Bikini İlaheleri

Bikini İlaheleri

Harika Ören Yazdı

Modern plaj giysisi bikini, kadın siluetini kusursuz tamamlayan tek parçalı mayoları demode kılan iki parçalı deniz giysisidir. Aslında kadın iç çamaşırının renklendirilerek ve aksesuarlarla zenginleştirilerek, moda dünyasına sunumudur diye de tanımlayabiliriz.

Bikiniye benzer ilk giysileri giymiş kadınları betimleyen çizimler, Sicilya’daki Villa Romana Del Casale‘de bulunan 4. yüzyıl ilk çeyreğine ait ”Bikinili Kızlar ”mozaiğidir. Bu da bize kadınların önceleri daha açık giyindiklerini sonradan kapalı giysilere yöneldiğini göstermektedir.

ıı.Dünya Savaşı sonrası Fransa plajlarında bikini giyen kadınlar vardır. Fransız modacı Louis Réard tarafından 5 Temmuz 1946 yılında Paris’te tanıtılan bu seksi plaj giysisi adını ABD’nin ilk atom bombalarını test edildiği Büyük Okyanus’taki ‘’Bikini Adası’’ndan alır. Çünkü, Bikini sahil modasında aynı atom bombası etkisi yaratır. O dönem Vatikan tarafından müstehcen bulunan bikiniyi giyenlerin kınandığını unutmayalım.

1940′ larda iki parçalı, göbek deliğini kapatan şort ve geniş sütyenden oluşan; Tita Turner, Rita Haywort ve Ava Gardner ‘ın lanse ettiği Bikini çeşitleri sahneye çıkar. Bikiniyi bu modadan ayıran daha küçük ve iç çamaşırsız giyilmesidir. Öyleki, mankenler bile küçük ama yürek yakıcı bikini tanıtımını yapmaya cesaret edemezler. Arayış devam eder ve çözüm bulunur. Striptiz artisti Michele Bernardini ilk bikinili kadın manken olarak adını moda dünyasına yazdırırsa da bikini yasakları devam eder. 1951 yılında Miss World yarışmasında bikini giymek yasaklanır.

60’lı yıllarda Brigitte Bardot, Ursula Andress, Raquel Welch gibi aktrislerin bikiniyi giymesi ile popüler olan minik,seksi giysiyi gözler kabullenir.

Jean Maynsfield, Life dergisine, mayosundan sıyrılıp,ilk defa bikini giyerek poz verir. Brigitte Bardot ”Bikini Girl” filmiyle beyazperdeyi sallar ve ”Bikini Girl” adıyla anılmaya başlar.

Brian Hyland tam da bu zamanlarda, ilk kez bikini giyen bir kızın duygularını anlatan ”Itsy bitsy teenıe weenıe yellow polkadot bikini’‘ şarkısı ile plajları şenlendirir.

1966 da Raguel Welc, hayvan postu bikini giyerek ”M.Ö 1000” filmiyle, Ursula Andress ise ‘‘Dr. No” filmlerindeki bikini sahneleriyle unutulmaz ”Bikini İlaheleri’‘ olarak Sinema sahnesindeki yerlerini alırlar.

Günümüzde şık ve seksi giysi bikini, metal, ahşap aksesuarlarla zenginleşerek, toka ve taşlarla süslenerek, fırfırlı modelleriyle, kaliteli çabuk kuruyan kumaşlarıyla kadın bedenini sarmaya devam ediyor. Bazı modelleri var ki pantolon ve şort üstü tamamlayıcı olarak gün içinde bile kadınlarca kullanılıyor.

Bikini, mayo ile birleşip mayokini, yokini, ipkini gibi şekilden şekle girerek, kadınların plaj keyiflerine, 69 yıldır hizmet ediyor.

*****

Read Previous

4 Eylül 2020 Cuma Günün Sergileri

Read Next

5 Eylül 2020 Cumartesi Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: