DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

1-eylul

Bir eylül dünya barış günü’ydü. Barışın günü bir gün ol(a)maz. Her gün barış günü olmalı, Dünyanın tadı barıştadır, insanlıktadır.

Ama olmuyor, kavga oluyor, savaş oluyor. Savaş isteyenler, Tanrı insanları savaşsın diye yaratmış izlenimi veriyorlar! O nedenledir ki belki de, insanlık var olduğundan beri biri, birilerini öldürmeyle uğraşıyor. Birbirini yemeye, ayağını almaya, kanını akıtmaya çalışıyorlar.

Dünyadaki bütün savaşların kökeninde ekonomi/din etken oluyor. Zenginlikleri elde etmek, insanları kendi dinine çevirmek için durmadan savaşıyorlar…

Günümüzde Ortadoğu’da savaş sürüyor. Hem de uygarlığı kimseye bırakmayan batı üstleniyor bu işi. Teröristleri yetiştiriyor, besliyor, salıyor mazlum ülkelerin üstüne. Dünkü haçlılar bugün kılık değiştirmişler terörist olmuşlar. Irak da Saddam’ı, Libya’da Kaddafi’yi öldürdüler. Beşar Esat’a ve bize göz diktiler.

Yetiştirdikleri teröristler insanları koyun gibi boğazlıyor… Canlı bomba üretiyor. Yolları sokakları caddeleri tonlarca bombalarla patlatıyor. On, elli, yüz… kişiyi birden öldürüyor. Analara ağlıyor.

Mazlum ülkeler bu terörist örgütlerin üzerine vardığında bir büyük devlet arka çıkıyor. Öldürmeyi, kan içmeyi seviyor!

İnsanlık barış istiyor. Barış, istemekle gelmez. Savaşı çıkaran ortamlar kaldırılmalı. Bir devlet, iki devlet barış istemeyle de barış gelmez. Bütün devletler barış istemeli. Oyuncak silahlar dahil her türlü silah üretimi tarihe gömülmeli. Bütün okullarda sevgi dersleri, barış dersleri verilmeli.

Read Previous

4 EYLÜL 2016 PAZAR ; GÜNÜN KONSERİ

Read Next

5 EYLÜL 2016 PAZARTESİ GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: