Bilge Ağaç Dergisi yeşermeye başladı

Bilge Ağaç Dergisi yeşermeye başladı

Haber : Bekir Kurt

Türkiye’nin direkt tüketiciye yönelik ilk ve tek zeytin, zeytinyağı ve ötesi dergisi olmayı amaçlıyan Şiir İletişim Ajansı tarafından yayına hazırlanan Bilge Ağaç dergisi yayın hayatına başladı.

İletişim Ajans tarafından yapılan yazılı açıklama şöyledir :

“Zeytin ve Zeytinyağından Ötesi ile İlgili Her Şey Bu Dergide…

Zeytin bütün ağaçların ilkidir…

“Olea prima omnium arborum est…”

Eski Ahit’te refahın ve bolluğun sembolü, Eski Mısır’da Tanrıça İsis’in meyvesi ve Tanrı RA’nın aydınlanma simgesi, Nuh tufanında insanoğlunun yeniden doğmasını sağlayan, eski Yunan’da bereket ve barış simgesi Athena’nın hediyesi sayılan “zeytin” ve kutsal, bereketli, ölümsüzlük ağacı: zeytin ağacı… Hz. Adem’den bu yana pek çok kutsal hikayede adı geçen zeytin ağacı, zeytin ve daha da ötesi, yeni çıkan altı aylık dergi Bilge Ağaç’ta!

Anadolu’daki zenginliğine rağmen Mısır, Yunan mitolojilerinde ve farklı dini metinlerde adına daha sık rastlanan zeytin ağacı ve zeytin, yayın hayatına ilk sayısıyla yeni başlayan “Bilge Ağaç” dergisinde, sektör profesyonellerinin de katkısıyla, ülkemizdeki hak ettiği yeri yazılı bir arşiv oluşturarak bulmaya adım attı. Eski Yunancada zeytin ağacı anlamına gelen “eleia” kelimesinden türeyerek, Batı dillerinin tamamında değişik söylenen “oil” kelimesiyle anılan zeytinin öyküsü ilk insanlarla birlikte başlarken, “zeytin bütün ağaçların ilkidir” söylemi ve tanrı-tanrıçalarla birlikte anılması, günümüze kadar ne kadar kutsandığını ve önemini ifade ediyor.

Şiir İletişim Ajansı tarafından yayına hazırlanan Bilge Ağaç dergisi, Türkiye’nin direkt tüketiciye yönelik ilk ve tek zeytin, zeytinyağı ve ötesi dergisi olmayı amaçlıyor. Yılda iki sayı çıkması hedeflenen yayının ikinci sayısı, Kasım ayında “hasat temasıyla” okuyucularla ve zeytin tutkunlarıyla buluşacak. Üç bin adet ve 164 sayfa basılan Bilge Ağaç dergisi, zeytin ve zeytinyağı sektörü temsilcilerine, ünlü şeflere, niş restoranlara, lezzet yazarlarına ve bürokratlara bizzat ulaştırılıyor. Derginin dijital versiyonu www.bilgeagacdergisi.com adresinden okunabilirken, basılı halini okumayı tercih edenler, aynı adresten form doldurarak Bilge Ağaç’a ulaşabiliyor.

Sektörü geliştirmeyi ve birleştirmeyi amaçlayan Bilge Ağaç’ın misyonu;

 • Üreticiyle tüketici arasında köprü kurmak,
 • Öncelikle butik zeytin-zeytinyağı ve ürünleri üreticilerini daha yakından tanıtmak,
 • Zeytin rotalarıyla okuyucuyu mucizevi bir yolculuğa çıkarmak,
 • Zeytinin ve suyunun sağlık açısından sunduğu nimetleri anlatmak,
 • Derneğinden okuluna sektöre gönül veren STK’ları tanıtmak,
 • Zeytinyağlı lezzetlerden örnekler sunmak,
 • İtalya, İspanya ve benzeri zeytin yetiştiricisi ülkelerle Türkiye’yi karşılaştırarak ülkemizin konumuna dikkat çekmek,
 • Yöre yöre zeytin ve zeytinyağı üretim potansiyeli ile beklentiler konusunda ilgili aktörlerle yapılan görüş alışverişlerine yer vermek,
 • Sorun ve beklentileri ortaya koyabilmek,
 • Devletin sektöre bakışını işlemek,
 • Markalaşma, ambalaj ve teknolojik gelişmeleri aktarmak,
 • Zeytin ve zeytin ürünleriyle ilgili doğru bilinen yanlışları anlatmak,
 • Ve tağşiş, tadım, zeytinyağı müzeleri, nostalji, sürpriz yazarlar ve dahasını okuyucularla buluşturmak.”

Bilge Ağaç Dergisi’nin ilk sayısında yer alan Sunuş yazısını İstanbul Sanat Magazin okurlarının ilgisine sunuyoruz;

BİLGE AĞAÇ DERGİSİ SUNUŞ:

“Derler ki, cennette iki ağaç vardır:

Biri incir ‘gerçek ağacı’, diğeri ise zeytin ‘hayat ağacı’.

Zeytin, kutsal kitapların ağacıdır.

Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Museviler için aynı simgesel anlamı taşır:

Akıl, zafer, barış, bereket, uzun ömür, olgunluk, saflık, sadelik…

Zeytin, binlerce yıllık bir kültürdür, gelenektir.

Doğallıktır, sağlıktır, lezzettir.

Alın teridir, sevinçtir, mutluluktur.

Sadakattir, tutkudur, hayattır, yaşama biçimidir.

Sıkılan ilk danedir, sürülen ilk damladır, bandırılan ilk ekmektir.

Ülkemizde yıllardır sayısız üretici, gölgesinde büyüdükleri ve iyileştirici gücünü keşfettikleri bu ölümsüz ağacın meyvesinin suyunu (iksirini) herkes tatsın ve şifalansın diye, sevgi, istek ve sabırla yoğuruyor.

Ya iş ya da eğitim için doğdukları topraklardan büyük şehirlere göçen ve sonrasında keşmekeşten bunalıp, “Haydi köyümüze geri dönelim” diyerek, özellikle zeytine sevdalananların sayısı her geçen gün artıyor.

Amaç sadece kendi firması-markası değil, bulunduğu bölgenin yağ, et, çekirdek oranı yüksek eşsiz zeytinlerini de tanıtıp yüceltmek olunca ulusal ve uluslararası arenada ödüller de peşi sıra geliyor.

Buna bir de genç ve kadın eli değip, ataların bilgi birikimiyle harmanlandığında işin rengi bambaşka bir boyut kazanıyor.

İşte, bugün ilk sayısını elinizde tuttuğunuz ‘Bilge Ağaç’ dergisi, bu kutsal meyve ve ötesiyle ilgili sizi büyülü bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor.

Yılda sadece iki kez yayımlanacak.

İkincisi ise ‘hasat’ temasıyla kasımda zeytin ve zeytinyağı tutkunlarıyla buluşacak.

Biz de kalemimizin yettiği, sayfalarımızın el verdiğince A’dan Z’ye bu sevdanın peşinden koşmaya devam edeceğiz.

Amacımız özetle üreticiyle tüketici arasında köprü olabilmek.

Boşuna dememişler, “Bir zeytini sevmekle başlar her şey” diye…

Biz sevdik, biliyoruz ki sizler de seviyorsunuz.

Bakarsınız aramıza yeni sevdalılar da katılır.

Tekrar, merhaba…

Hoş geldik, dileriz hoş bulursunuz!

İletişim: Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi 6. Kat D:601 Pasaport / İzmir

Tel: 0232 507 57 43

E-mail: bilgeagacdergisi@gmail.com

BİLGE AĞAÇ İÇİN NE DEDİLER?

BEKİR İŞLEK/Zeytinseli Markası Kurucusu ; 

“Zeytinin anavatanı, doğduğu, ilk işlendiği, dünyaya yayıldığı yer Anadolu olduğu halde hakkında en az yayın yapılan yer de burasıdır diyebiliriz.

Didimde Zeytini Meltemler Sular isimli kitabımı yazmaya başladığımda bu durumu üzülerek fark etmiştim.

Zeytincilik hakkında yazılan kitap sayısı iki elin parmaklarını geçmiyordu. Sonra yayınlanamamış, yayınlanma imkânı bulamamış ama hakkıyla hazırlanmış pek çok lisans,  yüksek lisans ve doktora tezleri buldum.

Bu vadide süreli yayın olarak, Zeytin Dostu Derneğinin 3 ayda bir yayınladığı Zeytin ve Zeytinyağı Dergisinden başka süreli yayın da yoktu.

2018 yılı Mayısında, zeytincilik alanında bir süreli yayın daha hayata atıldı: Bilge Ağaç. Bilge Ağaç, “zeytin ve zeytinyağı ötesi” olmak sloganı ve “büyülü bir yolculuk” gibi, çok yüksek bir çıtayla yayına başladı. Umarız içeriği, kalitesi ve ömrü de aynı iddiada sürer gider.

Bilge Ağaç’ın 1. sayısında zeytin ve zeytinyağı hakkında pek çok bilgi yanında zeytincilikte temayüz etmiş markaların da tanıtımı var.

Zeytincilik alanında, butik üretimle, kısıtlı imkânlarla üretime başlayıp ulusal ve uluslararası pek çok ödüller almış, heyecanlı, idealist zeytinciler kendilerini ifade edecekleri, tanıtacakları alanları pek bulamazlar. Bilge Ağaç bu alanı bütün zeytincilere açmış bulunuyor.

Bilge Ağaç’ın bu sayısında, kurucusu bulunduğum, Zeytinseli markası yanında, Yerlim, Palermo, Nova Vera, del’Anatolia, cmrt, Tariş, Olivoyage, Tuay, Kristal, Divin Oliveoil, Ovilo, Evliyazade, Pirgion, Tlos, Gömeçli Zeytinyağı, SOM, Ayvalık Köklü, Ethem Bey, Yudum, Hanya, Gargarus, Bireller, Uzunyuva, Kaptan Çift Çapa, Adalı Efe, Ramadan Çetin Zeytinyağları, Zethoveen, Zavendik, Çatay, Bilge Ağaç, İlkdem, Harvena, Labranda, Terravigla, Montis, Savrandere, Aritaios markalarının tanıtımına yer verilmiş. Bu markalar bütün yönleri ile tanıtılmış.” dedi.

Bilge Ağaç, bahar ve hasat dönemlerinde 6 aylık periyodlarla yoluna devam etmeyi düşünüyor.

Bilge Ağaç’a bu güzel hizmetleri içi teşekkür ediyor, yol açıklığı ve kolaylıklar diliyorum.

İstanbul Sanat Magazin Ailesi olarak bizde Bilge Ağaç Dergisine uzun soluklu bir yaşam ve başarılar diliyoruz.

*****

Read Previous

Volkan Konak’tan Muhteşem Konser

Read Next

1 Ağustos 2018 Günün Konseri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: