CUMHURİYET BAYRAMI

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

CUMHURİYET BAYRAMI

M. Demirel Babacanoğlu

 

Ulusları ulus yapan bayramlardır. Eğer bayramlar yoksa uluslar da yoktur. Atatürk ulusuna güvendi. Öyle başladı kurtuluş savaşına.

Yayılmacı güçler bize küçücük bir toprak, bir yer bırakmaktan başka ülkenin her yerini işgal etmişlerdi. Bize yaşama hakkı tanımıyorlardı.

Sevr Anlaşması ellerinde sahte bir anahtardı. Bu anahtarın kırılacağını hiç hesap etmediler.

Başta İngilizler olmak üzere gelip oturdular İstanbul’a. Sanki babalarının çiftliği, malikanesiydi?

Üzerinden güneş aşmaz dominyonlarından getirdikleri zavallı köle askerleri kullanıyorlardı. Fransızlar da onlardan geri kalmıyordu. Bütün bunlar yetmezmiş gibi kendilerini çok akıllı sanan Yunanlılar kandılar İngilizlere, çıktılar Batı Anadolulu’ya.

Anadolu’nun yürekli kadınları, yiğit bayları ayağa kalktılar. Gazeteci Tahsin silahının ateşledi, işgalcilerin öncüleri düştüler yere…

Yunanlılar komşu olmaktan öteye düşmanlıklarını sergilediler…

Güneyde Fransızlar Çukurova’nın, Torosların kahramanlarıyla, Ege’de Yunanlılar efelerle karşılaştılar… Yaptıkları katliamların hesabını verdiler.

Ateşkes istediler. Ankara, Mudanya Anlaşmalarıyla geri çekildiler.

Atatürk, Adana’dan İstanbul’a çağrılmıştı. İngilizlerin denetiminde olacaktı. Bandırma Vapuruna bindirip, vapuru batırıp, Mustafa Kemal’i yok edeceklerdi…

Başaramadılar…

Mustafa Kemal Samsun’a çıktı. Yürüdü Amasya’ya. “Ülkeyi milletin azmi ve kararı kurtaracaktır” dedi. Erzurum’a geçti, kongre yaptı. Sivas’a geldi. “Ya istiklal ya ölüm” kararı alındı. Bütün yurtseverlere yönergeler gönderildi.

Ankara’ya geldiklerinde kalacak yer yoktu. Ziraat mektebi karargah yapıldı. 23 Nisan 1920’de TBMM  kuruldu. Başkanlığa Mustafa Kemal seçildi.

Mustafa Kemal, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak (…) paşalar askerleriyle cephedeydiler.”Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatan yüzeyidir” buyruğunu gönderdi. Ulus nesi var nesi yoksa katıldı savaşa. İzmir’den attılar düşmanı yurttan.

İngilizler şaşkınlık içindeydi. Yandaşları da öyle.

Yüzyıllar bir dahi yetiştirir o da Türk Milleti’nin bağrından çıktı demek zorunda kaldılar.

Padişah bir İnğiliz gemisiyle kaçtı. İstanbul Hükümeti diye bir şey kalmadı.

Mustafa Kemal yarın cumhuriyeti kuracağız dedi.

29 Ekim 1923’tü tarih, Cumhuriyet kuruldu.

Türk Ulusu, “Türküm, doğruyum, çalışkanım, küçüklerimi sever, büyüklerimi sayarım, yurdumu milletimi özümden çok severim, varlığım Türk varlığına armağan olsun…” demekten onur duydu.

KUTLU OLSUN, MUTLU OLSUN CUMHURİYET BAYRAMI.

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

CUMHURİYET MEŞALESİ

Read Next

30 Ekim 2018 Salı Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: