KUMAŞ TASARIMLA GELEN SANAT

KUMAŞ TASARIMLA GELEN SANAT

Haber :M. Demirel Babacanoğlu

Adana, kumaş tasarımlarıyla yeni bir sanat etkinliğine ev sahipliği yaptı. Bu görkemli, İz bırakıcı etkinlik, Adana Müzesi bahçesinde gerçekleştirildi. Yeni bir ivme, yeni bir renk, yeni bir devinim davetliler tarafından izlendi. Davetliler beğenilerini alkışlarıyla gösterdiler…

Akdeniz Tekstil Ham Maddeleri İhracatçılar Birliği (ATHİB), Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi desteğiyle düzenlenen  6.  Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması  Adana eski Milli Mensucat Fabrikası Müzesi bahçesinde  yapılan etkinlikle kazananlara ödülleri sunuldu. Görkemli büyüleyici bir etkinlikle karşı karşıya olan izleyiciler beğenilerini alkışlarıyla belirttiler…

 

Etkinlikte Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, AB Bakanı Ömer Çelik, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Sanayi Odası ve Adana Tekstil Ham Maddeleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç hazır bulundular ve konuştular.

Özetle şöyle dediler: Ekonomiyi yükseltme, Adana’yı ve ülkeyi geliştirme, tekstilde başarılar sağlamak için Kumaş Tasarım Yarışması açıldığını söylediler.

Burası 1906’ da kurulmuş büyük bir dokuma tekstil fabrikasıydı. Binlerce işçi-memur çalıştı. Orhan Kemal burada işçilik katiplik yaptı. Cemile, Murtaza adlı romanlarını yazdı. Bugün burası Kumaş tasarım Yarışmasına ev sahipliği yapmaktadır.

Büyük bir kalabalık vardı, müzik çalındı, yenilip içildi, kumaş tasarım etkinliğine geçildi. Sahnede, kumaş tasarım yarışmasına katılanların ürettiği kumaşlar mankenler tarafından bale tarzı oyunlarla tanıtıldı. Anadolu Ateşi oyuncuları olağanüstü gösteriler sergilediler, halk oyunlarını sundular. Büyük ilgi-alkışla karşılandılar.

Kumaş tasarım yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Birinciliği  Fatma Süleymanoğlu, ikinciliği kardeşi Süreyya; üçüncülüğü Pelin Aykar aldılar. 1.’ye 15 bin tl., yurtdışında iki yıl eğitim; 2.’ye 12 bin tl., 3.’ye 9 bin tl., 10 öğrenciye Paris gezisi ödülü verildi. Böylece Adana felekten unutulmaz bir gün daha yaşadı.

*****

Önceki

Elif Ajdankosh GerçeğinYanılsaması

Sonraki

19 Ekim Perşembe GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar