Babalar Gününde Düşünmek

Babalar Gününde Düşünmek

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Babamı nasıl anlatırım anam olmadan?

Herkes düşünsün!

Ana yoksa baba da yoktur.

Baba yoksa anada da

Ana olmak da, baba olmak da kolay değil.

Taş deliğinden çıkmadı ya bu insanlar? Uzaydan da gelmedi. Sözgelimi Karacaoğlan’ın anası yok! Elimdeki yirmi kadar Karacaoğlan kitabına bakıyorum, hiç birinde Karacaoğlan’ın anasından söz edilmiyor… Anasız nasıl anlatılır bir insan?

Beş yüz kadar şiir yazmış, çalmış söylemiş, vurmuş sazın teline inletmiş… Ama anasıyla ilgili tek bir şiiri yok. Şiirden vazgeçtik tek bir dizecik bile yok…Bir Karacaoğlansever yazara söyledim, “Babasıyla da ilgili şiir yok” dedi.

Yahu Karacaoğlan babasız, anasız biri mi? Babası olduğunu yazmış, Karacaoğlan kitap yazarları… Kara İlyas’mış?! Zavallı, oğlununu büyüdüğünü, geliştiğini görememiş. Derebeğ Hüsam Efendi askere almış.(*) Gidiş o gidiş ara ki bulasın?

Adamın işi gücü aşık olmak. Sevgili bulmak. Sevgili kovalamak…tan yorulmuş olmalı ki Elif adında bir sevgiliyle evlenmiş. Çocuğu olmuş mu? Ona dair bilgi, yok!

Bir düğünde saz çalıyormuş, sazının teli kopmuş. Keşke kopmasaydı. Yok yoksulun, kim, kimsesizin her şeyi kopar; kayar gider elinden. Tel almaya varmış ki eve, sevgilinin yanında bir oğlan yatıyor. Kavga edecek, öldürecek hali yok ya? Hemen çıkarsın tabancayı vursun dadan? Abasını çıkarmış üstlerini örtmüş…çekmiş gitmiş.

Ne olmuş sonra?

“İncecikten bir kar yağar

Tozar Elif Elif deyi

Deli gönül abdal olmuş

Gezer Elif Elif deyi”

Ben babamı anlatacaktım anama bakıp, Karacaoğlan girdi dilime! Babam bebekken babasını, çocukken de anasını kaybetmiş. Ağaların beylerin işinde çalışmış…

Evlilik çağına gelince kim evlendirecek? Ana yok baba yok. Bir önder olmazsa, nasıl evlenecek? Yakışıklı, kızların aşık olduğu bir genç babam. Kaçsa kaçacaklar!

Anam da çocukken babasını kaybetmiş. Dul anasıyla kalmışlar… Komşular biri dünür olmuş. Nenem de “Verdim gitti” demiş. Evlenmişler.

Babamın gözü güzellerdeydi. Anam da güzeldi, esmer güzeliydi. Bir güzel yeter mi babama? Gönül havalı, birkaç güzeli ister yanında! Bu yüzden hiç anlaşamadılar!

11 çocuk doğurmuş anam 4’ü kalmış yaşamda.

Böyle bir yaşam öyküsünden sonra, babalar gününü kutlamak?…

Bir empati yapınız.

Babalar günü kutlu olsun.

20 Haziran 2021, Çamlıyayla

(*) O yıllarda yönetim asker alma, vergi alma görevini derebeylere vermektedir.

 

*****

Read Previous

Limoncu “Müzisyenler darbukasını, kemanını satıyor”

Read Next

Fransızca Çeviri Ödülünü Ebru Erbaş Kazandı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: