İHANETLER-2

İHANETLER-2

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Durmuş Ali Özkale, İhanetler-2 (*) kalın bir kitap 451 sayfa. Aşk, ihanet, yoksulluk dolu…

Yoksul bir köylü çocuğunun serüvenleri anlatılıyor. Aşkı yoksulluğu, derinine yaşadığını anlıyorsunuz… Acısı geçmeyen, iyileşmeyen bir ihanet bu.

Durali; ilk, orta, liseyi bitirmiş, üniversiteye gidecek, sınavı kazanmış, gidemiyor. Tarlalarda, bağlarda bahçelerde ırgatlık yapıyor, aldığı parayla zor ayakta duruyor. Vekil öğretmenlik için baş vuruyor. Bir dağ köyünde görevlendiriliyor…

Nazmiye öğretmenle tanışıyor, ona aşık oluyor. Mektuplar yazıyor, Nazmiye öğretmene versin diye okul mutemetine bırakıyor. Nazmiye öğretmen de öyle yapıyor. Mutemet mektupları vermiyor. Aşk ilişkileri kopma derecesine varıyor.

Nazmiye öğretmen Kıyıboyu Köyü’nde öğretmendir. Orada Selimoğlu Ağanın üniversitede okuyan oğlu Teber’le tanıştırılıyor, sonra da evlendiriliyor.

Bunu duyan Durali, çok üzülür, ihanete uğradığını düşünür. Ama yapacak bir şey yoktur. Bütün bütüne dünyada bir Nazmiye yok ya? Onun yerine geçecek başka kızlar da var. Fadigül.

Durali, Vekillik yaptığı köyde Fadigüllerin evinde kalıyor. Fadigül’ün babası ölmüş, annesiyle yaşıyor. Küçükbaş hayvanları var, onları güdüyor, sütünü sağıyor,satıyor bununla geçiniyorlar. Her gün bir tas süt de Durali’ye veriyor. Bakışlar, yakınlaşmalar başlıyor aralarında; anlaşıyorlar. Yeni bir aşma yelken açıyor durali.

Liseyi bitirmiştir Fadigül, yükseğine gitmek istiyor. Durali ile birlikte üniversite sınavlarını kazanmak için ders çalışıyorlar, birbirlerine yakınlaşıyorlar. Aşkı yaşıyorlar. İkisi birden üniversiteye gidecek, her şey güzel olacak!

Durali sevecen, düşküne, yoksula yardımcı olan biridir. Okulda Zehra adlı öğrencisine yardım eder… Fadigül’e de yardımcı olduğu için Köylüler dedikoduya ederler… Durali’nin köyde kalması zorlaşır.

Gaddar Ağanın oğlu Cabbar boş durmaz. Fadigül’e göz koyar. İşler kötüye ğider; Muhtar Geyik Ali ile konuşur, anlaşırlar. Fadigüller evini davarını satarlar. Bir gece Durali’nin köyüne göçerler… Orada buldukları evde yaşamaya başlarlar. Bu nedenle, Durali, vekil öğretmenlikten olur, köyüne gider. Bir yakınının elci başı olmasıyla tarlalarda ırgatlığa başlar… Ders çalışmalarını sürdürür. Sucuk ekmekle yetinir.

Durmuş Ali Özkale

Bu arada Gazi Eğitim Enstitüsü sınavını kazandığı haberi gelir. Okul parasız, yatılıdır. Harçlık gönderilirse yeter kendine. Bu işi de baba Haydar tefeci Halit Ağadan ödünç para alarak, çözümler…

Yarıyıl dinlencesi için köye geldiğinde Fadigül’ün onulmaz bir kazaya uğradığını öğrenir, çok üzülür. Ama artık üzülmenin de bir yararı yok; okuluna döner, oradaki kızlardan Benay’la ilgilenir, ders çalışırlar…

Ama bir gün Benay’ın, bir oğlanla sarmaş dolaş olduğunu görür; kahreder… Ama yapılacak başka bir şey yok. Çalışır, okulu bitirir. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olur….Artık derin yoksulluktan kurtulur. Ailesine, kardeşlerine yardım eder.

03 Aralık 2023, Adana

(*).Durmuş Ali Özkale- İhanetler-2, 451 s., Kendi yayını, 1. Baskı, Giriş Kırtasiye-2015, Adana. 

Önceki

4 Aralık 2023 Pazartesi Günün Sergisi

Sonraki

Hatice Çiçeksever “Sinope” (Küçük Asya) Yayınlandı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar