Adana Fuar Alanı’nda Eğitim Fuarı

Adana Fuar Alanı’nda Eğitim Fuarı

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Adana’da, Karaisalı yolu kıyısında yer alan Fuar Alanı’nda, 29 Kasım’da Eğitim Fuarı açıldı. 02 Aralık’a kadar izlendi.

Büyük ilgi gördü.

Tüyap Kitap/Eğitim Fuarı 11 yıldır Ocak ayının ikinci hafta başlarında Adana Fuarcılık Kongre Merkezi’nde açılıyordu. Ben de diyordum ki, eğitim fuarı ayrı bir günde bağımsız olarak açılsın.

Önerim tutmuş olmalı…

Fuar alanını dolaşıyorum. Eğitim Fuarı çok amaçlı, çok düzenli, çok renkliydi. Yüze yakın eğitim kurumu katıldı. Çocuklar büyükler çok ilgi gösterdiler. Uzmanlarca eğitim konuşmaları yapıldı…

Bir arkadaş oturmuş kitaplarını imzalıyor bir sergende. Usuma düşüyor hemen, bizim edebiyat derneklerimiz nerede?

“N Sanat Merkezi”ne uğruyorum. Ressam Nermin Levent karşılıyor kardeşiyle… Resim, tiyatro, müzik, yontu, sportif devinimler kursları verdiklerini belirtiyorlar…

Sonra “Yusuf Keskin Sanat Galerisi” yazısını görüyorum bir başka yerde. Resim yapıyor bir ressam, onu izliyorum… Sanat eğitimin başı… Sanat inceliği, doğa değerini öğretir insana… ABC (Alfabe) kitabını eline alan çocuk ilk olarak resimleri görür kapakta, inceler onu bakar, bir şeyler alır ondan…

Sanat eğitimi böyle başlar…

M.Demirel Babacanoğlu – Mahmut Reyhanioğlu

Eğitim; davranış değişikliği demektir. Yere çöpün atılmayacağını öğrenen çocuk (insan), yere çöpü atıyorsa, onda davranış değişikliği olmamış demektir…

Davranış değişikliği yoksa eğitim de yoktur…

Gündoğdu Okulları yöneticilerinden Mahmut Reyhanioğlu hayranlarıyla yan yana. Eğitimin alanında müzik, resim, spor, fen, edebiyat, yüzme, yabancı dil… hizmeti veriyorlar.

Çocuklar cıvıl cıvıl. Seyhan Belediyesi’nin açtığı “Çocuklar Bize Emanet” sergeninde; bir çocuğu sevgiyle kucaklayan fotografı görülüyor Başkan Zeydan Karalar’ın.

Şair yazarların yayıncısı Ekrem Matbaası’na uğruyorum; Ekrem Bey çalışanlarıyla birlikte karşılıyor bizi. Oturup konuşuyoruz, hal hatır soruşuyoruz. 25. Kuruluş yıldönümünü kutluyorlar.

Yavuz Selim Ortaokulu çocukları

Yavuz Selim Ortaokulu çocukları yeşil giysileriyle bir masanın çevresinde toplanmışlar, ışıkla ilgili buluşlarını sergiliyorlar… Bizde cevher çok. Yetiştirelim… Bakalım, ülke birkaç yılda nerelere geliyor?

Arif Nihat Asya Lisesi sergenine uğruyorum. Bir gençle karşılaşıyorum, memurmuş orada. Arif Nihat Asya Adana’da Erkek Lisesi’nde, Halkevi’nde görev yapmış ünlü şairlerimizden biri. O ünlü Bayrak Şiirini 1922/ 4 ocağı 5 ocağa bağlayan gecede yazmış, Beşocak Kurtuluş Bayramı’nda okunmuştur. Şairle ilgili etkinlikler yaptıklarını söylediler. Bana da haber verirseniz gelirim dedim.

Güney Eğitim Vakfı ise öğrencilere burs veriyor. Katkıda bulunmak isteyenler, burs almak isteyenler başvurabilirler.

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

6 Aralık 2018 Perşembe Günün Sergileri

Read Next

6 Aralık 2018 Perşembe NDS’de Konser

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: