çocuklar diğer bir eve doldurulmuş, kırk üç erkek yirmi bir kadın ve miktarı tespit edilemeyen çocuklar kamadan geçirilmişlerdir. Ayrıca dördü erkek ve on sekizi kadın olmak üzere yirmi iki mecruh vardır. Kadınların kollarını ve kulaklarını kesmek suretiyle bilezik ve küpelerini almışlardır…”

07 Ocak 2024, Adana

……..

(*).Adı geçen park sonradan kaldırıldı.

***

 

Önceki

Rekreasyon Derneği Genel Kurulu Yapıldı

Sonraki

KASTOB Uluslararası Kısa Film Yarışması

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar