Deniz Gemili&Tuğba Küçükbahar Sergisi

Deniz Gemili&Tuğba Küçükbahar Sergisi

Haber : M. Demirel Babacanoğlu

Deniz Gemili, Tuğba Küçükbahar 06. Ekim 2017 günü Adana Çimento Sanayi Sanat Galerisi (AÇS)’nde resimlerini sergilediler. Resim severler izlediler sergiyi.

DENİZ GEMİLİ Ankara doğumlu, 2005 yılından beri resim yapıyor. İlk, orta, liseden getirdiği yetenekleri bu alanda kullanıyor. Hasan Güner, Hatice Kılıç atölyelerinden yontu; Yakup Akça’dan, Mersin Halk Eğitimi Merkezi atölyelerinde resim dersleri aldı. 6 arkadaşıyla “6 Renk Resim Atölyesini” kurdu. 11 Resim sergisi açtı. Yaşamını Mersin’de sürdürüyor.

Gemili resimlerinde mat sıcak renkler kullanıyor. Bu renklerle anlamlandırıyor resimlerini. Daha çok kadınları ve gözlerini işliyor. Canlılığın ve anlatımın baş öğeleri olan gözler ve duruşlarla beden dilinin önemini sunuyor.

Deniz kıyısında bir kız çocuğu, denize bakıyor umarsız, düşünceler geçiyor beyninden; sonra yarı nü bir kadın denize karşı durmuş, sırtından uzanan saçları yere dağılmış ağaç kökleri gibi uzanmış, toprak ve insanı birleştiriyor… Bir kadın portresi görüyorum, sisler arasından bakıyor, gözlerinde martılar uçuyor, yeni Hayallara dalıyor… Başlı başına bir göz betimlenmiş, her şey onun içinden yansıyor. Yine bir kadın yüzünün yarısı betimlenmiş, saçları uzamış, saçlarının ucunda bir balık canlılığı anlatıyor…

TUĞBA KÜÇÜKBAHAR Mersin doğumlu, 1993’te Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Heykel Ana Sanat Bilim Dalından mezun oldu. Dört kişisel resim sergisi açtı, bir karma sergiye katıldı. Resme dalında değişik konularda dört çalıştayda yer aldı. Yaşamını Mersin’de sürdürüyor.

Tuğba da resimlerinde mat ve sıcak renkleri kullanıyor. Renkleri, lekelemeler, çizgilemelere indirgemiş, soyutlamalı tablolar üretmiş. Güzellik ve estetiği yansıtmış. Yaşam biçimlerini göstermiş. Tema olarak kadınlar işleniyor…

Yaşama yeni atılan deniz kaplumbağa yavruları yaşamın olduğu yere denize koşarken sarı gri renklerle betimlemiş, yaşamın gizini veriyor… Hayala çok yer veren Tuğba; bir kadını hayal içinde betimlemiş…Yaşam da bir bakıma hayal değil mi? Gözlüklü bir kadın portresi; yakasına, giysisine bakacak olursak bir öğrenci olmalı, umuda doğru bakıyor. Renkler ve çizgileri lekelemelere dönüştürmüş, aralarına değişik figürler yerleştirmiş, belli bir uçta bir kadın duruyor deniz giysisiyle ve yanında yılana benzer bir figür…

*****

Önceki

Nur Ulubil Japonya’da ödül kazandı.

Sonraki

11 Ekim Çarşamba GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar