ÇEVRE TEMİZLİĞİ

ÇEVRE TEMİZLİĞİ

M.Demirel Babacanoğlu Yazdı

Atalar aslan yatağından belli olur demişler. Bizim de gezdiğimiz, oturduğumuz, piknik yaptığımız yerler temiz/belli olmalı değil mi?

Evet, ama öyle değil!, üzülerek belirteyim temiz değil,sokaklar, yollar, berbat!

Her yer böyle değil elbette. Ben temiz olmayan yerlerden söz ediyorum. Temizliğe dikkat eden, ilgililere, çöpçülere teşekkür ediyorum.

Anlatayım:

Sabah erkenden yürüyüşe çıkıyorum.Kimi köpek gezdiriciler görüyorum. İyi güzel, çok güzel, evde sıkılan hayvanı rahatlatmak…

Ama güzel olmayan bir şey var. Yolun kenarındaki, ortasındaki bölünmüş yer, evin bahçelerindeki ağaçların çimenlerin dipleri berbat. Köpekleri İşetip, dışkılatmışlar… Kokuyor… Yalnızca bu değil. Kağıt çöp sigara izmariti ne varsa atılmış yerlere. Hele piknik yerleri… Geçilmiyor.

Çöp kutuları koymuş belediye ama, çöpleri atan sayısı oldukça az. Öyle insanlar görüyorum ki, bu konuda çok titiz, elinde küçücük bir çöp olsa, çöp kutusu arıyor, buluyor, atıyor. Bu insanlara da teşekkür ediyorum.

Önce, göze çirkinlik, buruna hoş olmayan kokular çavıyor. Yürümek güçleşiyor… Elinizle burnunuzu kapatmak zorunda kalıyorsunuz.

İnsanız biz. İnsanın her şeyden önce temizliğe dikkat etmesi gerekmez mi?

Elbette, gerekir dediğinizi duyar gibi oluyorum…

Alanya Köpek Hizmet Parkı

Alanya’da görmüştüm. Belediye yollara hayvan tuvaleti yaptırmış. Köpek gezdiriciler, köpeklerini bu tuvaletlerde dışkılatıyorlar, işetiyorlardı. Böylece yollar temiz kalıyor, yürüyüşçüler hoş olmayan kokulardan kurtuluyorlar.

Kimi piknik yerlere çöp kutuları konmuş, temizlik sağlanıyor. Ama yine de yemek, yiyecek artıklarını orada bırakanlar yok değil.

Bu şehir bizim şehrimiz piknik yerleri bizim.. Bu yollar da bizim yolumuz. Kirletmeye, kokutmaya ne hakkımız var. Çevremizi temiz tutalım, yatağımız, yattığımız yer belli olsun…

12 Kasım 2023, Adana

***

Önceki

12 Kasım 2023 Pazar Günün Sergisi

Sonraki

13 Kasım 2023 Pazartesi Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar