FİLLİ KÖY – Öykü

FİLLİ KÖY – Öykü

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Gülmek bir kilo pirzolaya bedelmiş. Fakir fukara bol bol gülsün diye Nasrettin hoca çıkmış ortaya. İyi ki de hocamız var. Onunla gülüyoruz, onunla neşeleniyoruz.

Timur, Hoca’nın köyüne uğramış. Ben demiş, padişahım, kralım, ne isterseniz vereceğim size. Köylüler düşünmüşler taşınmışlar, fillerinden birini ver bize demişler. Timur sormuş, erkek mi olsun, dişi mi? Erkek olsun demişler. Timur tamam demiş, adamlarına emir vermiş şu uzun hortumlu fili verin demiş. Vermişler.

Köylüler filimiz oldu diye sevinmişler sevinmişler…deme gitsin. Ama öyle bir zaman gelmiş ki, fili besleyemez olmuşlar. Çok sömürüyormuş fil. Ne bulursa yiyormuş. Bıkmış usanmış köylüler, file bakmaktan. Götürüp verelim demişler.

Fili götürme kurulu kurmuşlar. Başta Nasrettin Hoca, köy muhtarı, kurul, fili katmışlar önlerine. Doğru Timur’un konağına. Az gitmişler uz gitmişler, Timur’un konağı görünmüş. Bakmış ki Hoca kimse kalmamış yanında; bir kendi bir de fil… Ben bilirim size yapacağımı demiş Hoca.

Hoca Timur’un konağına varmış. Timur’un adamları hemen almışlar içeri. Buyur Hoca’m buyur. Timur’un karşısında el pençe divan durmuş Hoca “Sayın kralım, padişahım, siz bize bir fil verdiniz, bizim köy filli oldu. Çevrede, köyümüzün adı değişti filli köy oldu. Size çok teşekkür ederiz.”

Timur eeee çok güzel demiş; ne istiyorsunuz benden? Hoca sözü almış; Sayın kralım, bizim fil eş istiyor eş demiş.

Timur çok kolay demiş, adamlarını çağırmış, Hoca’ya bir dişi fil verilsin. Hemen koşmuşlar gitmişler, semiz güzel bir dişi fil getirmişler. Timur, Hocaefendi, buyur demiş, istediğiniz fil geldi. Hoca yerlere kadar eğilmiş, selamlamış Timur’u, teşekkür etmiş. Katmış önüne erkek, dişi fili, gelmiş köye. Köylüler şaşkınlıktan küçük dillerini yutmuşlar.

Hocaefendi yapacağın bu muydu demişler

Hoca;

Ya sizin yaptığınız demiş.

21 Şubat 2024, Adana

****

Önceki

Emin Barın Sergisinin Açılışı Ertelendi

Sonraki

Counterpoint Düo Konseri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar