FUAT DUYMAZ’IN KİTABI “BAĞIMSIZLIK SEVDASI”

FUAT DUYMAZ’IN KİTABI

“BAĞIMSIZLIK SEVDASI”

M.Demirel Babacanoğlu Yazdı

Şair Fuat Duymaz‘ı biraz tanıyalım: 1957-Adana-Ceyhan doğumlu. İlk orta öğreniminden sonra, Marmara Üniversitesi Basın Yayın Gazetecilik-Halkla İlişkiler bölümünü bitirdi. 2003’te Devlet memurluğundan emekli oldu.

Düşlerimi Geri verin, İğne Yapraklı Hüzünler, Toz Koparan Fırtınalar, Bağımsızlık Sevdası (şiir); Ölümsüzlük Çiçeği Türkçe, Atatürk Neden Büyük, Küresel Yalanlar Talanlar (deneme) kitapları yayınlandı.

Hani, eski destancılar bir olay olunca hemen destanını yazarlardı. Kasaba kasaba, köy köy dolaşırlar, yazdıkları destanı okuyarak satarlardı. Bu olaylardan birini anımsıyorum. Karaisalı Fadıl Köyü muhtarı bir genci öldürmüştü. Destancılar olayın destanını yazdılar.

“Kazası var ceceli/ Üç kurşunumuş onun eceli/Çok yalvardım yiğide/ Üstüme düşme Haceli// Moturum evde kalacak/ Odunum yoktur yakacak/ İnsaf eyle hakim bey/ Dört karıya kim bakacak?…”

Fuat Duymaz da yayılmacı (emperyal) savaşların destanını yazıyor… Eski destancılar gibi omzuna alıyor kitap dolu çantasını, sokak sokak dükkan dükkan dolaşarak satıyor kitaplarını…

İşte “Bağımsızlık Sevdası*” adlı kitabı önümde duruyor. Gerçekten de bu bir bağımsızlık destanı. Birbirinden etkili 63 destan var kitapta. Çukurova Kitap Fuarı’nda Çukurova Salonu’nda Çukurova Edebiyatçılar Derneği’nin düzenlediği etkinlikte “Kitlesel Mezarlar” adlı destanını okumuştu. Bugüne dek kulağımdan gitmedi.

Sunuyorum destanı.

KİTLESEL MEZARLAR

Ben, bir savaş çocuğuyum./ Doğum yerim belli değil./ Kimim kimsem, yerim yurdum yok benim./ Ben, ya barikatlar arkasında,/ Gecelerin bitmediği sığınaklardayım, / ya da kan uykularda,/ ölümcül, mülteci yolculuklardayım./ Bilmiyorum, hangi ülkenin topraklarındayım?/ Kan uykularımdan, uyanmak da istemiyorum artık./ Uyanıp da, bu yaşta,/ dünyayı bu haliyle,/ görmenin ne anlamı var?/ Ben, bir savaş çocuğuyum./ Doğum günüm belli değil./ Takvimlerde yazmaz./ Çünkü benim dünyamın günleri,/ Öyle yirmi dört saatlik, geceyle gündüzden oluşmaz./ Onun için, ayları, yılları,/ ve hangi gün doğduğumu,/ bilmenin ne anlamı var?/ Size soruyorum, savaş cellatları./ Savaş kararları verirken,/ bir kez olsun bana sordunuz mu?/ Kendinizi bir saniye olsun,/ benim yerime koydunuz mu?/ Ölümcül hastalıkların pençesinde, kıvrandım durdum./ İlâçlarıma bile el koydunuz./ Sadaka diye verilen, bir lokma ekmeğimi de aldınız./ Peki şimdi, doydunuz mu?/ Artık bundan böyle, aç kaldım, susuz kaldım,/ demenin ne anlamı var?/ Size söylüyorum savaş cellâtları size./ Çekin artık, sabıkalı ellerinizi ekmeğimden./ Çekin bombalarınızı, ölü doğmuş düşlerimden./ Savaş istemiyorum sizden./ Çünkü ben her savaşta,/ dehşetler içinde, dil bilmeyen dillerimi yuttum,/ Ölü düşlerimin ateşinde, kendimi pişirdim yedim./ Kurumuş, kilitlenmiş dudaklarımı,/ çözecek bir damla suyu özledim./

Kan ağladı gözlerim, kan,/ sizin haberiniz bile olmadı,/ tek damlasından./ Bir kısmını su diye içtim çünkü,/ bir kısmını, kan niyetine,/ küçücük kalbime gönderdim./ O dehşet karası gözlerimi,/ silmenin ne anlamı var?/ Bakın, savaş cellatları bakın./ Seyredin,/ gurur duyun eserinizden./ Canlı bir ceset gibiyim,/ Birkaç nefesim kaldı./ Ama vasiyetimdir./ Ölürsem örtmeyin üstümü./ Sarmayın bedenime,/ O bir metrelik kefeni,/ Akbabalar izliyor beni gökyüzünden,/ Akbabalar,/ Bırakın,/ bırakın onlar yesin beni,/ Kitlesel mezarlara,/ Gömülmenin ne anlamı var? (s. 24) [21 Haziran 2004]

Yayılmacı (emperyal) savaşları böyle anlatıyor şair. Siz de bir kitabını alınız, okuyunuz… 24.03.2020, Adana

Dipnot:

*Fuat DUYMAZ – Bağımsızlık Sevdası, (şiir), 96 Sayfa, Kamer Yayınları, 4. Baskı-2017.

*****

Önceki

CORONA Covid-19’dan Önce ve Sonra

Sonraki

TGC: Gazetecilerden medya kuruluşları sorumludur

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar