ALEV TAMBAŞAR RESİM SERGİSİ

ALEV TAMBAŞAR RESİM SERGİSİ

Haber ve Fotograflar : M. Demirel Babacanoğlu

Alev Tambaşar, AÇS (Adana Çimento Sanayi Sanat Galerisi)’de, 07.04.2017 günü resimlerini sergiledi. Sergiyi çok sayıda ressam, sanatsever izledi. Sanatçıyı tebrik etti.

Ressam Tambaşar , Adana doğumlu, Adana’da yaşıyor. Çukurova Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. Bir bankada üst düzeyde çalıştı, emekli oldu.

Tambaşar, Ressam Murat Öbakır atölyesinde resim derslerine girdi, sertifika aldı. Başarılı çalışmalarının sonucunda 20 kadar karma resim sergisine katıldı. İlk kişisel resim sergisini 7 Nisan 2017 tarihinde AÇS’de açtı.

Resimlerinde sıcak soğuk renklerin bireşim tonlarını kullanıyor, çizimleri daha çok geometrik olarak gerçekleştiriliyor. Dairesel, eğrisel, kırık, düzsel çizimlerle tamamlıyor yapıtlarını. Resimlerinde sıcak-soğuk renkleri birleştirerek uyguluyor..

Lekelemelere de özellikle yer veriyor. Tek düze soğuk renkli düzlem üstünde kırmızı renklerle motiflerle lekeler oluşturuyor. Bu görünüm, ister istemez izleyicinin dikkatini çekiyor. Düz bir yaşam değil yaşanan. Tek düzeliğe başkaldırı izlenimi seziliyor.Soğuk-sıcak renklerin karışımından bulunan ressam kendine özgü renkler buluyor, fırça darbeleriyle tuvalde yerleştiriyor. Yeni biçimlemeler çıkıyor ortaya. Bu da bir kaostan çıkışın anlatımı oluyor.

Bir noktadan çok sayıda çizgiler geçer kuralı burada da işletilmiş. Birkaç tablosunda bunları görebiliyoruz. Çok sayıda keskin çizgiler yatay, dik, kırık (…) biçimde kendini gösteriyor. İyice dikkat edildiğinde bu çizgilerin altında yeni dünyalar görebiliyorsunuz. Somut gibi görünün bu tablolarda soyutlamalar ustalıkla verilmiş.

Ressam soğuk renkleri de ustalıkla kullanarak aydınlığa çıkmanın yollarını çırpınışlar içinde anlamlı bir biçimde veriyor. Ressam, kübizme yakın çalışmalar deniyor. Kendisinden gelecekte daha başarılı, ustalıklı resimler beklenebilir.

*****

Önceki

11 Nisan Salı GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

12 Nisan Çarşamba GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar