Adana’da “Ekim Geçidi” Resim Sergisi

Adana’da “Ekim Geçidi” Resim Sergisi

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

21. Yıl Ekim Geçidi” adıyla, Adana Büyükşehir belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde, Adana, İstanbul, İzmirden 35 sanatçının katıldığı çok renkli resim sergisi 17 Ekim2022 günü törenle açıldı. Sergiyi çok sayıda sanatsever izledi.

Sergi 21 yıldır geleneksel olarak açılmaktadır. Sergide, Ali Raşit Karakılçık Haluk Uygur, Mustafa Öncül, Sibel Nur Ener, Soner Tire, Zeki Umay, Müge Selçuk (…) gibi ressamların yapıtları yer almıştır. 25 Ekim’e kadar izlenebilir.

Sergide 35’ten fazla tablo yer aldı. Her birinin albenisi başka başka çekicilikteydi. Sıcak soğuk rengin karışımından oluşan tablolar ilgiyi üzerinde topladı. Bakınız bir bayan palyaço, çok renkli olarak betimlenmiş. Her renk kendi gizemi içinde varlığını içeriyor. Palyaço bu nedenle çocukların ilgisini daha çok topluyor.

Hele şu manzaraya bakınız bulutsu renklerin ağırlığında sıcak renklerle alaşarak canlılık kazanmış. Yeryüzünden uzanan teknik yapıntılar göğe doğru uzanırken soğuk renklerle anlaşıveriyor. İstanbul Kız Kulesi’nin duruşu, tarihin derinliklerine götürüyor. Kırmızının tonlarıyla betimlenmiş kule daha bir canlılık kazanıyor.

Gri renklerin çekiciliği de ayrı bir gizemle beyazlıklara ulaşıyor… Geleneksel Türk halı/kilim sanatlarının motifleri büyülüyor izleyicileri. Geleneksel giyimli bir insan figürü de duruyor karşımızda. Çok renkli giyimli kadın ağzında balon edilmiş sakızla kendinde topluyor ilgiyi.

Bir kadın figürü daha soğuk renklerle betimlenmiş; “nü” mü demeli buna? Sırt görüntüsüyle sanki kanatlı bir kuş… Oldukça ilginç bir portre, bilinç altı iç duygular dışa yansıtılmış, bir noktaya bakarken donmuş bir bakışla betimlenmiş… Bu da kadın portresi; soğutulmuş mavi beyaz kara renklerle gösterilmiş, yargılayıcı bir bakışla sunulmuş. Bir de bay portresi kahve mavi beyazlıkları içerisinden kalkıverecek gibi duruyor…

23 Ekim 2022, Adana

*****

Önceki

“Ekim Geçidi” Sergileri Bu Yıl 21.Yılını Kutluyor!

Sonraki

Sevgi Arı’dan Kişisel Sergi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar