Dört Ressamdan Resim Sergisi

Dört Ressamdan Resim Sergisi

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

1 Mart 2021 Pazartesi günü, Nuri Börüban, Nedim Ataman, Sibel Çakar, Saliha Yeşilköy, Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde resimlerini sergilediler. “Yalanlar, Talanlar ve Mülteciler” adını vermişler sergilerine.

Nuri Börüban

Nuri Börüban, Açıköğretim lisesi mezunu. Veysel Kubat Atölyesi’nden resim dersleri aldı. Sergide iki tablosu bulunmakta. Sazdan yapılmış bir kulübe önünde bir kadın, elinde silahı ile Tayyar Rahmiye Hatun duruyor.

Kahve renklerle betimlenmiş. Diğer resminde ise bir kadın bir bay çay içiyorlar. Sıcak rengin soğutulmuş biçimiyle kurgulanmış. Devinimli bir ev yaşamı canlandırılıyor…

Nedim Ataman

Nedim Ataman, 1946 doğumlu, 1972-75’te Hacettepe ÜGSF Öğretim Üyesi Adnan Turani öğrencisi olmuş. Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ni 1973’te bitirmiş. Adana’da yaşıyor.

Dört karma sergiye katılmış, altı kişisel sergi açmış. Sergide 36 tablosu bulunmaktadır. Resimlerinde sıcak renkleri kullanmakla birlikte yer yer soğutulmuş renklere yer verilmiş. Resimler çoğunlukla grafike edilmiş.

İşte şurada tilki ya da çakal hayvanının çizgisel, bütünsel resmi dikkati çekmektedir. Burada da tarihsel duvar resimleri tarzının çizimleri görülmektedir. İnsanlarla hayvanların iç içe geçtiği figüratif, minyatürümsü tabloları durmaktadır… Şurada da keman çalan bir yaşlı resmi dikkati çekiyor…

Sibel Çakar

Sibel Çakar Tarsuslu, Adana’da yaşıyor. Çukurova Üniversitesi Güzellik Uzmanlığı bölümü mezunu. Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nden resim dersleri aldı. Sergide dört tablosu bulunmaktadır. Bir bayan mikrofonla konuşurken betimlenmiş. Kahvenin koyultulmuş rengiyle oluşturulmuş. Saçları savrulan üç portreyle karşı karşıyayız. Güzellik uzmanlığının verileriyle betimlenmiş bayan portreleri bunlar. Sıcak renkleri kullanmakla birilikte az da olsa soğutulmuş renklere yer verilmiş.

Şu resminde bikinili bir bayan at yanında betimlenmiş.. havai kırmızı mavi rengin egemenliği görülüyor. Lirik akıcı çekici bir tarzda işlenmiş resimler.

Saliha Yeşilköy zenci kadınları konu edinmiş denebilir. Daha çok soğutulmuş renkler kullanmış. Kadınların duruşları, saçları, çeneleri, dudakları uzatılmış, kısaltılmış, belli birim figür, portre konumuna getirilmiş. İlgi topluyor.

09 Mart 2021, Adana

*****

Read Previous

“Geleneksel Tarsus Evleri”

Read Next

16. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali Başladı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: