ÇGSD’den Karma Resim Sergisi

ÇGSD’den Karma Resim Sergisi

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

  • Çukurova Güzel Sanatlar Derneği’nin Karma Resim Sergisi çok beğenildi.

Başkanı Veysel Kubat gözetiminde faaliyetini yürütmekte olan Adana Çukurova Güzel Sanatlar Derneği  üyelerinin karma resim sergisi 10 Mayıs 2018 Perşembe günü Hacı Ömer Sabancı Kültür Sitesi’nde  açıldı.

Sergide, Veysel Kubat, Fikri Akdeniz, Hatice Güvel, Hasibe Leventdur, Fatma Güher, Fatma Özdil, Melahat Sabancı, Gülay Yılmaz, Şemsa Altınözek, Altan Eker, Semahat Beyhan, Hüseyin Yılmaz, Kenan Tamburoğlu, M. Seval Eroğlu, Musa Boz, Sabriye Uçar, Serpil Sesli, Tezcan Ballı Çardak, Alaaddin Aldaş, Alex Rayman, Gülruh Badakal, Engin Buğa, Ferah Eker, Meral Soylu, Tevfik Gökdemir, Mahmut Kumru, Meryem Köfteci, Levinya Canbolat yapıtları yer aldı.

Başkan Veysel Kubat 04.01.1946’da doğdu. Adı, Ramazanoğulları Beyliğinin 17. yöneticisi Kubat Paşa’dan geliyor. İlk, orta liseyi Adana’da okudu. 1973’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünü bitirdi. Adana Erkek Lisesi ve değişik liselerde resim öğretmenliği yaptı, son olarak Çağrı Bey Lisesi’nden (2005) emekli oldu. 2012’ye dek Nezihe Tansu Atölyesinde çalıştı.

Güzelyalı Mahallesi’nde kendi adını taşıyan (N. Uygur Blv. 81201 Sok. No:15/1, Çukurova-Adana) Kubat Sanatevi’ni açtı. O günden bugüne 300 kadar kurs öğrencisi yetiştirdi. Bunlardan 15 kadarı üniversite resim öğretmenliği bölümünü kazandı. 3 Kişisel sergi açtı. 30’dan fazla karma sergiye katıldı. Ayrıca 4 Haziran’da Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu giriş salonu’nda kişisel resim sergisi açılacak.

Tablolarda genel olarak sıcak renkler kullanılmış, yer yer soğutulmuş renklere de yer verilmiş. Kimi tablolardan söz edelim:/ Veysel Kubat tablosunda bir yetişkin çocuk sıcak renkle betimlenmiş, fonda ise soğuk renge yer verilmiş.

Hatice Güvel’in tablosunda doğa ateş renkleriyle verilirken, yeşil renk tonlarıyla örülmüş eli şakağında bir genç betimlenmiş./ Bir kadın portresi, uyuyor gibi, bütün güzelliğiyle sunulmuş.

Ya şu iki güvercin aşkı sarı fon üzerinde mavi renkle betimlenmiş…/ Evet işte bir çocuk portresi, derin bakışlarıyla anlatıyor kendini…/ Bir kadın portresi de havai renk düzleminde verilmiş, endişeli bakışlarıyla görülüyor./ Bu kadın ise saçlarıyla kapamış gözlerini iki elini uzatmış karşıya, zararlı kimseyi kovar gibi duruyor./ Çoğu kesitleri, ağaçlar, sular, köprü görkemi, nehir kıyısında oturmuş iki insan güzellikleri izliyor.

Yine bir kadın endişeli, kucağında kedisi, aklında sorular, bakıyor…/ Konuk biçiminde görülen sivri tepeler inci gibi, oya gibi işlenmiş, renklendirilmiş…/ Saz çalan bir kadın sıcak rengin tonlarıyla betimlenmiş, ama yine de endişeli…/ Bir kır alanında üst üste gelişi güzel konmuş ahşap sandalyeler görülüyor, dağınık bir yaşam sergileniyor…

Kıyıda çalışan balıkçılar ağlarını hazırlıyorlar, biraz sonra suya inecekler izlenimi veriyorlar…/ Gri, açık renkli kareler, her karede bir figür, kendi eylemleri içerisinde iletilerini sunuyorlar…/ Bir kır yolunda sonbaharda iki sevgili yürüyor…/ Çok renkli bir kompozisyonla gösterilmiş hatunlar sıraya girmişler…

*****

Önceki

Piramit Sanat’ta Film Gösterimi

Sonraki

17 Mayıs Perşembe İstanbul&Ramazan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar